Keď sa povie posilňovanie, určite sa väčšine z nás v mysli hneď vybavia činky! A bodaj by aj nie, veď ide o masovo používaný a lacný spôsob, ako precvičiť najrôznejšie partie nášho tela.
Mnoho ľudí volí posilňovanie a cvičenie pomocou činiek práve preto, že sa im nechce míňať veľa financií za vstupné a permanentky do posilňovní.
V tomto článku sa spoločne pozrieme na výhody činiek a povieme si tiež, ako postupovať pri výbere ich závaží.
Obsah článku
Najlepšie kotúče na činky – náš výber – konzultované s trénerom
Sady kotúčov | ||||
Činkové kotúče s otvorom 50 mm | ||||
Činkové kotúče s otvorom 30 mm | ||||
Závažie s otvorom 25 mm | ||||
Vzpieračské reťaze |
Činky
Činky na cvičenie patria medzi najzákladnejšiu výbavu každej domácej i verejnej posilňovne.
Do karát im hrá ich priaznivá cena, značná variabilita a množstvo cvikov, ktoré je možné s nimi vykonávať. Len málokto však vie, že pomocou činiek možno precvičiť skoro celé telo!
Je to preto, že pri precvičovaní s činkami zapájame oveľa viac svalových partií než v prípade posilňovacích strojov.
To má za následok radikálnejší nárast svalovej hmoty, no a o to predsa ide. Aby ste precvičili celé telo, stačí vám k tomu jedna činka a pár závaží.
Nakladacie činky
- Kvalitný materiál
- Rôzne možnosti závažia
- Maximálne skladné
- Univerzálna veľkosť
- Výhodná cena
Ako vybrať činky a kotúče na činky?
Vyberať by sme mali pomocou niekoľkých parametrov, a tými sú:
- prevedenie
- materiál
- hmotnosť
Výber by sa mal odvíjať od toho či budete cvičiť silovo, alebo dynamicky. Ďalšie kroky výberu smerujú k osobným preferenciám.
Prevedení činiek existuje hneď niekoľko. Dôležité je uvedomiť si, ako budeme cvičiť.
Ak nebudeme cvičiť dynamicky, postačia nám činky bez možnosti nakladania kotúčov. Zameriame sa teda na nízku hmotnosť!
Pri silovom cvičení platí pravý opak.
Tam je nutné, aby sa na činky dali pridávať ďalšie závažia. Pre úplných začiatočníkov platí, že je vhodné začínať s nízkou hmotnosťou a postupne s rastom svalov ju ďalej zvyšovať.
Rátajte však s tým, že postupom času vám doma zostane hromada „šrotu“, ktorá vám bude len zaberať miesto.
Materiály činiek a ich kotúčov
Ako najkvalitnejší materiál použiteľný na výrobu činiek je chrómová oceľ alebo liatina.
Činky s pogumovaním sú dobré vzhľadom k tlmeniu prípadného hluku a vplyvu.
Pre domáce použitie však odporúčame liatinové činky alebo chrómované závažia na činky (chróm vyzerá o niečo lepšie a je len o niečo málo drahší).
Mnohokrát sa však môžeme stretnúť s inými materiálmi, kde je ďaleko priaznivejšia cena. Ide napríklad o plast alebo gumu.
Musíme však počítať s nižšou životnosťou.
Tieto materiály sú vhodné pre začiatočníkov, ktorí ešte nevedia, ako dlho ich bude cvičenie baviť.
Typy činiek
Základné rozdelenie činiek:
- jednoručné činky a jednoručky
- obojručné typy činiek
- vzpieračské tyče
- kettlebelly
- činky na aerobic
- posilňovacie vesty
- závažie na behanie
Pre koho sú činky vhodné?
Treba povedať, že činky sú vhodné takmer pre všetkých!
Cvičiť s nimi môžete vidieť ako kulturistov, tak aj atlétov alebo iných športovcov.
Ďalej sú činky určené ako pre začiatočníkov, tak aj pre „profíkov“, a to bez ohľadu na pohlavie.
Činky sú obľúbené u žien, ktoré ich používajú pri zhadzovaní nepotrebných kilogramov hmotnosti alebo pre spevnenie a vytvarovanie tela.
Ako vybrať jednoručnú činku
Jednoručné činky pravdepodobne považujeme za najlepšie športové náčinie, ktoré nemôže chýbať vo výbave žiadneho športovca, ktorý chce cvičiť a zdokonaliť svoje svalstvo.
Toto nie je zďaleka iba náš názor.
Jednoručky sa dajú jednoducho použiť ako v domácej posilňovni, v ktorej by mali byť základným stavebným kameňom, tak aj vo fitness štúdiu, verejnej posilňovni, fitnesscentre alebo pri outdoorových tréningoch.
Na rozdiel od obojručnej osi, respektíve veľkej obojručnej činky alebo posilňovacích strojov, vám jednoručné činky umožňujú vykonávať cviky s oveľa väčším rozsahom pohybu, čo vedie ku komplexnejšiemu zapojeniu, pretiahnutiu a posilneniu vášho svalstva.
Na čo sa dajú činky použiť?
U posilňovacích strojov je ohromným benefitom a prekliatím zároveň fakt, že vám umožňujú zacieliť na konkrétne svaly vášho pohybového aparátu.
Toto platí ako pre posilňovacie stroje na tehličkové závažie, tak aj pre posilňovacie stroje na kotúče.
Činky vás naproti tomu nútia zapájať aj svaly, ktoré pri cvičení na strojoch nepretiahnete, respektíve nezapojíte.
Pár jednoručných činiek ponúka ohromnú variabilitu cvikov a rozhodne neplatí, že by vám činky pomáhali precvičovať len bicepsové a tricepsové svaly na vašich rukách.
Máte tu možnosť vybrať si zo širokého spektra posilňovacích cvikov a zacieliť na ľubovoľné partie, respektíve svalové skupiny.
Činky sa hodia do kombinácie s ďalšími doplnkami funkčného tréningu, predovšetkým potom pre cviky s gymnastickými loptami (fitbalmi, gymbalmi).
Táto kombinácia prináša do vášho tréningové plánu množstvo stabilizačných a koordinačných cvičení, čím môžete ľahko precvičiť aj sedacie, chrbtové a brušné svalstvo.
Sčítané a podčiarknuté, jednoručné činky sú investícia, ktorá sa vám, ak to s posilňovaním myslíte vážne, rozhodne vyplatí. Len ťažko budete hľadať iné natoľko univerzálne náčinie, ktoré vám umožní odcvičiť priamo v domácom prostredí.
Jednoručky intenzívne používajú aj ozajstní profesionáli.
Činkové sety od značky HOP-SPORT
Poznáte značku HOP-SPORT? Táto značka ponúka široké spektrum kvalitných činkových setov za výhodnú cenu. Pozrite si ich produkty a určite si vyberiete.
Činky s pevne danou záťažou versus nakladacie činky
Pri nákupe by ste mali hľadieť na tieto kritériá.
V rámci prevedenia je totiž veľmi dôležitou otázkou to, či ide o nakladacie činky alebo o činky s pevne danou záťažou.
Pre domácu potrebu je pravdepodobne vhodnejšie zvoliť variant, pri ktorom možno záťaž upravovať vzhľadom k vašim možnostiam a daným cvikom, ktoré sa chystáte vykonávať. Navyše je vhodné pozerať na priemery šrúb u jednoručných činiek.
Zabezpečíte si tak možnosť prípadného použitia kotúčov aj k domácemu posilňovaciemu stroju alebo napríklad k obojručnej osi.
Naopak činky s pevne danou hmotnosťou sú vhodnejšie pre posilňovňu, kde sa angažuje viac ľudí zároveň.
Klubová posilňovňa, fitnes štúdio, fitnes centrum a všeobecne verejná posilňovňa si teda skôr zaslúžia činkovú zónu vo variante činiek s pevne danou záťažou.
Hmotnosť činiek a závaží
V problematike týkajúcej sa váhy ide o silne individuálnu záležitosť, ktorá je závislá na vašich doterajších skúsenostiach a fyzických možnostiach.
Predpokladajme však, že patríte medzi začiatočníkov až stredne pokročilých.
V tom prípade je najlepšou investíciou nákup niektorého z predávaných setov jednoručných činiek, v ktorom váži naložená činka okolo 10 – 15 kg.
Pokiaľ sa vám táto hmotnosť zdá nízka, vezmite do úvahy počet sérií a opakovaní. Napríklad tlaky – 4 × 10 opakovaní x 2 činky x 10kg.
Častou chybou začiatočníkov je používanie prehnane ťažkých váh. Takéto posilňovanie vedie skôr k vážnym zraneniam a v konečnom dôsledku nie je k ničomu.
Záťaž potom ťaháte všetkým možným, a tým trpí predovšetkým váš chrbát.
Navyše nikdy neodcvičíte celú sériu poriadne, nieto ešte aby ste ich odcvičili úplne všetky. Pamätajte, menej je niekedy viac!