DomovOutdoorTermoska - Vyberte si s nami tú najlepšiu! (TOP 5)

Termoska – Vyberte si s nami tú najlepšiu! (TOP 5)

Termoska je veľmi jednoduchý a nenápadný produkt, ale pritom uľahčil život množstvu ľudí. Zamysleli ste sa už niekedy nad tým? Zrejme existuje len veľmi málo ľudí, ktorí termosku nikdy nevyužili. Dnes na trhu nájdete termosky na jedlo a tiež na nápoje a jej prvotným účelom je, aby vám váš nápoj či večera ostali dlhšie teplé, v prípade vody aj chladené. Je pravdou, že o mnohých iných predmetoch dennej potreby vieme oveľa viac ako práve o tomto. Preto si v nasledovnom článku popíšeme, čo termoska je a odkiaľ k nám prišla.

Najlepšie termosky

Čo je termoska

Slovo termoska pochádza zo slova „thermos“, čo znamená po grécky „horúci“.

V praxi sa častokrát označuje termoska aj ako termofľaša. Je to špeciálna, uzatvárateľná nádoba, ktorá má vynikajúcu termoizoláciu. Jej hlavný účelom je udržanie teploty vo vnútri nádoby.

Súčasťou fľaše sú vždy dvojité steny. Medzi nimi je vyčerpaný vzduch, ktorý tvorí vákuum. Keďže vákuum je nevodivé, teplota sa neprenáša rýchlo do okolia. Vedeli ste však tiež to, že pred asi 20 rokmi boli na tom termosky úplne inak než sú na tom dnes?

Vlastnosti termosky sa výrazne posunuli. Aj jej odolnosť, pretože predtým mali extrémne krátku životnosť. Veľakrát nevydržali ani jeden výlet. Stačilo, aby vám termoska vypadla z ruky a už ste mali v jej vnútri črepy. Odvtedy však prešla veľkým vývojom.

História termosky

Viete presne, kto termosku vynašiel ako prvý? Tento produkt nie je najstarší. Jej vznik sa datuju iba do roku 1892. Autorom bol škótsky vedec Sir James Dewar. V tom čase bol populárny odbor kryogenetika. Tá skúma účinok pôsobenia nízkych teplôt.

Prostredníctvom experimentu tento vedec vytvoril čiastočné vákuum, pretože potreboval, aby si látka paládium zachovala svoju teplotu.

Nakoniec vytvoril sklenenú fľašu, ktorá mala dvojité sklo – dvojitý obal. Keď bol z medzier medzi sklami vyčerpaný vzduch, vzniklo spomínané vákuum. Vákuum nedokáže viesť teplo, a teda nemohlo dôjsť k tepelnej výmene s okolím.

Tento princíp bol následne aplikovaný aj na nádobu, pomocou ktorej robil svoje ďalšie experimenty. Táto nádoba bola už predchodcom dnešnej termosky, ale aj termohrnčekov. Istú dobu sa termosky najčastejšie vyrábali zo skla a hliníku.

Dewarou chybou však bolo to, že si v tomto čase nedal svoj vynález patentovať, hoci sa produkt nazýval Dewarova fľaša alebo nádoba. Preto s ňou na trh prišli neskôr ďalší ľudia.

Príležitosti sa neskôr chopili dvaja nemci – Reinhold Burger a Albert Aschenbrenner, ktorí boli sklármi. Boli presvedčení o tom, že mnoho ľudí potrebuje, aby ich nápoj ostal čo najdlhšie teplý.

Títo dvaja nemeckí bratia boli prví, ktorí si dali vytvoriť ochrannú známku na slovo „termoska“. Bolo to v roku 1904.

Hoci sa škótsky vedec snažil s dvomi nemeckými bratmi súdiť, svoj súdny spor o tento vynález prehral.

Popularizácia termosky

Termoska sa neskôr stávala populárnou viac a viac. Istý vynálezca z Rakúska z Viedne potom prišiel s ďalšími verziami termosky, ktoré mali aj veľmi pekný dizajn.

Keď bola termoska v roku 1963 uznaná súdom v USA ako generická ochranná známka. Vďaka tomu môžu tento pojem využívať aj iný výrobcovia.

Treba si však dávať pozor, niekde je ochrannou známkou tento pojem dodnes. Termoska bola veľmi populárna aj v období druhej svetovej vojny. Vo veľkom ju využívali britské vojská, pre ktorých bola súčasťou povinnej výbavy. Tiež sa využívala na vedecké účely pri vývoji atómovej energie. 

V roku 1957 bol produkt najviac populárny, a to vďaka tomu, že sa prostredníctvom neho prenášal aj inzulín a krvná plazma.

Napriek tomu, že Dewar prehral svoj spor, pojem Dewarova nádoba sa medzi vedcami stále používa. A termoska alebo termofľaša sa používa po celom svete.

Ako funguje termoska

Tajomstvo termosky spočíva vo vákuu. Stena termosky je vždy dvojitá a lesklá. Medzi týmito dvomi stenami je vzduchoprázdno.

Nie je preto možné, aby cez toto vzduchoprázdno preniklo žiadne teplo. Práve vďaka lesklej stene sa úspešne odráža naspäť.

 

Vyššie verzie termosiek využívajú nielen princíp dvojitého vákua, ale aj tekutý dusík alebo hélium, vďaka ktorému je ešte precíznejšie udržané teplo alebo chlad.

Ak si kúpite lacnejšiu verziu termosky, nepomôže vám, ak ju obalíte. Vhodnejšie je kúpiť termosku, ktorá má lepšie izolačné vlastnosti.

Termoska na jedlo

Dnes sú veľmi populárne aj termosky na jedlo. Ich ideálnou vlastnosťou je, že si môžete zachovať teplé jedlo, čo je ideálne na cesty alebo do práce. Termosky na jedlo bývajú zvyčajne vybavené antibakteriálnou ochrannou vrstvou. Väčšinou v nich nájdete aj integrovanú lyžicu. Termoska na jedlo je skvelá na tieto príležitosti:

  • Do práce, aby ste zachovali vaše jedlo teplé a nemuseli ho prihrievať;
  • Na uskladnenie teplej polievky;
  • V horúcich dňoch, ak chcete, aby aj vaše chladené jedlo ostávalo studené, napríklad mrazené ovocie.

Termosky na jedlo mávajú v prvom rade širší tvar, čo vám umožní jednoduchšie uloženie jedla. Majú tiež dvojité viečko.

Najlepšia termoska

Skvelou výhodou termosky na nápoje je, že má vždy integrovaný aj vrchnáčik, do ktorého si jednoducho nápoj nalejete. Preto má termoska vynikajúce využitie hlavne na horách. Takýmto spôsobom si môžete ochladiť obsah v pohári, pričom nápoj v termoske ostáva stále horúci.

O to menšiu výhodu má termohrnček, ktorý má menší objem a udržuje teplotu nápoja kratšie. Na druhej strane je to však vynikajúci spoločník do auta alebo na cestu.

Ako si teda vybrať najlepšiu termosku?

S kvalitou termosky, ktorú si vyberiete, sa na jednej strane bude predlžovať aj jej životnosť. A samozrejme, čím bude kvalitnejšia, tým lepšie izolačné vlastnosti bude termoska mať. Ak sa rozhodnete investovať, je to produkt, ktorý na lyžovačke alebo pri pobyte v prírode určite využijete.

Rozhodujte sa podľa týchto kritérií:

  • Objem termosky – pri objeme termosky závisí, aké sú vaše potreby. Ideálny objem je však 1 liter, prípadne 1,5 litra. Nie je to ani veľa ani málo. Ak budete mať kde termosku dať, a to napríklad do batohu, tento objem je optimálny. Ak si však plánujete skôr termosku brať so sebou do kabelky, lepšie je zvoliť 0,5 litra. Vedzte, že je ideálny vždy termosku naplniť až povrch, inak vám nápoj vyplachne alebo sa rýchlejšie oteplí, ak je tam teplá tekutina.
  • Materiál termosky – najčastejšie sa používa plast, čo je menej kvalitný materiál. Dokážu uchovať teplotu tekutiny asi 8 hodín. Ďalšie materiály sú:
    • Oceľ – dokáže udržať teplotu asi na 15 hodín;
    • Titán – udržia teplotu na pôvodnej teplote aj viac ako 24 hodín. Tieto termosky majú dobrý pomer hmotnosti a objemu. Steny sú vyrobené z tenkej ocele, a preto je termoska pevná a takmer nerozbitná.
  • Farebné prevedenie termosky – rôzni výrobcovia vyrábajú dizajny termosiek tak, aby boli čo najviac atraktívne. Avšak dizajn nemá nič spoločné s jej kvalitou.

Výhody a nevýhody jednotlivých materiálov termosky

Už viete, že pri výbere termosky je plast najmenej kvalitný materiál a naopak – titán najkvalitnejšie prevedenie termosky. Pre koho sa každý z materiálov hodí?

Plast

Má z používaných materiálov najhoršie izolačné vlastnosti. Namiesto vákua používa medzi priestormi na vyplnenie izolačnú penu. Tá prenáša energiu vedením, preto sa teplo von dostáva rýchlejšie.

Výhodou fľaše je nízka hmotnosť a tiež nižšia cena. Pre koho je vhodná? Pre tých, ktorí chodia na kratšie výlety.

Nerez

Kovová čiže nerezová termoska má priestor nádoby vyplnený vákuom.

Je nerozbitná a priestor medzi stenami je nevodivý. Teplotu udrží teda oveľa dlhšie.

Pre koho sa hodí?

Pre milovníkov celodenných túr. Znesie aj horšie zaobchádzanie.

Titán

Disponuje najlepšími izolačnými vlasťnosťami. Priestor je vyplnený vákuom, takže má nevodivé vlastnosti. Udržuje teplo až 24 hodín a kvapalinu udržuje na 48 hodín.

Je drahšia ako nerezová termoska. Pre koho sa hodí?

Pre tých, ktorí milujú extrémne športy a chodia často do hôr. Má výborné izolačné vlastnosti, je odolná.

Ako sa rozhodovať  o výbere termosky?

Ďalej zohľadnite aj to, na aký účel chcete vašu termosku používať. Je dôležité si zodpovedať, napríklad, na tieto otázky:

  • Chcete ju používať iba na nápoje alebo aj na jedlo?
  • Do akých podmienok vašu termosku chcete?
  • Chcete ju iba pre seba alebo ako občerstvenie pre celú rodinu?

Na základe odpovedí na tieto otázky sa budete vedieť lepšie rozhodnúť, čo vám bude vyhovovať. Je rozdiel v tom, či idete na poldňový výlet alebo na týždeň stanovať. Či ju prípadne chcete skôr na horúca alebo na studené nápoje, a podobne. Ak by ste chceli jednu termosku aj na pokrmy, treba si vybrať odlišný tvar a priemer termosky.

Čo sa týka spomínaného objemu termosky, najefektívnejší je objem 750 ml až 1 liter. Je to najvhodnejšie z pomeru váhy, objemu a tepelnoizolačných vlastností. Ak máte v termoske viac tekutiny, jej zvyšný objem ostane teplý dlhšie.

Ďalšie vlastnosti termosky

Veľmi užitočný a dôležitý na termoske je jej uzáver. Ak má termoska dobré tesnenie a maximálnu tesnosť, o to lepšie sú jej tepelnoizolačné vlastnosti. Niekedy mávajú termosky tiež skrutkovacie viečko. To sa dá prakticky použiť aj ako kelímok a dá sa z neho piť. Tak sa nestane, že sa na čaji popálite.

Ďalšou novinkou na termoskách sú aj poistky na vnútornom uzávery. Ten stačí povytiahnuť a tekutina sa začne dolievať po menších množstvách. To je výhodné hlavne z toho dôvodu, že nie je treba skrutkovať. Mimoriadne praktický tento systém je cez zimu, keď máte rukavice.

Ďalšou výhodou na termoske býva držadlo alebo dokonca držadlo s remienkami, ktoré sa dá jednoducho pripevniť k batohu.

Údržba a starostlivosť o termosku

Ak sa budete o termosku dobre starať, vydrží vám dlhšie. Predhrejte nádobu s malým množstvom horúcej alebo ľadovej vody a tiež ju po každom použití vypláchnite a vysušte. Aby ste odstránili vodný kameň, môžete tiež naliať malé množstvo octu a horúcej vody.

Cena termosky

Cena termosky sa odvíja predovšetkým od materiálu, z ktorej je vyrobená.

Ak sa stretnete s nízkou cenou termosky, vedzte, že je za ňou najskôr nižšia kvalita. Ak je termoska vyrobená iba z plastu alebo z peny z plastických hmôt, nápoj neostane teplý príliš dlho.

Plastové termosky sú však aj napriek tomu nerozbitné, na druhej strane sú určené pre zákazníkov, ktorí nie sú príliš náročný.

Najlacnejšie druhy termosiek nájdete na trhu asi do 15 Eur. Týmto lacným prevedeniam je však lepšie sa vyhýbať. Ak chcete kvalitnejšiu termosku, siahnite po takej, ktorej cena začína od 15 do 40 Eur.

Za 40 Eur dokážete už získať kvalitnú termosku, ktorá má dobré tepelnoizolačné vlastnosti.

Cenové kategórie nad 40 Eur, to sú už väčšinou kvalitné titánové termosky.

Ako najvhodnejšie plniť termosku?

Ak chcete, aby vám teplota tekutiny v termoske ostala zachovaná, je dobré naučiť sa termosku tiež správne plniť. Vnútorný materiál termosky má svoju tepelnú kapacitu. Ak chcete, aby vám termoska vydržala, je dobré ju pred použitím vytemperovať. Postup je nasledovný:

  • Keď plníte termosku horúcim nápojom, najprv nalejte do termosky vriacu vodu;
  • Nechajte ju v termoske niekoľko minút;
  • Plášť termosky sa zohreje a vytemperuje;
  • Rovnako postupujte aj v lete s chladnou vodou.

Ako sa o termosku starať?

S termoskou je spojená aj jej ľahká údržba. Dôležité je, aby ste v termoske nenechávali zbytky tekutín či iného obsahu.

Po každom použití termosku dôkladne vymyte a nechajte poriadne vyschnúť. Zabránite tak, že sa v termoske začne tvoriť pleseň alebo baktérie.

Termoska by vám nemala chýbať, a to bez ohľadu na to, či chodievate na hory alebo nie. Je vynikajúco praktická pre každého na množstvo účelov. Prečítajte si tiež článok, ako si vybrať turistickú obuv tu.

4/5 - (5 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Dominika Koštialiková
Dominika Koštialiková
Učarovali mi latinskoamerické a afro tance, ktorým sa venujem už 8 rokov. Okrem toho posledných 5 rokov milujem fitness. Zbožňujem cestovanie, šport a aktívny životný štýl. Moje rady a tipy s vami zdieľam v mojich článkoch.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.