Láska ide cez žalúdok. Si to, čo ješ. Čo dávaš, to dostávaš … a takto by som mohla pokračovať ďalej. Tieto múdre vety určite každý z vás pozná a uvedomuje si, že to, čo konzumujeme, sa podieľa nielen na tvorbe našich nových buniek, ale aj na našej nálade. Stávame sa tým, čo jeme.
Obsah článku
Optimista verzus pesimista
Rozmýšľaš negatívne? Si frustrovaná, nahnevaná, apatická? Nemáš ciele? Nechce sa ti hýbať? Som si istá, že nebudem ďaleko od pravdy, ak poviem, že v tvojom jedálničku sa nachádzajú prevažne ťažšie jedlá – krémové, mäsité, plné tukov a sacharidov. A pritom máš často chuť si zamaškrtiť či už na niečom sladkom, alebo slanom. Čo s tým?
Jednoducho platí, že čím horšie sa cítiš, tým častejšie volíš „upokojujúce“ potraviny s vysokým obsahom cukru, čo ťa v konečnom dôsledku pripravuje o energiu.
Ľudia, ktorí sú optimistami, pružne reagujú na zmeny a väčšinou majú usmievavú a príjemnú náladu. Na svoje okolie pôsobia priateľsky, všetko zvládajú s ľahkosťou, sú proaktívni, majú energiu, športujú, majú svoj jedálniček vyvážený a pestrý.
V ich strave sa nachádza ovocie, zelenina, strukoviny, nezabúdajú sa naraňajkovať a majú správne nastavený pitný režim.
Opäť to poviem veľmi jednoducho – konzumáciou správnych živín, si môžeme ľahko a lacno vylepšiť náladu, zdvihnúť energiu a zlepšiť svoj celkový zdravotný stav.
Okrem potravín, ktoré postupne liečia a resetujú vaše telo, vám odporúčam, pracovať aj so svojou mysľou. Pýtate sa ako?
Pomocou návodov, ktoré nájdete v knihe SOM SUPERLADY. Skvelý nástroj na povzbudenie tela i mysle.
Špeciálna kategória potravín
Toto nie je niečo, čo tvrdím ja. Toto tvrdí aj veda, psychológia, medicína a moje drahé klientky, ktoré skúsili nové recepty a prešli si mojimi programami.
A práve pri čítaní ich komentárov a spätnej väzby, som si uvedomila, že okrem toho, že potraviny sa dajú deliť na zdravé, nezdravé, detoxikačné, antioxidačné alebo potraviny na energiu, existuje aj kategória potravín, ktoré ovplyvňujú našu náladu.
Tabletka alebo príroda?
Mám mnoho známych, ktorí nejakým spôsobom pracujú so zdravím. Maséri, psychológovia, lekárnici… Všetci sa svorne zhodli na tom, že za posledné mesiace stúpla spotreba antidepresív.
Či už tých silnejších, alebo slabších. Je pomerne smutné, že hneď, ako máme nejaký zdravotný problém, okamžite siahneme skôr po tabletkách, ako by sme sa obrátili na prírodu.
A to bol ďalší podnet na to, aby som napísala na túto tému článok, ktorý práve čítate.
Aj keď príde náročnejšie obdobie, sme vypätí, sme dlhodobo pod stresom, možno sme aj trošku smutní, nemusíme hneď siahať po tabletkách na uvoľnenie, zaspatie či povzbudenie.
Pretože všetko, čo potrebujeme, tu už dávno máme. Všetko, čo potrebujeme nám totiž ponúka príroda. Vlastne nielen príroda, ale aj supermarkety, farmy či obchody so zdravou výživou.
Potraviny pre dobrú náladu
Neoddeliteľnou a najdôležitejšou časťou dňa sú raňajky. Po prebudení bude vaša hladina cukru v krvi nízka, pretože ste niekoľko hodín vôbec nič nejedli. Preto je dôležité, dobiť si energiu dobrými raňajkami a zlepšiť si tak náladu.
Mnoho ľudí automaticky siahne po tom najmenej vhodnom variante, akým je napríklad káva + croissant.
Alebo variant číslo dva – existuje skupina ľudí, ktorí sa dopúšťajú chyby tým, že vôbec neraňajkujú, namiesto toho si ráno dajú kávu alebo čaj + nikotín.
V momente, keď u nich začne hladina cukru v krvi opäť klesať, je pravdepodobné, že rezignujú a začnú sa „dotláčať“ vysoko glykemickými potravinami, ako sú napríklad toasty alebo už spomínané croissanty.
Znie vám to povedome? Ak ste sa pri čítaní týchto riadkov našli a zvažujete, že by ste to chceli zmeniť, ale neviete, kde presne začať, nebuďte frustrovaní.
Návod ako si poradiť s maškrtením, ako kombinovať potraviny a mnoho ďalších „vychytávok“ je od vás vzdialený len na jeden KLIK.
Aké sú teda vhodné alternatívy?
Obilniny – skvelým variantom sú ovsené vločky buď vo forme kaše, alebo neupravené v prírodnej forme.
Ovocie – jahody, hrušky, grepy, jablká, broskyne, banány, sušené hrozienka.
Úplne super riešenie sú teda nesladené ovsené vločky a jahody, miska pšeničných otrúb s grepom alebo miska nesladeného müsli so sušenými hrozienkami a nastrúhaným jablkom.
Nezabúdajte, v jednoduchosti je krása!
Od momentu, kedy ste sa zobudili, prešlo už zopár hodín a po skvelých raňajkách a zopár hodinách usilovnej práce si zaslúžite znovu sa posilniť. Hm, ale čo si dať na desiatu?
Desiata
Ľudia citliví na cukor pravdepodobne siahnu po nejakej sladkosti, aby vyrovnali zmeny v hladine cukru. Problém je, že väčšina komerčných sladkostí má vysoký obsah cukru a tuku.
Vyskúšajte zdravú alternatívu…
Napríklad taká tyčinka Mars je takmer z dvoch tretín tvorená cukrom a ten zostatok je tuk. Uf, to je poriadne veľká „cukrová nálož“. Nemyslíte?
S takouto desiatou by nám hladina cukru vystrelila veľmi rýchlo nahor, ale veľmi rýchlo by aj začala klesať a postupne by sme začínali cítiť hlad a chuť možno na ďalšiu tyčinku. Hm, takto teda nie! Takto by to byť nemalo!
Takto áno!
Ideálne na desiatu je ovocie v kombinácii s bielkovinami.
Úplne najlepším ovocím na desiatu sú bobuľovité plody, ako sú napríklad maliny, ostružiny a ďalšie sezónne ovocie. K ovociu si môžete dať i dyňové semienka alebo mandle.
Ďalšou desiatovou alternatívou je kvalitný chlieb natretý niečím, čo obsahuje bielkoviny. Dobrou voľbou je napríklad tvaroh, hummus, nesladené orechové maslá z arašidov alebo mandlí.
Iné vhodné desiatové ovocie – slivky, čerešne, hrušky, pomaranče, jablká, broskyne, vodný melón.
Obed/večera
Ako a čo skombinovať?
Najlepšími potravinami pre vyváženú hladinu cukru v krvi a zároveň zdrojom bielkovín sú fazuľa a šošovica, a to v rôznych variantoch. Napríklad strakatá fazuľa alebo fazuľa v paradajkovej omáčke.
Smelo môžete siahnuť aj po tekvici, červenej repe, jačmenných krúpach, celozrnných cestovinách, kuskuse, sladkej kukurici, klasických i sladkých pečených zemiakoch.
3 pokrmy pre dobrú náladu
- Vyskúšajte grilované kuracie prsia na cesnaku a bylinkách alebo si do nádoby na pečenie dajte plátok ryby a pridajte kúsky papriky a cibule, potrite olejom, posypte rozmarínom a ugrilujte.
- Rozdeľte uvarenú rybu (napríklad údenú makrelu) na niekoľko väčších kúskov a podávajte ju s miešaným šalátom a trochou dresingu.
- Ak máte radi cestoviny, pripravte si jednoduchú omáčku tak, že fazule typu cannellini pridáte do paradajkovej omáčky a ochutíte nasekanou petržlenovou vňaťou alebo koriandrom.
Tieto recepty vám pomôžu nielen naštartovať správne trávenie, cítiť sa ľahko a stále mať energiu, ale pomôžu vám i udržiavať si svoju váhu pod kontrolou.
So správnou kombináciou potravín budete úspešne napredovať a udržiavať sa fit, a to všetko bez neželaného jojo efektu.
Povedz stop pesimizmu a jojo efektu raz a navždy!
Extra tipy na dobrú náladu
Extra tip č. 1
V prípade, že ste počas chladných mesiacov náchylní na horšiu náladu, odporúčam, aby ste do svojho jedálnička ideálne na 2 – 3 týždenne začlenili konzumáciu olejnatých rýb, ktoré sú bohaté na vitamín D. Môžu to byť ryby mrazené, čerstvo ulovené i konzervované. Vynikajúce sú napríklad losos, makrela, sleď alebo sardinky. Ak máte tendenciu mávať naozaj smutnú až mierne depresívnu náladu hlavne v zime, užívajte navyše aj vitamín D vo forme výživových doplnkov.
Extra tip č. 2
Začleňte do svojho denného programu minimálne 20 minút pohybu, a to najlepšie vonku na čerstvom vzduchu. Pohyb pomáha spáliť nadbytočný adrenalín, to pomáha stabilizovať hladinu cukru v krvi, čo následne vedie k celkovému upokojeniu a vylúčeniu hormónu šťastia serotonínu. Pre boj so zlou náladou je pohyb absolútne kľúčový.
Ak máte ďalšie otázky, pochybnosti alebo chcete vedieť viac, hľadáte motiváciu a povzbudenie, tak neváhajte a pridajte sa do skupiny úžasných žien – do SUPERLADY KOMUNITY. Radi vás, milé dámy a možno aj páni, privítame medzi nami.
Krásny deň, plný slnka a dobrej nálady praje Evka.