Sme to, čo jeme. Fráza, ktorá síce môže znieť ako klišé, no aj napriek tomu je v nej veľký kus pravdy.
V dnešnej dobe to pritom platí dvakrát. Sme totiž zahltení množstvom informácií každého druhu, a preto je niekedy veľmi náročné zistiť, čo je vlastne pravda.
Odborníci a výživoví poradcovia sa dlho snažili nájsť jednoduché riešenie, ktoré by raz a navždy zodpovedalo na všetky otázky ohľadom zdravej výživy.
Vymysleli preto takzvanú potravinovú pyramídu, ktorá vám v jednoduchosti vysvetlí, aké potraviny by sa mali nachádzať vo vašom jedálničku.
Taktiež vám pomôže zorientovať sa v tom, čo je pre vaše telo prospešné a čomu sa radšej vyhnúť.
Obsah článku
Čo je potravinová pyramída?
Potravinová pyramída je v skutočnosti vizuálne vyjadrenie jednotlivých zložiek potravy podľa ich obsahu živín a množstva, v akom by sa mali tieto potraviny konzumovať.
Vôbec prvá potravinová pyramída bola predstavená v roku 1974 vo Švédsku.
Stáli za ňou vedci a výživoví poradcovia, ktorí ju predstavili ako jednoduchú a praktickú príručku pri zdravom stravovaní.
Ako čas ubiehal, vytvorilo sa niekoľko ďalších variantov potravinovej pyramídy.
Dôležitý základ však ostal stále totožný a nezmenený.
Viete o tom, že svoje vlastné potravinové pyramídy má dokonca aj každý štát? Vychádzajú z nutričných informácií o obyvateľoch a taktiež z dostupných potravinových zdrojov.
Potravinová pyramída by však rozhodne nemala slúžiť ako zaručený návod na zostavenie potravinového jedálnička, keďže stravovacie návyky obyvateľstva sa časom menia.
Každú potravinovú pyramídu berte len ako základné odporúčania pre zdravú výživu. Dodržiavaním potravinovej pyramídy sa vám však určite podarí aj čo-to schudnúť.
Stará a nová potravinová pyramída
Spomínali sme, že existuje niekoľko druhov potravinových pyramíd.
Takým základným rozdelením je však potravinová pyramída vytvorená Ministerstvom zdravotníctva Slovenskej republiky v roku 2005, ktorú zostavovali najmä odborní lekári a vedci.
Táto potravinová pyramída sa skladá zo štyroch poschodí, pričom každé poschodie je umiestnené podľa obsahu daných živín v potravinách.
Potraviny, ktoré sú umiestnené v základnej časti pyramídy, by sa mali konzumovať najčastejšie. Naopak tie, ktoré sú umiestnené na špici, by bolo ideálne konzumovať len raz za čas, keďže obsahujú len malé množstvo živín.
Základňa starej pyramídy
Základ alebo lepšie povedané prvé poschodie tejto staršej potravinovej pyramídy, tvoria najmä obilniny, pečivo, cestoviny či ryža.
Tieto potraviny by tak mali tvoriť základ vášho jedálnička, a treba povedať, že úplne zaslúžene.
Pečivo, cestoviny alebo ryža poskytujú totiž množstvo minerálnych látok prospešných pre naše telo.
Taktiež obsahujú množstvo škrobu a vlákniny, teda látok, ktoré sú pre nás veľmi dôležité a prospešné. Znižujú totiž hladinu cholesterolu a pomáhajú pri stabilizovaní hodnôt cukru v našom tele.
Lekári pri základe potravinovej pyramídy odporúčajú, vyhnúť sa bielemu pečivu a radšej dať prednosť celozrnnému, ktoré je pre nás oveľa prospešnejšie.
Celozrnné pečivo je totiž šetrnejšie spracovávané, a tak v sebe uchováva oveľa viac zdraviu prospešných vitamínov a minerálnych látok.
Odporúča sa, aby potraviny tvoriace prvé poschodie pyramídy boli vo vašom jedálničku zaraďované pri každom chode.
Druhé poschodie pyramídy
Druhé poschodie potravinovej pyramídy tvorí najmä ovocie a zelenina.
Niektorí z nás na tento typ potravín nedajú dopustiť, iní sa do ich konzumácie musia nútiť. Pravdou však je, že či už ovocie, alebo zelenina, obe tieto zložky dodávajú nášmu telu obrovské množstvo vitamínov.
Konzumáciu týchto typov jedál by sme preto určite nemali vynechávať.
Napríklad ovocie obsahuje veľké množstvo vitamínov a minerálnych látok, ktoré prospievajú správnemu fungovaniu nášho organizmu. Pomáha pri znižovaní hladiny cholesterolu a taktiež je skvelou prevenciou pred radom ďalších ochorení.
Dôležitou informáciou pri ovocí je fakt, že by sa malo konzumovať vždy čerstvé a umyté. Čerstvé ovocie totiž obsahuje najväčšie množstvo týchto pridaných látok.
Zelenina obsahuje tiež veľké množstvo zdraviu prospešných látok. Je skvelým zdrojom vlákniny či iných látok pomáhajúcim napríklad pri kardiovaskulárnych ochoreniach.
V potravinovej pyramíde sú do druhého poschodia začlenené aj veľmi obľúbené zemiaky. Najmä na Slovensku by sme si náš jedálniček bez zemiakov nedokázali predstaviť, čo je len dobre.
Táto potravina je totiž veľkým zdrojom antioxidantov či vitamínu C.
Tretie poschodie potravinovej pyramídy
Tretie poschodie potravinovej pyramídy tvoria potraviny, ktoré nám prinášajú veľkú výživovú hodnotu. Patria sem najmä mliečne výrobky, strukoviny, vajcia, ryby či mäsové výrobky.
Najmä mäso v našich jedálničkoch zohráva veľmi dôležitú rolu. Je totiž zdrojom kvalitných bielkovín, ktoré sú dôležité pre optimálne a zdravé fungovanie nášho organizmu.
Pri mäse existuje niekoľko variantov tejto potraviny. Niektoré z nich sú vhodnejšie ako tie druhé. Potravinová pyramída odporúča konzumovať radšej chudšie mäso, ako napríklad kuracinu.
Mliečne výrobky sú bohaté na rôzne vitamíny, ako napríklad vitamín A či D.
Okrem vitamínov obsahujú množstvo vápnika či ľahko stráviteľných bielkovín.
Vysoký obsah bielkovín majú taktiež strukoviny, ktoré sú okrem bielkovín bohaté aj na minerálne látky či vlákninu.
Bohaté na vlákninu, podobne ako všetky potraviny z tejto skupiny, sú aj vajcia. Tie však okrem toho ponúkajú kvalitné bielkoviny či rôzne minerálne látky.
Posledným druhom potraviny, ktorý sa nachádza v tejto skupine, sú ryby.
Konzumácia rýb vám okrem bielkovín zabezpečí prísun jódu či vitamínov A alebo D. Ryby sú zdrojom aj nenasýtených mastných kyselín, ktoré fungujú ako skvelá prevencia pred srdcovými ochoreniami.
Štvrté poschodie potravinovej pyramídy
Prichádzame na vrchol celej pyramídy, kde sa nachádzajú potraviny, ktoré máme radi všetci. Ich prehnaná kombinácia nám však môže spôsobiť niekoľko problémov.
Na vrchu pyramídy sa totiž nachádzajú potraviny obsahujúce cukor a tuky.
O cukre sa často hovorí aj ako o bielom zabijakovi. Častou konzumáciou potravín obsahujúcich túto zložku potravín sa môže toto tvrdenie stať naozaj pravdou.
Cukry alebo inak povedané sacharidy, obsahujú najmä rôzne koláčiky, sladkosti, čokoláda a iné.
Ich množstvo v našom jedálničku by malo byť len minimálne a konzumácia by mala byť skôr sporadická ako pravidelná.
Podobne ako cukry sú na tom aj tuky.
Tuky sú pre telo veľmi potrebnou a prospešnou látkou. Problém však nastáva pri nadmernej konzumácii jedál obsahujúcich prebytočné množstvo tukov.
Preto treba prísun oboch spomínaných látok držať v norme. Ak sa vám to podarí, tak aj cukry aj tuky budú pre vaše telo veľmi prospešné.
Nová potravinová pyramída
Novú, alebo lepšie povedané aktualizovanú potravinovú pyramídu, vytvorilo Fórum zdravia a zdravej výživy. Predstavená bola v roku 2013 a oproti tej starej prišla s určitými zmenami.
Podobne ako predošlá pyramída, aj táto má štyri poschodia.
Jej základom sú však okrem celozrnných obilnín aj zelenina či strukoviny. Na druhom poschodí môžete nájsť ryžu, rôzne oleje či ryby.
Tretie poschodie v sebe skrýva mäso, alkohol, biele pečivo či vajcia. Na samotnom vrchole potravinovej pyramídy sa podobne, ako u tej predošlej, nachádzajú cukrovinky, sladené nápoje, ale aj údeniny bohaté na tuky.
Ďalším rozdielom tejto potravinovej pyramídy je fakt, že je rozdelená na dve polovice. Prvá polovica potravín z každého poschodia je viac odporúčaná ako tá druhá polovica.
Potravinová pyramída vytvorená organizáciou Fórum zdravia je tak pravdepodobne komplexnejším odporúčaním zdravej výživy ako tá predošlá.
Okrem toho odborníci z tejto organizácie odporúčajú dodržiavať pravidelný pitný režim, a to najmenej 2 litre čistej vody denne.
Taktiež prízvukujú zvýšiť podiel zeleniny vo vašom jedálničku.
Potravinová pyramída a realita
Jedna vec sú odporúčania, ktoré nám dávajú lekári či rôzni odborníci na zdravú výživu vo forme potravinovej pyramídy a druhá vec je skutočná realita, ktorá sa často na kilometre vzďaľuje týmto odporúčaniam.
Skúste sa tak aj vy pozrieť na svoj jedálniček a porovnať si ho s potravinovou pyramídou.
Ak sa vám tieto rozdiely podarí odstrániť alebo zmenšiť, ste na dobrej ceste ku zdravej výžive a zdravému telu.
Základom zdravého životného štýlu je pohyb
Hovorí sa, že pri chudnutí tvorí zdravá strava 80 % úspechu. Toto tvrdenie síce môže byť pravdivé, ale netreba zabúdať, že aj pravidelný pohyb je pri zdravom životnom štýle veľmi dôležitý.
Úplne sa vzdať všetkých vecí, ktoré máme radi, je totiž pre väčšinu z nás skoro nemožné. Aspoň čiastočne sa to však dá kompenzovať pravidelným pohybom, ktorý vám pomôže s výdajom prebytočných látok.
Veríme, že informácie, ktoré ste sa dočítali boli pre vás prospešné a začnete dodržiavať princípy, ktoré odporúča potravinová pyramída.
Verte, že lepšie rozhodnutie pre svoje telo a organizmus nemôžete urobiť.