DomovOutdoorAko vybrať kvalitný šarkan na lietanie? Máme odpoveď!

Ako vybrať kvalitný šarkan na lietanie? Máme odpoveď!

Púštanie šarkanov sme ako deti milovali. Táto skvelá aktivita je však zábavou nielen pre nich, ale aj pre dospelých. Dnes na trhu nájdete široký sofistikovaný výber šarkonov, ktoré je naozaj radosť púšťať. A práve v jesennom období, kedy už nie je priestor na množstvo outdoor aktivít, je práve púštanie šarkana ideálna zábava na voľný čas. V tomto článku sa dozviete viac o tom, ako sa šarkan púšťa a ako si ho vybrať. Kým v detstve sme zvyčajne púšťali najmä doma vyrobeného šarkana, vedzte, že tie vyrobené budú fungovať lepšie a o to väčšia bude aj zábava.

Čo je to šarkan

Vedeli ste, že šarkan má v originálnom slovníku význam okrídlenej obludy? Samozrejme, je to aj hra a športová aktivita pre deti, ale aj ľudí v staršom veku.

Šarkany sa typicky spájali s jesenným obdobím, kedy fúka vietor, bez ktorého šarkan nelieta.

A práve toto obdobie je ideálne na tento druh aktivity, lebo toho, čo sa dá robiť vonku je čoraz menej. A taký pohľad na poletujúcu nádheru vo vetre vás tak skoro neomrzí, to vám garantujeme.

Spomeňme si ešte na prvé modely šarkanov. Boli aj takéto:

  • Boli väčšinou vyrobené z papieru alebo z plastovej fólie;
  • Boli jednoducho skonštruované tak, aby len leteli;
  • Zvyčajne ste ich držali iba na špagátiku – tým pádom nebolo možné ovplyvniť smer letu vášho šarkana.

Doba však pokročila vo všetkých smeroch a dnes nájdete na trhu skvelé sofistikované verzie šarkanov pre dospelých. A tak sa zábava môže začať. 

Dnes nájdete na trhu šarkana rôznych veľkostí, tvarov a konštrukcie – stačí si iba vybrať. Pre dospelých sú ideálne tvary, ktoré sú skôr konštrukčne prispôsobené na to, aby mali čo najlepšie letové vlastnosti. A tých nájdete mnoho.

Pre deti je však dôležitejší dizajn. Predstavte si okrídlené jaštery, vtáky či ryby na oblohe. Je to nesmierne fantastické a vzrušujúce. Pre dievčatá zase nájdete množstvo pekných farebných prevedení.

Ako sa púšťa šarkan

Ovládanie moderného šarkana nie je nič zložité a zvládnu to dospelí aj deti. Niekedy býva šarkan uchytený len jedným povrázkom, v iných prípadoch sú to dva. Ak má šarkan dva povrázky, je to tá lepšia a sofistikovanejšia verzia.

Povrázky na šarkanovi vám umožňujú ovplyvniť, ako ďaleko šarkan poletí a regulujú tiež smer jeho letu.

Šarkan dokáže vyletieť aj niekoľko desiatok metrov. A jeho ovládanie je celkom jednoduché a intuitívne. Funguje tak, že jednu stranu priťahujete alebo povoľujete podľa toho, do akej strany chcete, aby váš šarkan letel. 

Bez vetra šarkan nepoletí

V tomto prípade je tiež dôležité, aby ste mali správny vietor. Inak vám šarkan nepoletí. Ten je vlastne úplne najnutnejší, preto sa vyberte púšťať šarkana, keď bude fúkať silnejší vietor bez dažďa. Väčšinou sa počasie správa tak, že v dolinách je menej veterno, ale keď výjdete na kopec, vietor je priaznivý. Najvyššia rýchlosť vetra býva v okolí pohorí.

Aby ste vedeli, aká intenzita vetra práve je, sledujte predpoveď počasia.

Aké sú tie najveternejšie miesta na Slovensku vo všeobecnosti? Sú to tieto:

  • Poddunajská nížina (hlavne okolie Bratislavy);
  • Východoslovenská nížina.

Hoci sa púšťanie šarkana spája typicky s obdobím jesene, nemusí to byť pravidlo. Niekedy fúka oveľa silnejší vietor než v septembri v mesiacoch február, marec, október a november.

Pravidlá pri púšťaní šarkana

Hoci by sa mohlo zdať púšťanie šarkana len ako nevinná aktivita, dajte si pozor na niekoľko dôležitých zásad. Razom by sa vaše púšťastie mohlo zmeniť na nebezpečný hazard.

  1. Jesenný alebo zimný vietor býva oveľa intenzívnejší než vietor v iných obdobiach. To platí o jeho smere aj o intenzite. Nie vždy sa dá presne odhadnúť, ako presne sa bude vietor správať.
  2. Skúste si však pozrieť predpoveď počasia na konkrétnom území. Pomôže vám to lepšie sa s vetrom vysporiadať a na druhej strane sa tiež vhodne obliecť. 
  3. Tretie pravidlo znie, že šnúra vášho šarkana by nemala byť dlhšia ako 60 až 100 metrov. Snažte sa ísť vždy na otvorené priestranstvo, nie do blízkosti elektrických vedení. Akékoľvek, aj moderné špagáty sú totiž vodivé, keď sú mokré.
  4. Zachovávajte vzdialenosť od elektrického vedenia, od ulíc alebo od železničnej trate aspoň 500 až 600 metrov. 
  5. Tou najdôležitejšou radou je, aby ste sa vyhli blížiacej sa búrke. Ak počasie nevyzerá priaznivo, radšej sa do púšťania šarkana nepúšťajte a nechajte to na inokedy. Nebezpečenstvo, že by vás na voľnom priestranstve mohol zasiahnuť blesk, je veľmi vysoké. Hneď, keď spozorujete blížiacu sa búrku, choďte domov.

Druhy šarkanov

Ako už viete, na trhu nájdete množstvo druhov šarkanov od detských až po konštrukčne zložité tvary. V prvom rade závisí, či šarkana vyberáte pre dieťa alebo pre dospelú osobu, potom sa zamyslite aj nad svojimi skúsenosti a následne si môžete vyberať. Možnosti sú zhruba tieto:

Detské šarkany

Ako už z názvu vyplýva, detské šarkany sú určené pre deti. Pre deti je však dôležitejší dizajn, preto sa výrobcovia zameriavajú predovšetkým na to, aby tieto šarkany pekne vyzerali. Medzi detskými šarkanmi nájdete tieto typy:

  • Klasické detské šarkany – tieto šarkany majú tvar „diamantu“ a pripomínajú tie úplne klasické verzie, ktoré sme si ako deti púšťali. Nájdete na nich vyobrazených množstvo motívov, a tak vašim deťom môžete vybrať šarkana, ktorý sa im najviac páči. Tento typ šarkana je zároveň určený tým najmenším. Tieto klasické šarkany sú vždy lednolanové.
  • 3D šarkany – 3D šarkany sú ideálne pre chlapcov alebo pre deti, ktoré chcú mať väčší pôžitok z púšťania šarkanov. Nájdete ich v množstve krásnych prevedení s 3D efektom, ktorý pretvára púšťanie šarkanov v skutočný zážitok. Ich cena je o niečo vyššia než pri klasických šarkanoch. Nájdete ich od zhruba 20 po 40 Eur. Ich kostra je
    je väčšinou vyrobená z laminátu a na povrchový materiál je použitý nylon. Aj napriek tomu, že sú 3D, nikdy nie sú extrémne ťažké.
  • Delty šarkany – tieto verzie sa podobajú tým klasickým, ale majú o niečo zaujímavejší tvar.

Pilotovateľné kite šarkany

Majú zložitejšiu konštrukciu aj ovládanie. Nájdete ich v týchto verziách:

  • Kite s karbónovou kostrou 
  • Kite s sklolaminátovou kostrou

Ich najväčšou výhodou je, že s nimi môžete vyčarovať množstvo zaujímavých akrobatických kúskov. Väčšinou majú dvojlanové riadenie. Ak chcete zažiť so šarkanom množstvo zábavy, určite si vyberte tento typ.

Cena takýchto šarkanov závisí od jeho vybavenia a typu konštrukcie. Sklolaminát je o niečo drahší ako karbónová konštrukcia. Tieto druhy šarkanov nájdete v cene približne od 20 do 60 Eur.

Zaujímavosťou je, že okrem týchto okrem týchto stále celkom klasických prevedení šarkanov sú dnes už výrobcovia aj fanúšikovia šarkanov celkom kreatívny v ich používaní. Naozaj veľmi užitočne využívajú silu prírody a tejto konštrukcie.

Preto na trhu dnes nájdete aj rôzne plachtové šarkany, ktoré slúžia predovšetkým ako prostriedok pri rôznych adrenalínových športoch. Najčastešie športy, na ktoré sa využívajú sú:

  • powerkitting;
  • snowkitting;
  • buggykitting.

Pochopiteľne, na takéto druhy športov je už potrebná úplne iná konštrukcia šarkana. Používa sa pritom v kombinácii s vetrom ako ťažný šarkan.

Ako si vybrať šarkana

Na trhu nájdete veľké množstvo šarkanov, takže si máte z čoho vyberať. Podobne, ako aj pri iných produktoch si môžete vyberať podľa rôznych kritérií, zamerajte sa však predovšetkým na kvalitu. O čo kvalitnejší váš šarkan bude, o to viac zábavy s ním zažijete.

Základné tvary šarkanov

Kedysi boli moderné skôr klasické tvary, od nich sa však dnes už čoraz viac upúšťa. Častejšie sa stretnete s týmito druhmi, ktoré sú uvedené aj vyššie a len od vás záleží, akú preferenciu máte:

  • Šarkan typu delta – tento tvar šarkana umožňuje jeho skvelý a bezproblémový let. Tiež je jeho výhodou to, že sa výborne ovláda. Takýto typ šarkana je tiež ideálny v prípade, že máte dieťa práve kvôli jeho jednoduchému ovládaniu.
  • Kite šarkan – ak však túžite po niečom sofistikovanejšom a zaujímavejšom, vyberte si o niečo kreatívnejšiu konštrukciu. Dnes sa výrobcovia pri výrobe šarkanov snažia napodobniť rôzne letové vlastnosti zariadení, čoho výsledkom sú šarkany, ktoré vychádzajú hlavne z kitingu. Preto má samotný šarkan väčšinou konštrukciu, ktorá umožňuje lepšiu prácu vetra a šarkan preto dokáže dosahovať oveľa väčších výšok. Takýto šarkan má, samozrejme, už oveľa zložitejšie ovládanie, preto je určený skôr pre tých, ktorí s ním už majú určité skúsenosti.

Prevedenie a dizajn šarkana

V tejto oblasti sa takmer nič nezmenilo. Na trhu nájdete množstvo farebných prevedení a dizajnov šarkanov doslova od výmyslu sveta. Stačí si iba vybrať ten, ktorý sa vám páči najviac.

Šarkana si vyberajte v prvom rade podľa jeho konštrukcie a sofistikovanosti. Až potom sa rozhodujte ohľadom dizajnu.

Hoci určite chcete, aby bol váš šarkan aj pekný, nie je to to najdôležitejšie.

Šarkan Decathlon

Na webovej stránke Decathlon nájdete množstvo športového oblečenia a náčinia, ale okrem iného tam nájdete aj širokú ponuku šarkanov pre deti a dospelých a príslušenstva k nim.

Ponuka šarkanov pre deti

V ponuke šarkanov pre deti nájdete krásne prevedenia detských šarkanov od úplne najzákladnejšej verzie až po sofistikovanejšiu. Základný šarkan s jedným uchytením, ktorý je určený pre malé deti nájdete v cene už od 2,79 Eur.

Ak máte staršie dieťa, môžete si vybrať statický alebo akrobatický šarkan aj s tvarmi rôznych zvieratiek, ktoré sú jedno alebo dvojšnúrové. Cena toho najdrahšieho je skoro 33 Eur, ale v ponuke nájdete aj jednoduchšie verzie asi za polovicu.

Ponuka šarkanov pre dospelých

A či si z ponuky Decathlon vyberiete šarkany pre dospelých? Jednoznačne áno. Šarkana tu nájdete v skvelej cene už od 13,99 Eur. Vyberte si základnú verziu, akrobatickú verziu alebo šarkana až so 4 šnúrami. Všetko závisí od vašich skúseností. Tá najdrahšia verzia tu stojí 74,99 Eur. S týmto šarkanom sa stanete majstrom trikov a pritom sa stále celkom jednoducho ovláda.

Príslušenstvo pre šarkany

Z času na čas sa vyskytne aj potreba dokúpiť si na šarkana rôzne príslušenstvo. Práve to tiež nájdete na webovej stránke Decathlon. Náhradnými dielmi, ktoré by ste mohli skôr či neskôr potrebovať sú tieto:

  • Rukoväť s lankom – ak vaša rukoväť alebo lanko doslúži, nemusíte ešte kupovať nového šarkana. Stačí vymeniť rukoväť za novú. Tiež je vhodná, ak tá vaša nie je dostatočne pevná;
  • Trubica zo skleného vlákna – slúži, keď sa vám šarkan pokazí alebo keď si chcete vyrobiť úplne nového šarkana. Na stránke pritom nájdete rôzne druhy trubíc – tiež, napríklad, karbónovú alebo uhlíkovú;
  • Šnúry – šnúry sú veľmi užitočné, ak tú svoju máte už ootrebovanú alebo potrebujete niečo pevnejšie. Na stránke nájdete tiež popruhy, navijak alebo lepiacu pásku, keby sa vám šarkan pokazil.

Šarkan pre dospelých

Tu je niekoľko zaujímavých faktoch o šarkanoch:

  • Zaujímavosťou je, že prvý šarkan, ktorý sa vôbec na oblohe objavil pochádzal z Číny. Čo je tiež nemenej zaujímavé je to, že pôvodne vôbec nešlo o detskú hračku.
  • Šarkan bol strategický vojenský nástroj. Jeden z tamojších generálom s jeho pomocou meral vzdialenosť, ktorú muselo vojsko podkopať pod zemou, aby prekonalo obranu nepriateľa. To sa udialo ešte v 2. storočí pred n. l. A vďaka tomu tento generál nakoniec aj vyhral a šarkanovi to prinieslo jeho prvotnú slávu, ktorá má doteraz množstvo fanúšikov.
  • Následne bol z Číny prevezený aj do ostatných krajín Ázie, kde sa z neho stala skôr ľudová zábava.
  • Najmä v Ázii sa šarkany vyznačujú svojou nápaditosťou a stali sa súčasťou lokálneho koloritu. Každá krajina si ho prispôsobila podľa svojich predstáv. U nás sa stal hlavne detskou hračkou, ale táto situácia sa mení, pretože aj u nás sú už dnes veľmi populárne.
  • Do Európy sa po prvýkrát dostali prostredníctvom Marca Pola v 16. storočí.
  • Najpopulárnejšie sú však jednoznačne stále v Ázii, kde sa koná mnoho svetových "šarkaniád". Sú to rôzne oslavy a súťaže spojené práve so šarkanmi.
  • Dnes nájdete aj na Slovensku pomerne veľa udalostí so šarkanmi. Takéto podujatia sú vynikajúcou príležitosťou na to, aby ste si vyskúšali a porovnali svoje schopnosti s inými, ale tiež na to, aby ste sa pokochali touto nádherou na oblohe. Hoci si šarkana vždy môžete so svojimi deťmi aj vyrobiť, nikdy sa jeho kvalita nevyrovná tej, ako keď si šarkana kúpite.

Šarkany sú hitom pre malých aj veľkých už viac ako dve tisícročia. Kým zo začiatku boli populárne najmä u detí, dnes ich milujú aj všetci dospelí. Niet sa teda čomu diviť, že na trhu nájdete také obrovské množstvo šarkanov pre dospelých. Ak hľadáte zábavu počas zamračených dní, ktorá je zaujímavá a môžete s ňou ísť von. Je to práve púšťanie šarkana. Určite si ho zaobstarajte!

4/5 - (5 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Dominika Koštialiková
Dominika Koštialiková
Učarovali mi latinskoamerické a afro tance, ktorým sa venujem už 8 rokov. Okrem toho posledných 5 rokov milujem fitness. Zbožňujem cestovanie, šport a aktívny životný štýl. Moje rady a tipy s vami zdieľam v mojich článkoch.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.