Makadamové orechy sú chutné (a drahé) orechy pôvodom pochádzajúce z Austrálie. Dnes sa už pestujú v rôznych oblastiach sveta vrátane Havaja a častí Latinskej Ameriky, Ázie a Afriky. Majú jemnú chuť podobnú maslu a sú doslova nabité kvalitnými živinami.
Makadamové orechy sa môžu konzumovať surové alebo rôzne zapracované do receptov. Hoci majú makadamové orechy vysoký obsah tuku, obsahujú predovšetkým zdravé mononenasýtené tuky, čo je typ tuku prospešný pre srdce, ktorý vám môže pomôcť znížiť riziko srdcových chorôb.
Poďme sa pozrieť na to, prečo sú makadamové orechy také obľúbené, ako ich konzumovať a tiež na to, prečo toľko stoja.
Obsah článku
Najlepšie makadamové orechy – naše odporúčanie
Nutričné hodnoty
Makadamové orechy sú skutočne bohaté na živiny.
Poďme sa pozrieť na niektoré z nich. Podľa FoodData Central obsahuje 100 gramov makadamových orechov nasledujúce nutričné hodnoty:
- Kalórie: 718 kcal
- Tuk: 75,8 g
- Bielkoviny: 7,1 g
- Sacharidy: 4,6 g
- Vláknina: 8,6 g
- Mangán: 4,13 mg
- Draslík: 368 mg
- Meď: 0,8 mg
- Vápnik: 85 mg
- Horčík: 130 mg
- Železo: 3,69 mg
- Vitamín B6: 0,275 mg
Účinky makadamových orechov
Makadamové orechy sú stromové orechy, ktoré majú jemnú chuť podobnú maslu a krémovú textúru.
Makadamové stromy pochádzajúce z Austrálie sa dnes pestujú na rôznych miestach po celom svete, ako je Brazília, Kostarika, Havaj a Nový Zéland.
Rovnako ako väčšina ostatných orechov a semien, aj makadamové sú veľmi bohaté na živiny. Sú tiež spojené s niekoľkými výhodami, ktoré ponúkajú. Ide napríklad o zlepšené trávenie, podpora funkcií srdca, regulácie hmotnosti a kontroly hladiny cukru v krvi.
V tomto článku sa pozrieme na niekoľko zdravotných a výživových výhod makadamových orechov.
Makadamové orechy majú vysoký obsah zdravých tukov. Môžu tým pomôcť pri chudnutí. Jedna porcia makadamových orechov obsahuje dostatok vlákniny, bielkovín, mangánu, tiamínu a tiež veľké množstvo medi.
Obsah tuku v makadamových orechoch je vyšší ako v iných obľúbených orechoch, ako sú mandle, kešu, para orechy alebo vlašské orechy. Približne 50-gramové balenie makadamových orechov obsahuje 38 gramov tuku.
Avšak je potrebné povedať, že približne 80 % tuku v makadamových orechoch tvorí mononenasýtený tuk, ktorý má zdravotné výhody. Tieto orechy obsahujú aj špecifické druhy mononenasýtených mastných kyselín (tzv. MUFA), ktoré sú ťažko dostupné v iných potravinách.
Makadamové orechy sú tiež potravinou s nízkym glykemickým indexom. Vďaka mnohým zdravotným benefitom sa makadamové orechy hodia skutočne do každej zdravej stravy alebo diéty.
Nabité antioxidantmi
Ako väčšina orechov, aj makadamové sú skvelým zdrojom antioxidantov. Tie dokážu neutralizovať voľné radikály, čo sú nestabilné molekuly, ktoré môžu spôsobiť poškodenie buniek a tým zvýšiť riziko ochorení, ako je napríklad cukrovka, Alzheimerova choroba a srdcové choroby (zdroj).
Okrem toho sa makadamové orechy môžu pochváliť jedným z najvyšších obsahov flavonoidov nachádzajúcich sa v orechoch. Tento antioxidant bojuje proti zápalom a môže tiež pomôcť znížiť hladinu cholesterolu (zdroj).
Okrem toho je tento orech bohatý na tokotrienoly, formu vitamínu E s antioxidačnými vlastnosťami, ktoré môžu pomôcť znížiť hladinu cholesterolu. Tieto zlúčeniny môžu dokonca chrániť pred vznikom rakoviny a chorobami mozgu (zdroj).
Podporujú funkciu srdca
Podľa Centers for Disease Control and Prevention (CDC) spôsobujú srdcové choroby 1 zo 4 úmrtí v USA. Štúdie zistili, že dostatočná konzumácia orechov, vrátane makadamových, môže znížiť riziko vzniku srdcových chorôb.
Vo vedeckej štúdii sa zistilo, že konzumácia makadamových orechov znižuje celkový cholesterol, lipoproteíny s nízkou hustotou alebo „zlý“ cholesterol a triglyceridy. (zdroj informácie – Macadamia Nut Consumption Lowers Plasma Total and LDL Cholesterol Levels in Hypercholesterolemic Men)
Výskum naznačuje, že pravidelné jedenie makadamových orechov môže pomôcť predchádzať ochoreniu koronárnych artérií, čo je typ kardiovaskulárneho ochorenia.
Makadamové orechy môžu znížiť vašu hladinu celkového a LDL cholesterolu. Až 6 vedeckých štúdií z roku 2015 zistilo, že makadamové orechy pomohli znížiť rizikové faktory kardiovaskulárnych ochorení znížením hladiny cholesterolu.
Nahradenie nasýtených tukov mononenasýtenými a polynenasýtenými tukmi, ako sú tie, ktoré sú prítomné v orechoch, podľa niektorých štúdií zvyšuje hladiny lipoproteínov s vysokou hustotou (HDL) alebo „dobrého“ cholesterolu.
Ďalšia dlhodobá vedecká štúdia vedená na ľuďoch zo Švédska zistila, že konzumácia orechov môže byť spojená s nižším rizikom fibrilácie predsiení a srdcového zlyhania.
Zaženú hlad a sú vhodné v diéte (POZOR!)
Ako sme už vyššie spomenuli, 100 g makadamových orechov obsahuje 718 kalórií. Takéto množstvo môže to byť až polovica dennej potreby kalórií (záleží od ďalších faktorov).
Avšak štandardná veľkosť porcie pre makadamové orechy je 28 g, čo je oveľa menej ako 100 g takže sa nemusíte báť toho veľkého čísla.
Jedna porcia obsahuje cca 10–12 orechov a obsahuje asi 200 kalórií. Používanie kuchynskej váhy alebo počítanie orechov a jedenie len odporúčaného denného množstva môže pomôcť zabrániť náhodnému prejedaniu sa týmito kalorickými orechami.
Napriek tomu, že sú bohaté na kalórie, makadamové orechy vám môžu pomôcť schudnúť.
To možno čiastočne vysvetliť ich množstvom bielkovín a vlákniny, dvoch živín, o ktorých je známe, že znižujú hlad a podporujú pocity sýtosti (zdroj informácie).
V jednej štúdii vedenej na 71 mladých ženách, kde ženy jedli denne chlieb s 10 gramami makadamových orechov, kokosu alebo masla. Tí v skupine s makadamovými orechami stratili do konca štúdie 0,5 kg, zatiaľ čo tí v ostatných skupinách zostali na rovnakej hmotnosti.
Makadamové orechy sú tiež bohaté na mononenasýtené tuky, najmä omega-7 kyselinu palmitolejovú, ktorá môže chrániť pred nechceným prírastkom hmotnosti.
V ďalšej vedeckej štúdii mali obézne myši kŕmené stravou s vysokým obsahom tukov s veľkým množstvom makadamového oleja bohatého na kyselinu palmitolejovú výrazne menšie tukové bunky ako tie, ktoré nedostávali žiadnu takúto stravu(zdroj informácie).
Nie je však jasné, či makadamové orechy ponúkajú rovnaké výhody aj ľuďom.
Jedenie makadamových orechov namiesto iných vysokotučných alebo vysokokalorických potravín môže poskytnúť ich výhody bez pridania ďalších kalórií a tukov do stravy.
Pýtate sa, ako zapojiť makasamové orechy do jedálnička? Môžete si napríklad posypať šalát namiesto syrom alebo krutónmi niekoľkými makadamovými orieškami.
Ďalšou možnosťou je zjesť porciu orechov ako občerstvenie namiesto čipsov, sušienok alebo iných spracovaných potravín, ktoré ponúkajú málo výživy.
Podporujú trávenie
Makadamové orechy obsahujú vlákninu, ktorá môže prospieť vášmu tráveniu a celkovému zdraviu čriev.
Ako je to v prípade väčšiny orechov, rozpustná vláknina v makadamových orechoch môže pôsobiť ako prebiotikum, čo znamená, že pomáha kŕmiť vaše prospešné črevné baktérie (zdroj informácie).
Tieto prospešné baktérie zase produkujú mastné kyseliny s krátkym reťazcom (SCFA), ako je acetát, butyrát a propionát, ktoré môžu znížiť zápal a chrániť pred stavmi, ako je syndróm dráždivého čreva, Crohnova choroba a ulcerózna kolitída (zdroj informácie).
Niektoré dôkazy naznačujú, že SCFA môžu dokonca znížiť riziko obezity (zdroj informácie).
Znižujú riziko metabolického syndrómu
Metabolický syndróm je skupina stavov, ktoré môžu zvýšiť riziko cukrovky, mŕtvice a srdcových chorôb.
Metabolický syndróm zahŕňa vysoký krvný tlak, vysokú hladinu cukru v krvi, nízke hladiny HDL cholesterolu, vysoké triglyceridy a prebytočný brušný tuk.
Makadamové orechy môžu pomôcť znížiť riziko metabolického syndrómu.
Prehľad výskumu z roku 2016 ukazuje, že konzumácia stravy s vysokým obsahom mononenasýtených mastných kyselín môže znížiť metabolické rizikové faktory u ľudí s cukrovkou 2. typu.
Pomáhajú udržať hladinu cukru v krvi v norme
Výskum naznačuje, že makadamové orechy môžu pomôcť ľuďom s cukrovkou 2. typu kontrolovať hladinu cukru v krvi, čo môže tiež pomôcť znížiť riziko metabolického syndrómu.
Na kompletné potvrdenie tvrdení je však potrebných viac kvalitných a dlhodobých vedeckých štúdií.
Chránia mozog a môžu byť prevenciou pred rakovinou
Makadamové orechy obsahujú typ vitamínu E nazývaný tokotrienoly. Tokotrienoly môžu mať silné protirakovinové schopnosti, podľa niektorých starších výskumov.
Jedna staršia laboratórna štúdia zistila, že doplnok bohatý na tokotrienoly pomáha chrániť mozgové bunky pred účinkami glutamátu, ktorý môže hrať úlohu pri rozvoji Alzheimerovej choroby a Parkinsonovej choroby.
Cena makadamových orechov
Makadamové orechy sú bohužiaľ známe svojou vysokou cenou.
Pýtate sa, prečo sú makadamové orechy také drahé?
Hlavným dôvodom je pomalý proces zberu.
Produkcia orechov trvá 7 až 10 rokov, kým stromy vôbec začnú produkovať orechy.
Jedným z hlavných dôvodov, prečo sú makadamové orechy drahé, je tiež ich zásoba.
Ako väčšina orechov, aj makadamia rastie na stromoch, čo vedie k oneskoreniu od výsadby po zber. Od výsadby stromov môže trvať roky, kým začnete zberať úrodu.
To znamená, že farmári musia stromom poskytnúť veľa času a energie, než môžu očakávať návratnosť svojich investícií.
Kde ich kúpiť?
My odporúčame makadamové orechy zakúpiť v obchode Grizly.sk, ktorý takmer celý rok ponúka kvalitné makadamové orechy za prijateľné ceny.
Sem tam sa stane, že sú orechy vypredané kvôli vysokému dopytu.
Moje oblubene, skoda tej ceny ale tak lepsie jak krabicka cigariet.