Radi si doprajete šálku zeleného čaju? Skúste ju vymeniť za čaj matcha. Čo to vlastne je? V podstate ide tiež o druh zeleného čaju, ktorý má však podobu zeleného prášku. Pri príprave klasického zeleného čaju, kde sa listy len lúhujú vo vode, sa stráca množstvo živín. Matcha prášok sa v horúcej vode celý rozpustí, vytvorí penivý nápoj a vám v pohári ostanú všetky prospešné látky.
Obsah článku
- Najlepšia matcha – TOP 5
- Čo obsahuje matcha prášok?
- Obsah kofeínu v matcha prášku
- Dôvody, prečo piť matcha čaj
- Má vysoký obsah antioxidantov
- Môže pomôcť v boji proti rakovine
- Pomáha udržiavať zdravé srdce
- Zlepšuje hladiny cholesterolu
- Matcha ako pomocník pri strese
- Podporuje chudnutie
- Dokáže detoxikovať vaše telo
- Podporuje zdravú pokožku i zuby
- Môže zlepšiť mužskú plodnosť
- Konzumácia matcha čaju
- Ako si pripraviť chutný matcha nápoj?
- Na čo si dať pozor pri kúpe?
- Ako správne skladovať matcha čaj?
- Matcha čaj nie je len obyčajný čaj
Najlepšia matcha – TOP 5
Matcha pochádza z Japonska, kde je tiež súčasťou tradičného čajového obradu. Jej listy sa pestujú na kríkoch v tienistom prostredí, vďaka čomu sa zvyšuje tvorba chlorofylu, ktorý má za následok ich jasno zelenú farbu.
Ručne zbierané listy sa následne v tme melú žulovými kameňmi, pre čo najvyššiu ochranu živín. Z tohoto prášku si môžete vytvoriť chutný nápoj, ktorý je známy po celom svete.
Ak ste o matcha čaji ešte nepočuli, v tomto článku vám predstavíme všetky jeho výhody.
Čo obsahuje matcha prášok?
Bohaté zastúpenie výživných látok v matcha čaji zabezpečuje hlavne fakt, že listy sa konzumujú celé v práškovej podobe.
V porovnaní so zeleným čajom obsahuje jedna porcia matcha čaju toľko účinných látok, ako približne 10 šálok bežného zeleného čaju.
Medzi prospešné látky, ktoré obsahuje matcha prášok patria:
- Antioxidanty zvané katechíny – EGCG (epigalokatechín galát)
- Aminokyseliny vrátane teanínu
- Polyfenoly
- Bielkoviny
- Vláknina
- Vitamíny A, B, C a E
- Železo
- Vápnik
- Zinok
- Draslík
- Sódik
- Selén
Obsah kofeínu v matcha prášku
Kríky tohto čajovníka sú pestované v tieni, takže čajové listy majú tendenciu zachovávať si aj celkom slušné množstvo kofeínu.
Vyššie množstvo prijatého kofeínu ma za následok aj to, že pijete mletý čajový list a nie len extrakciu máčaných listov.
Účinky kofeínu z matcha čaju sú však v porovnaní s kávou do istej miery odlišné.
Dôvodom je rozdielny spôsob uvoľňovania alkaloidov. Kým kofeín v káve začne pôsobiť rýchlo a silno, kofeín po čaji začína účinkovať neskôr a jeho účinok trvá dlhšie.
Dôvody, prečo piť matcha čaj
Matcha prášok nie je len lepšou náhradou zeleného čaju. V skutočnosti môžeme povedať, že ide o superpotravinu, ktorá sprostredkúva nášmu telu množstvo benefitov.
Poďte sa bližšie zoznámiť so zdravotnými výhodami, ktoré matcha čaj prináša.
Má vysoký obsah antioxidantov
Hneď prvým dôvodom, prečo je vhodné zaradiť do jedálnička matcha čaj je jeho štúdiou potvrdený vysoký obsah antioxidantov, konkrétne katechínov.
Antioxidanty sú pre naše telo dôležité, nakoľko v organizme bojujú proti nepriaznivým účinkom oxidačných procesov.
Môžu nás ochrániť pred vznikom niektorých chronických ochorení, ako napríklad rakovina, mŕtvica či rôzne srdcové choroby. Dokonca, vedia spomaliť starnutie buniek celého organizmu.
Môže pomôcť v boji proti rakovine
Silný antioxidant EGCG, ktorý je v prášku matcha obsiahnutý vo veľkom množstve, sa vyznačuje aj silnými protirakovinovými vlastnosťami.
V porovnaní s klasickým zeleným čajom je v matcha prášku odhadom až 137 násobne viac katechínov.
Pomáha udržiavať zdravé srdce
Spomínané katechíny prispievajú aj k zdravému fungovaniu kardiovaskulárneho systému.
Keďže choroby srdca patria celosvetovo k hlavným príčinám úmrtí, môže byť pitie nápoja z matchy formou prevencie pred srdcovými chorobami.
Zlepšuje hladiny cholesterolu
LDL cholesterol sa vo všeobecnosti považuje za “zlý“, nakoľko vedie k hromadeniu cholesterolu v tepnách a tým zvyšuje riziko srdcových chorôb. Výskumná analýza dospela k tomu, že konzumenti zeleného čaju majú často nižšie hladiny LDL cholesterolu.
Samozrejme, celkový účinok závisí aj od vyváženej stravy a zdravého životného štýlu.
Matcha ako pomocník pri strese
Hlavná aminokyselina v matcha čaji s názvom Theanín vykazuje štúdiom potvrdenú účinnosť v znižovaní stresu. Účastníci, ktorí konzumovali pravidelne matchu mali úzkosť i stres na značne nižšej úrovni.
Medzi ďalšie benefity patrí fakt, že matcha vás nezbaví energie a neuspí, ale práve naopak. Kombinácia kofeínu a teanínu prispieva k čistej a bdelej mysli i lepšiemu sústredeniu.
Kým kofeín pomáha mozgu sústrediť sa, teanín vám pomôže zostať v strehu.
Teanín sa nachádza aj v zelenom čaji, väčšinou v množstve 4 mg na jednu porciu. V jednej porcií matcha nápoju si zaistíte hneď 20 mg teanínu.
Podporuje chudnutie
Keď si všimnete akýkoľvek doplnok na chudnutie, je veľká pravdepodobnosť, že v zložení nájdete aj “extrakt zo zeleného čaju“.
Zelené čaje sú veľmi obľúbené medzi ženami práve pre ich schopnosť podpory chudnutia.
Zelený čaj pomáha zvýšiť energiu, urýchliť metabolizmus a tým aj spaľovanie tukov. Samozrejme, aby ste mohli schudnúť musíte vyvinúť aj určitú fyzickú aktivitu.
Podľa štúdie pitie matcha čaju popri miernom cvičení alebo pri rýchlej chôdzi výrazne zvyšuje spaľovanie tukov.
Dokáže detoxikovať vaše telo
Tým, že sa matcha pestuje v tienistom prostredí sa v rastline zvyšuje tvorba chlorofylu.
Ten má za následok žiarivú zelenú farbu a tiež prísun potrebných živín. Vysoké hladiny chlorofylu nemajú pozitívne účinky len pre samotnú rastlinu, ale aj na náš organizmus.
Obsahujú totiž bohaté množstvo prospešných látok. Všetky antioxidanty, polyfenoly i aminokyseliny dokážu regulovať náš metabolizmus a čistiť telo zvnútra.
Podporuje zdravú pokožku i zuby
Čistenie tela zvnútra spomenuté vyššie pomáha aj našej pokožke. Udržuje ju zdravú, žiarivú a pružnú.
Okrem vnútornej očisty nám dokáže matcha pomôcť aj pri čistení ďasien. Pomáha liečiť zápaly a zároveň potláča množenie škodlivých baktérií.
Môže zlepšiť mužskú plodnosť
Výskumov prospešných účinkov matcha čaju je naozaj mnoho. Za zmienku stojí aj výskum mužov, ktorí po pití čaju mali vyšší počet spermií.
Dôležitú úlohu tu zohráva veľké množstvo polyfenolových antioxidantov, ktoré tento zelený čaj obsahuje.
Tie pôsobia proti zlučeninám, ktoré by mohli napádať zdravé bunky. V konečnom dôsledku vám tak pitie zeleného matcha čaju pomôže podporiť plodnosť i zdravé tehotenstvo.
Konzumácia matcha čaju
Matcha čaj je odporúčané piť najskôr až hodinu po jedle. Popri jedle sa jeho užívanie neodporúča hlavne kvôli kyseline šťaveľovej, známej tým, že znižuje vstrebateľnosť minerálov a stopových prvkov. Úplne vyhnúť by sa mu mali deti i tehotné a dojčiace ženy.
Americký národný inštitút zdravia neodporúča vypiť viac ako 5 šálok denne. Jeden z výskumov odporúča konzumáciu maximálne 4 g denne.
Účastníci štúdie, ktorí konzumovali matcha čaj pravidelne v tomto množstve potvrdzujú zlepšenia v rýchlosti pozornosti i pamäte.
Odporúčanú dennú dávku si tak môžete rozdeliť buď na dvakrát denne po 2 gramy alebo štyrikrát denne po 1 gram matcha čaju.
Tu ale treba dodať, že samotnú matchu nemusíte len piť, čoraz viac populárne je pridať ju do slaných či sladkých receptov.
Matchu tak môžete primiešať do polievok, omáčok či do zmrzliny, pudingu i do koláčov.
Ako si pripraviť chutný matcha nápoj?
Rozhodli ste sa sami vyskúšať tento tradičný japonský matcha čaj? Prinášame vám tip v podobe nasledujúceho receptu.
Tradičný matcha nápoj začína nasypaním 1 až 2 čajových lyžičiek prášku do šálky, čo je cca 2 až 4 gramy.
Prášok pred zalievaním ešte preosejte, aby ste zabránili tvorbe hrčiek. Následne priveďte vodu do varu. Keď je voda vriaca, nechajte ju 2 až 3 minúty vychladnúť. Potom nalejte malé množstvo vody do hrnčeka a miešajte.
Postupne pridávajte zvyšnú vodu. Množstvo vody môžete upraviť podľa vami požadovanej konzistencie.
Na 2 čajové lyžičky odporúčame cca 60 ml vody, v prípade silnejšieho nápoja môžete naliať len polovicu, čiže 30 ml vody.
Ak preferujete skôr slabší nápoj, nasypte do hrnčeka pol čajovej lyžičky, čo je približne 1 gram a zalejte 90 až 120 ml vody.
Na miešanie čaju je najvhodnejšia bambusová metlička, ktorú nájdete v špecializovanom obchode. Na šľahaní si dajte záležať, je totiž najdôležitejším bodom prípravy nápoja, nakoľko práve tento proces vytvára správnu výslednú konzistenciu čaju.
A ako zistíte, že je nápoj hotový? Spoznáme to podľa jemnej vrstvy peny, ktorá sa vytvorí na povrchu.
Na čo si dať pozor pri kúpe?
Nie je matcha ako matcha. Pri kúpe si dávajte pozor na kvalitu výrobku a nedajte sa nalákať na lacné a často nekvalitné formy.
Matcha prášok by mal mať jasno zelenú farbu, mal by byť jemný a hladký.
Nekvalitná matcha je naopak žltá a môže byť viac zrnitá.
Aby ste si boli istí kvalitou výrobku, kúpte ju od renomovanej a overenej spoločnosti, ktorá udáva aj informácie, kedy a ako bol čaj spracovaný a zabalený.
Ako správne skladovať matcha čaj?
Nezabudnite ani na správne skladovanie. Najlepšie je nechať ju uzavretú na chladnom a tmavom mieste, kde môže zostať čerstvá aj niekoľko mesiacov. Keďže ide o mletý čaj, vystavenie vzduchu môže meniť farbu a zhoršovať chuť výrobku.
Matcha čaj nie je len obyčajný čaj
Pravý čaj matcha pochádza z listov rastliny Camellia sinensis. Zelený čaj je medzi ľuďmi podľa zdrojov známy už viac ako 1000 rokov. V Japonsku je dodnes súčasťou uctievaných čajových obradov.
Početné štúdie o zelenom čaji odhaľujú množstvo vedecky podložených zdravotných benefitov. Tie sa netýkajú len bežného zeleného čaju, ale najmä matcha čaju, ktorý sa vyrába z celých listov.
Nejde len o klasický zelený čaj. Jej konzumáciou môžete výraznejšie podporiť svoje zdravie.
Je bohatá na antioxidanty, môže mať pozitívne účinky na náš kardiovaskulárny systém, cholesterol, funkciu mozgu, chudnutie, detoxikáciu i na znižovanie stresu. Okrem toho, nezvyšuje hladinu inzulínu, je vždy bez GMO a je vhodná aj pri keto, paleo, vegetariánskej či vegánskej strave.
Matcha obsahuje vyššiu dávku kofeínu, preto sa pri určitých kombináciách s liekmi pre istotu poraďte o konzumácií s vašim lekárom či lekárnikom.
Máte už skúsenosti s pitím alebo konzumáciou matcha prášku? Ak áno, budeme radi, ak sa o ne podelíte v komentároch pod článkom.