Prilba na skúter je základným bezpečnostným prvkom pri jazde na skútri či motorke. Jej výber je dôležitým krokom, ktorý vám môže pri dopravnej nehode zachrániť život. Prilba nie je zásadná len pre vodiča motocykla, ale i pre jeho spolujazdca. Bezpečnosť nepozná kompromisy. Pri kúpe prilby na skúter sa môžete riadiť svojimi preferenciami, ale rovnako by ste mali dbať na bezpečnostnú otázku.
Bezpečnosť prilby môžete overiť pomocou certifikátov, ktorými daný výrobok disponuje. Absolútnym minimom je certifikát s označením DOT, ktorým by mala disponovať každá helma. Ak ste narazili na výrobok bez neho, rozhodne prilbu na skúter nekupujte. Ak vás zaujíma viac tipov pri výbere helmy, prezradíme vám ich na nasledujúcich riadkoch.
Obsah článku
Náš výber TOP prilieb na skúter
Prilba na skúter – Prečo do nej investovať?
Odpoveď je jednoduchá. Ak vám záleží na vašej bezpečnosti a bezpečnosti vašich spolujazdcov, prilba je nevyhnutnosťou. V mnohých prípadoch dokáže ochrániť pred vážnejšími zraneniami mozgu a hlavy pri dopravných nehodách.
Napriek tomu, že sa často špekuluje o tom, či je prilba dostatočným ochranným prostriedkom, je rozhodne začiatkom.
Je pravdou, že na ňu nie je možné spoliehať na 100%.
S najväčšou pravdepodobnosťou prilba na skúter či motorku neochráni vodiča pred poranením miechy, trupu či končatín.
I keď výskumy sa posúvajú stále vpred a posledné výsledky nasvedčujú, že prilba zohráva významnú úlohu i pri ochrane týchto častí.
Dokáže však spoľahlivo ochrániť predĺženú miechu, ktorá je centrom základných životných funkcií, a tiež mozog.
Prilba na skúter môže svojho nositeľa ochrániť i pred zranením krčnej časti chrbtice.
Základné typy prilieb
- prilba pokrývajúca celú plochu hlavy
- prilba s otvorenou tvárou
- modular
- prilba zakrývajúca polovicu tváre
- off-road
Prilba pokrývajúca celú plochu hlavy sa radí medzi najbezpečnejšie a odporúča sa predovšetkým pre pretekárov.
Výhoda tohto typu tkvie v tom, že pokrýva celú plochu hlavy a chráni aj čeľuste a tvárovú časť.
Svojho nositeľa ochráni pred nárazmi i nepriazňou počasia ako je vietor či dážď. Obvykle býva oveľa ťažšia ako ostatné typy.
Hľadáte kvalitné rukavice na motorku? Vyskúšajte nasledujúce produkty. Sú kvalitné a za super cenu.
Prilba s otvorenou tvárou ochraňuje celú mozgovú časť hlavy, ale nechráni tvár ani čeľusť. Poskytuje lepšiu viditeľnosť ako predchádzajúci typ.
Prilba pokrývajúca celú plochu má v oblasti tváre vsadený priehľadný plast, ktorý viditeľnosť znižuje. Na strane druhej vás však tento typ neochráni pred dažďom či vetrom.
Ak hľadáte kompromis medzi týmito dvoma typmi, možnosťou je prilba s prívlastkom modular.
Časť prilby spočívajúca v oblasti brady je pohyblivá a tak poskytuje prilba dokonalý kompromis medzi dvoma predchádzajúcimi typmi.
Prilbu, ktorá zakrýva len polovicu tváre môžete objaviť aj pod názvom skull caps. Tento typ zvyčajne chráni vrchnú časť tváre, krk a čeľuste však ostávajú nechránené.
Posledným typom sú prilby s prívlastkom off-road. Ich tvar sa nevyznačuje aerodynamickým zakrivením a preto nie sú vhodnou voľbou pri jazde na cestách. Tento typ spoznáte veľmi jednoducho podľa výraznej bradovej časti.
Na čo hľadieť pri kúpe prilby na skúter?
Už sme vás zoznámili so všetkými typmi prilieb. Ktorá je však vhodná na skúter?
Môžete voliť akúkoľvek z nich, avšak najčastejšou voľbou býva typ s otvorenou tvárou alebo typ, ktorý zakrýva polovicu tváre.
Samozrejme, môžete voliť i najbezpečnejšiu variantu, ale tá je odporúčaná predovšetkým pre pretekárskych jazdcov. Ako však vybrať správnu prilbu na skúter a na čo sa zamerať?
- veľkosť
- bezpečnostný certifikát
- životnosť
Na to, aby mohla prilba správne plniť svoju funkciu, musí byť v dostatočnej a najmä správnej veľkosti. Správnou voľbou nie je veľký ale ani tesný model.
V prípade, že plánujete prilbu na skúter objednávať prostredníctvom internetu, neodstraňujte nálepky, ktoré ju umožňujú vrátiť späť predajcovi, pred jej vyskúšaním.
Naše tipy pri skúšaní helmy sú:
- pamätajte, že ak je helma príliš veľká, nebude držať na svojom mieste a bude sa po hlave kĺzať – v prípade dopravnej nehody môže spadnúť úplne a neochráni vás
- vypchávky na lícach by mali na vaše líca priliehať pohodlne
- pri skúšaní prilby by ste nemali objaviť žiadne miesta, v ktorých by prilba tlačila na hlavu a spôsobovala nepohodlie
- v mieste chráničov obočia by sa medzi prilbou a vašou tvárou nemali vyskytovať žiadne medzery
- ak prilbu dáte z hlavy dole, nemali by na pokožke ostať žiadne otlačky, červené škvrny či miesta, v ktorých sa prilba zarezala do tváre
- prilby dnes už nie sú dostupné len v jednej veľkosti – veľkosť prilby sa často udáva v rovnakých mierach ako veľkosť klobúka
- dôležitá nie je len veľkosť, ale i tvar hlavy, medzi najčastejšie patria: oválny, rovný, …
- identifikovať tvar hlavy a nájsť vhodný prilby býva najzložitejším krokom pri výbere
Certifikáty
Ak chcete identifikovať skutočne kvalitný výrobok, ktorý garantuje vašu bezpečnosť pri jeho používaní, je dôležité sa zamerať na certifikáty.
Absolútny základ predstavuje certifikát DOT, ktorý by mal obsahovať každý výrobok. DOT certifikát je charakteristický predovšetkým pre výrobky dovážané z USA.
Európske štandardy spĺňa certifikát s označením R 22.05. Testy na získanie tohto typu certifikátu sú ešte prísnejšie ako testy na získanie certifikátu DOT.
Existuje celá rada certifikátov ako je napríklad Snell alebo BS.
Pri kúpe prilby na skúter si overte či má daná prilba certifikát, ktorý je vyžadovaný vyhláškou danej krajiny.
Certifikáty sú dôležitou súčasťou daného výrobku. Poskytujú kupujúcemu:
- informácie o produkte, v tomto prípade o prilbe na skúter
- záruku, že prilba na skúter prešla bezpečnostnými testami
- istotu, že ho prilba v rizikovej situácii ochráni pred zraneniami
Nikdy neodporúčame kupovať prilbu z druhej ruky či prostredníctvom bazáru.
Ak už však túto možnosť zvažujete z finančného hľadiska zamerajte sa na:
- fakt, či prilba nemá na sebe viditeľné poškodenie
- akú dlhú dobu bola nosená – ak táto doba presiahla dobu 5 rokov, jej kúpa nie je vhodná
- i v prípade, že kupujete novú prilbu na skúter, životnosť prilby nie je dlhšia ako 5 rokov
- po dopravnej nehode či inom poškodení prilby, vždy prilbu vymeňte za nový model
- prilbu vymeňte i v prípade, že už nesedí rovnako dobre, ako tomu bolo pri jej kúpe – je bežným javom, že nastane zmena proporcií a prilba by mala v každom prípade sedieť dostatočne na to, aby mohla zaručiť bezpečnosť
Ako prilbu na skúter používať?
V mnohých prípadoch prevláda názor, že prilba na skúter by mala byť nasadená len v prípade, že sa chystáte na frekventovanú cestu.
Veľká časť ľudí prilbu vynecháva pri jazde na skútri v meste.
Pravdou je, že prilba by mala byť súčasťou každej vašej cesty skútrom. Nezáleží na tom, či sa chystáte na cestu do práce alebo na stretnutie s priateľmi.
Životnosť prilby môžete predĺžiť pomocou prípravkou. Tie sa postarajú o viditeľné i menej viditeľné škrabance. Malé škrabance môžu časom prerásť do viditeľného a závažnejšieho poškodenia.
Pomôcť vám môžu i prípravky, ktoré sú určené na sklo v očnom okolí. Tie zabezpečia, že sa sklo nebude pri jazde zahmlievať.
Týmto krokom zlepšíte svoju viditeľnosť a zároveň bezpečnosť. Rozumným krokom je i pravidelná dezinfekcia, ktorá zamedzí ukladaniu nečistôt, ich rozkladaniu a zároveň množeniu baktérií a roztočov.
Pri kúpe prilby na skúter vám neodporúčame siahnuť po lacných náhradách. Na bezpečnosti sa šetriť neoplatí.