Pokiaľ aktívne nešportujete, je možné, že ste sa s pojmom tejpy ešte nestretli.
V každom prípade v súčasnom športovom lekárstve to je už celkom bežná fyzioterapeutická metóda. Výhodou tejpov je v prvom rade to, že pomáhajú uvoľniť napäté a preťažené svaly. Na druhej strane, ak je to potrebné, dokážu aj spevniť svaly, a to v prípade, že sa chystáte na náročnejší športový výkon alebo náročnú túru. Tejpy sú veľmi jednoducho nazvané pásky, dôležité je ich však nalepiť na telo správnou metódou a na presne vybrané miesta. Tejpy pochádzajú z anglického slova „tape“ a majú dva významy. Dajú sa preložiť buď ako „páska“ alebo sloveso „zalepiť“.
Obsah článku
Najlepšie tejpy – náš výber
Čo sú tejpy?
Tejp je vlastne páska. Vznik tejto metódy sa pripisuje jednému japonskému chiropraktikovi – Kenzovi Kasemu.
Takéto pásky sú vyrobené prevažne z elastického materiálu a tiež bavlny, sú vodoodolné.
Aby držali na tele, na ich lepivú časť sa používa lepidlo z lekárskej živice.
Jeho úlohou je najmä zamedziť alergickej reakcii, a samozrejme, zabezpečiť, aby tejpy na tele držali. Tejpovacie pásky sú farebné.
Pýtate sa prečo? Podľa farby sa tiež rozlišuje šírka tejpov. Na druhej strane má farebnosť tejpov tiež úžasné psychologické účinky.
Niektorí z pacientov reagujú na farby citlivejšie a v tom je ďalšia výhoda farebných tejpov.
Niekedy sú tejpovacie pásky vyrobené tiež z biobavlny na ich lepivú časť sa používa akrylátové antialergénne lepidlo.
Tejpy sú vyrobené tak, aby boli rovnako pružné a silné ako naša koža, preto pri nosení pacientom vôbec neprekážajú. Tým, že sú tejpy vodoodolné, vydržia na tele približne 7 dní, potom ich treba vymeniť za nové.
A ako spoznáte ich kvalitu? Kvalitné tejpy sa dokážu natiahnuť o 40 až 60 percent svojej dĺžky, čo je však dôležité je to, že pri ich aplikácii nemôže dôjsť k pretrhnutiu vlákna ani jeho narušeniu.
Najdôležitejšie benefity
Tu sú najdôležitejšie výhody tejpovacích pások:
- Pomáha spevniť poranené kĺby;
- Zmenšujú a zmierňujú opuchy;
- Pomáhajú pri hojení jaziev;
- Prispievajú k lepšiemu držaniu tela, ale aj na získanie lepšej koordinácie tela;
- Podporuje činnosť svalov a jednotlivých väzov;
- Pomáhajú odstraňovať akúkoľvek bolesť svalov;
- Stabilizujú kĺby.
Dávajte si pozor a tejpy nelepte na niektoré časti tela, a to najmä v týchto prípadoch:
- Ak máte ekzém;
- Máte podráždenú alebo extrémne citlivú pokožku;
- Na vašom tele sú kožné odreniny;
- Máte na tele veľký počet znamienok;
- Na vašom tele sa nachádzajú čerstvé jazvy;
- Máte kŕčové žily;
- Trpíte cukrovkou.
Dnes na trhu nájdete rôzne druhy tejpov. Líšia sa spôsobom využitia a od druhu použitého materiálu. Medzi ne patria:
- Fixačné tejpy – používajú sa na fixáciu alebo na spevnenie kĺbov a svalov. Sú pevné a nedajú sa roztiahnuť. Väčšinou sa tento druh tejpov necháva na tele iba počas trvania športovej aktivity.
- Kinesio tejpy – tieto tejpy by mali byť čo najpružnejšie. Tieto tejpy neobmedzujú v pohybe a mali by napodobňovať vlastnosti ľudskej kože. Na tele môžu ostať až 5 dní. Sú výborné na liečenie akútnych prípadov.
- Dynamické tejpy – je roztiahnuteľný nielen do výšky, ale aj do šírky. Uľahčuje tak prevedenie bežného pohybu.
Aká je cena?
Tejpy sú v podstate len pásky, ale majú mnohé fantastické účinky. Najdôležitejšia je pritom ich samotná aplikácia.
Dávajte si pozor, pretože cena tejpov sa tiež odvíja od ich kvality. V konečnom dôsledku sú však tejpy veľmi lacné, aj preto sú také rozšírené.
Cena okrem kvality závisí aj od šírky pásky a od jej dĺžky. Vždy si pred kúpou premyslite, na akú časť tela chcete tejpovaciu pásku použiť a podľa toho si tejpy vyberajte.
Tejpovanie u terapeuta vás tiež nemusí vyjsť veľmi draho. Cena tejpovania sa zvyčajne počíta za každý centimeter. Prípadne má jedno takého ošetrenie stanovené fixnú cenu.
Bežné tejpovanie jedného miesta vás výjde okolo 10 Eur.
Tejpy na koleno
Tejpy v podstate pomôžu na akýkoľvek časť vášho tela. Tejpy na koleno vám dokážu pomôcť s prevažnou väčšinou problémov, ktoré by ste s kolenom mohli mať.
Tejpy dokážu v prvom rade spevniť svaly na kolene, ale najmä uvoľňujú tlak jabĺčka a šľachy tak, že zadržiavajú prevažnú časť tlaku.
Vďaka tejpom na kolene si môžete zabezpečiť:
- Zlepšenie krvného obehu,
- Podporu väzov a zníženie tlaku,
- Zmiernenie opuchov,
- Udržanie rozsahu pohybu.
Tejpovanie kolena nie je úplne jednoduché, preto to nechajte radšej na odborníka. Ide v ňom totiž o biomechaniku kĺbov a svalov. Je potrebné, aby ste poznali jednotlivé šľachy a väzy, pretože inak sa môže stať, že bude aplikácia tejpov neefektívna.
Tejpovaním kolena môžete jednotlivé svaly odľahčiť alebo naopak môžete nimi celkovú štruktúru kolena mechanicky nastaviť. Prečítajte si však viac informácií o tejpovaní kolena v tomto článku.
Tejpy na rameno
Rovnako, ako je to v prípade kolena, aj tu platí, že je lepšie, pokiaľ si necháte aj tejpy na rameno aplikovať odborníkom. Je to buď športový lekár, fyzioterapeut alebo aj masér.
Práve ramená sú veľmi náchylné na preťaženie alebo na zranenia, preto sa používajú veľmi často. Niekedy môže aj chronická bolesť chrbta pomôcť k bolesti na ramenách.
Tieto kĺby majú vysokú pohyblivosť, preto môže dojsť veľmi ľahko k preťaženiu alebo zvýšeniu hranice ich prirodzenému pohybu.
Rameno je celkom zložité, ale aj nestabilné spojenie. Skladá sa z veľkého množstva svalov, väzov a kostí a nie je vylúčené, že jeden zo svalov stratí svoju pohyblivosť a nastane problém.
Zranenia môžu byť spôsobené s problémami nielen na svaloch, ale aj väzoch, šlachách, nervoch, chrupavkách či kostiach.
Tejpovanie ramena vytvára pnutie, ktoré okrem iného slúži aj ako pripomenutie na správne držanie tela.
Vďaka tomu tieto pásky napomáhajú pri relaxácii ramien a ich držaniu v správnej polohe. Bez ohľadu na to, aký je pôvod bolesti v ramene, tejpy pomáhajú na:
- Zníženie bolesti ramena,
- Zlepšenie mechaniky pohybu svalov.
Rameno sa tejpuje rôznym spôsobom, a to podľa toho, aké problémy s ním máte. Podľa toho sa využívajú aj rôzne hrúbky tejpov. Najlepšie je, keď necháte tejpovanie ramena na odborníka, ktorý presne zohľadní konkrétny problém, ktorý máte.
Ak však chcete tejpovanie vyskúšať sami, respektíve vám pomôže niekto z vášho okolia, na internete sa to môžete naučiť prostredníctvom množstva video návodov. Pozrite si, napríklad, tento.
Tejpovanie je vo svete známe už dokonca 60. rokov a dnes je veľmi využívanou praktikou. Ak vás teda trápia takmer akékoľvek problémy s kĺbami, svalmi či kosťami, určite vyskúšajte túto metódu.
Pomer cena a jej efekt je naozaj neporovnateľný a takéto tejpy môžu skutočne odstrániť aj váš dlhodobý problém.
Tejpovanie okrem iného uľahčuje a urýchľuje proces hojenia, čo je veľmi užitočné. Dokonca neobmedzujú žiadny prirodzený pohyb.