Kúpa luku môže byť zábava alebo utrpenie. Existuje niekoľko kritérií, ktoré by ste mali zvážiť pri kúpe svojho prvého luku. Postupujte podľa tohto článku, ktorý vám pomôže rozhodnúť sa, ktorý luk je pre vás ten pravý.
Nebojte sa, nemusí ísť o veľkú investíciu a nie je potrebné zaobstarať si profesionálny luk za niekoľko stoviek eur. To nechajte na neskôr, kým nebudete mať viac skúseností.
Obsah článku
Najlepšie luky
Ako vybrať luk?
Ako začiatočník si vyberte kladkový luk, ktorý má široký rozsah náťahovej sily. To vám umožňuje začať s nízkou silou náťahu (sila potrebná na stiahnutie luku). Keď budete silnejší, môžete nastaviť luk na vyššiu silu náťahu, aby ste zvýšili silu výstrelu.
Ak máte viac skúseností a väčší rozpočet, zvážte skladaný luk. Skladané luky využívajú moderné materiály a systém niekoľkých strún a kladiek, čo z nich robí najvýkonnejší a najpresnejší typ luku.
Vďaka kompaktným rozmerom je luk vhodný aj na lov. Na druhej strane, skladané luky sú zložitejšie na údržbu a bývajú drahšie ako iné luky.
Materiál
Môžete si vybrať z rôznych materiálov. Plastové a sklolaminátové luky sú lacnejšie, ale nie sú také odolné a majú limit na to, ako silné môžu byť.
Drevo je spoľahlivejšie a kov je ešte o niečo lepší. Pri týchto materiáloch musíte počítať s tým, že si no za ich výhody priplatíte.
Ideálny spôsob bude taký, že si na začiatok zaobstaráte lacnejší luk na učenie a, keď sa posuniete na vyššiu úroveň, kúpite si drahší a kvalitnejší luk.
Ak chcete ideálny kompromis, kúpte si polymérový luk. Tento luk je solídnou voľbou pre začiatočníkov a mierne pokročilých strelcov.
Niektoré drahšie modely si môžete upgradovať, aby ste napríklad zvýšili ich ťahovú silu a celkovú odolnosť.
Nekupujte si luk, ktorý je príliš ťažký
Toto je jednoznačne chyba číslo jedna, ktorú ľudia robia pri kúpe prvého luku.
Ak si kúpite luk, ktorý je pre vás príliš ťažký, presná streľba na terč bude veľmi ťažká. Po čase môžete pociťovať bolesť svalov, kĺbov alebo iné problémy. Týmto spôsobom sa vám lukostreľba znechutí a nebude vás baviť.
Dĺžka luku a tetivy
Veľmi obľúbené sú stredne dlhé luky (cca 48 palcov = 122 cm). Sú ľahké a dobre manévrovateľné, čo je praktické pri mierení na cieľ.
Myslite však na to, že ako sa dĺžka luku zmenšuje, je ťažšie strieľať presne. Dlhšie luky mieria ľahšie a presnejšie, ale sú nepraktické.
Pred kúpou rozhodne zvážte dĺžku luku.
Sila náťahu
Toto je ďalší veľmi diskutovaný aspekt. Sila náťahu je hodnota, ktorá meria, koľko sily je potrebné na natiahnutie luku.
Vyberte si taký luk, ktorý má silu náťahu, ktorú zvládnete. Sila náťahu je množstvo sily potrebné na úplné natiahnutie tetivy, zvyčajne uvedené na boku lukov pre začiatočníkov.
Najväčšou chybou začiatočníkov je výber luku s príliš veľkou naťahovacou silou. Ak je pre vás namáhavé natiahnuť tetivu raz, predstavte si, aké to bude náročné natiahnuť ju päťdesiatkrát.
Tu je hrubý odhad pre silu náťahu pre začiatočníkov s ohľadom na váš vek a pohlavie:
- Dospelí muži by mali vyskúšať klasické luky so silou náťahu 22 až 28 libier alebo kladkové luky s hmotnosťou 40 až 50 libier.
- Dospelé ženy by mali vyskúšať 16-26 libier alebo 30-40 pri kladkových lukoch.
- Dospievajúci vo veku 14 – 17 rokov zvyčajne strieľajú 12 – 16 lbs lukov alebo 14 – 22 lukov.
- Deti vo veku 8–13 rokov môžu vyskúšať 10–14 librové luky alebo 10–22 librové luky.
Uistite sa, že váš prvý luk bude kvalitný
Nemusíte začať s profesionálnym lukom za stovky eur. Váš prvý luk by však mal mať všetky charakteristické črty kvalitného luku, ktoré vám umožnia užívať si streľbu hneď od začiatku.
Ak si kúpite najlacnejší dostupný luk, často sa môže stať, že mu budú chýbať dôležité funkcie. Vy si tak neužijete streľbu, tak ako by ste si mohli.
Lacné luky vám neumožňujú pridať mieridlo, spúšť alebo stabilizátor. Ak by ste niekedy chceli strieľať na vyššej úrovni, tieto funkcie sú nevyhnutné.
Preto odporúčame investovať o pár € viac a kúpiť si lepší luk, ktorý má všetky tieto funkcie, ktoré v budúcnosti môžete potrebovať.
Kde kúpiť luk?
Existuje veľa špecializovaných eshopov zameraných na lukostreľbu. Ak chcete dostať svoj luk vyladený a pripravený, odporúčame objednať si ho z jedného z týchto obchodov. Jedinou nevýhodou je to, že v týchto obchodoch sú luky často drahšie ako v klasických športových obchodoch, kde nájdete aj iné športové potreby.
Tieto internetové obchody často prevádzkujú nadšenci, ktorí vedia o lukostreľbe úplne všetko. Takže ak máte nejaké otázky, budú vám určite vedieť odpovedať.
My sme testovali luky z obchodu Decathlon a z inSPORTline. Tieto luky sú ľacnejšia voľba a ponúkajú dostatočnú kvalitu za prijateľnú cenu.
Cena
Pred kúpou luku je dôležité si nastaviť rozpočet. Keď pôjdete do kamenného obchodu s presnou predstavou, koľko chcete minúť, pomôže to zamestnancom nasmerovať vás k lukom, ktoré budú vyhovovať vášmu rozpočtu.
Pamätajte tiež, že budete musieť kúpiť aj príslušenstvo a nie len samostatný luk. Dajte si pozor na to, aby ste neminuli celý svoj rozpočet len luk.
Existuje veľa výhodných súprav lukov, ktoré sa predávajú pripravené na použitie.
Ak si kupujete samostatný luk, príslušenstvo vás môže stáť takmer toľko isto ako luk.
Luky prestížnych značiek na profesionálne použitie majú často ohromujúce ceny. Strieľajú samozrejme veľmi dobre ale pre začiatočníka je to zbytočné.
Odporúčame siahnuť po luku zo strednej triedy. Za skvelú cenu dostanete dostatočnú kvalitu.
Doplnky k luku
K luku si samozrejme musíte vybrať aj nejaké šípy.
Šípy nie sú všetko. Užitočná výbava k luku je napríklad lukostrelecký chránič, ktorý vás ochráni pred nepríjemnými zraneniami.
Ak nemáte doma kde strieľať, budete si musieť kúpiť terč alebo si môžete vyrobiť vlastný.
K vášmu prvému luku by ste si mali zakúpiť nasledujúce príslušenstvo:
Ak máte kompletnú výbavu, tak jediné, čo vám zostáva je užiť si lukostreľbu so všetkým, čo k tomu patrí!
Fú lukostrelbu som objavil počas korony a odvtedy je to premna ten najlepsí relax. Kto neskúsil ten neuverí. Je to bomba. Odporucam.