Intolerancia na laktózu patrí medzi najrozšírenejšie potravinové intolerancie, ktoré postihujú pomerne značnú časť našej populácie. Ide o neschopnosť organizmu správne spracovať laktózu, čo je cukor, ktorý sa prirodzene nachádza v mlieku a mliečnych výrobkoch. Ak ste si všimli, že sa u vás po konzumácií mliečnych výrobkov vyskytujú niektoré z príznakov, ako je nafukovanie, plynatosť či hnačka, mali by ste požiadať svojho lekára o vyšetrenie.
Aké sú príznaky laktózovej intolerancie, čo ju spôsobuje a čo môžu ľudia s touto intoleranciou jesť? Poďme sa na to pozrieť podrobnejšie.
Obsah článku
- Bezlaktózové doplnky stravy – NÁŠ VÝBER
- Čo je vlastne tá spomínaná „laktóza“?
- Čo spôsobuje intoleranciu na laktózu?
- Nedostatok laktázy môže byť:
- Ako sa intolerancia na laktózu prejavuje?
- Diagnostika laktózovej intolerancie
- Aké sú možnosti liečby?
- Čo jesť pri intolerancií na laktózu?
- Bezlaktózové doplnky stravy
- Na čo si dávať pozor pri bezlaktózovej diéte?
- Záver
Bezlaktózové doplnky stravy – NÁŠ VÝBER
Čo je vlastne tá spomínaná „laktóza“?
Laktóza, známa aj ako mliečny cukor, sa prirodzene nachádza v materskom mlieku, ako aj v mlieku kráv, oviec, kôz a mliečnych výrobkoch. V tráviacom systéme sa pôsobením enzýmu laktóza rozkladá na glukózu a galaktózu. Zatiaľ čo glukóza slúži ako zdroj energie, galaktóza zohráva dôležitú úlohu pri vývoji centrálnej nervovej sústavy. Laktóza zároveň podporuje vstrebávanie minerálov, ako sú vápnik, horčík a zinok, a napomáha rastu prospešných črevných baktérií.
V porovnaní so stolovým cukrom je menej sladká a nachádza využitie nielen v potravinárskom, ale aj vo farmaceutickom priemysle.
Obsah laktózy sa líši podľa typu mlieka – napríklad materské mlieko obsahuje približne 6,8 – 7,2 g laktózy na 100 g, zatiaľ čo kravské mlieko má približne 4,7 g. Mlieko oviec a kôz obsahuje podobné množstvo laktózy, ako kravské.
Čo spôsobuje intoleranciu na laktózu?
Za normálnych okolností sa v tenkom čreve laktóza rozkladá pomocou enzýmu laktáza. Tento enzým sa začína tvoriť už počas vývoja plodu v maternici, jeho hladina dosahuje vrchol pri narodení a postupne začína klesať približne po druhom roku života dieťaťa, keď sa mliečna zložka v strave znižuje. Vo väčšine prípadov je možné udržiavať jeho tvorbu a aktivitu pravidelnou konzumáciou mliečnych výrobkov.
Laktózová intolerancia je enzymatická porucha, pri ktorej telo nedokáže správne spracovať mliečny cukor kvôli nedostatku alebo úplnej absencii laktázy.
Nerozštiepená laktóza sa následne hromadí v tenkom a hrubom čreve, čo spôsobuje rôzne tráviace ťažkosti. Závažnosť príznakov závisí od množstva prijatej laktózy a individuálnej miery intolerancie.
Nedostatok laktázy môže byť:
- Primárny – ide o najčastejšiu formu intolerancie, pri ktorej sa produkcia laktázy prirodzene znižuje s pribúdajúcim vekom. Deficit laktázy sa zvyčajne začína prejavovať okolo 5. roku života.
- Sekundány – táto forma intolerancie vzniká v dôsledku poškodenia tenkého čreva, ktoré vedie k zníženej produkcii enzýmu laktáza. Príčinou môže byť ochorenie, infekcia, zápal, operácia alebo iné narušenie črevnej sliznice. Často sa vyskytuje u ľudí trpiacich celiakiou, ulceróznou kolitídou, Crohnovou chorobou alebo ťažkou gastroenteritídou. Ak sa však odstráni príčina alebo sa pacient drží vhodnej diéty, produkcia laktázy sa môže postupne vrátiť do normálu.
- Vrodený – ide o veľmi zriedkavé postihnutie, ktoré sa môže vyvinúť krátky čas po narodení, najmä u predčasne narodených detí.
Ako sa intolerancia na laktózu prejavuje?
Prvé príznaky sa vám môžu objaviť už do 30 minút po skonzumovaní potravín s obsahom laktózy. Pozor, u niektorých ľudí sa však prejavia až po dvoch hodinách. Závažnosť symptómov závisí od množstva prijatej laktózy a od toho, ako aktívny je enzým laktáza v tele. Kým niektorí jedinci nemajú laktázu vôbec, iní môžu mať tento enzým aspoň čiastočne aktívny. Preto môžu byť prejavy u rôznych ľudí rôzne – od miernych až po výrazné tráviace ťažkosti.
Medzi najčastejšie príznaky patrí:
- Nadúvanie a plynatosť
- Bolesť a kŕče v bruchu
- Hnačka alebo riedka stolica
- Nevoľnosť alebo zvracanie
- Zvýšená únava
- Pocit plného brucha
Diagnostika laktózovej intolerancie
Na diagnostikovanie intolerancie na laktózu sa používajú rôzne testy:
Dychový test – pri nedostatku laktázy sa nestrávená laktóza dostáva do hrubého čreva, kde dochádza pôsobením baktérií k uvoľneniu vodíka. Tento vodík prechádza do krvi a následne do pľúc, kde sa dá zmerať vo vydychovanom vzduchu. Test začína meraním východiskovej hladiny vodíka. Následne pacient vypije laktózový roztok a hladina vodíka sa meria opakovane.
Laktózový tolerančný test – meria hladinu glukózy v krvi po podaní laktózy. Ak glukóza výrazne nestúpne, znamená to, že telo laktózu nespracovalo správne.
Genetické testy – umožňujú rozlíšiť primárnu a sekundárnu intoleranciu a slúžia na potvrdenie výsledkov iných testov.
Meranie pH stolice – jednoduchý a rýchly test, pri ktorom kyslé pH môže naznačovať problémy s trávením laktózy.
Biopsia črevnej sliznice – zisťuje aktivitu enzýmu vo vzorke črevnej sliznice.
Aké sú možnosti liečby?
Liečba intolerancie na laktózu spočíva predovšetkým v úprave stravy a individuálnom prístupe k príjmu laktózy. Neexistuje liek, ktorý by úplne odstránil tento problém, ale niekoľko opatrení môže výrazne zmierniť príznaky.
👉 Obmedzenie alebo úplne vylúčenie laktózy zo stravy – vyhýbajte sa mliečnym produktom. Mlieko, maslo, jogurty a ďalšie mliečne výrobky nahraďte bezlaktózovými alternatívami.
👉 Užívanie enzýmových doplnkov – prípravky s obsahom laktázy môžu pomôcť tráviť laktózu, ak sa užijú ešte pred konzumáciou mliečnych výrobkov. Vyrábajú sa vo forme tabliet alebo kvapiek.
👉Postupné zvyšovanie tolerancie – niektorí ľudia môžu tolerovať malé množstvá laktózy, ak ich konzumujú pravidelne a v kombinácii s inými potravinami.
👉Doplnenie vitamínov – pri vylúčení mliečnych výrobkov je dôležité zabezpečiť dostatočný príjem vápnika, vitamínu D a ďalších živín z iných zdrojov.
👉Liečba základných ochorení – ak je intolerancia na laktózu spôsobená ochorením tráviaceho traktu (napr. celiakiou), riešenie primárnej príčiny môže zmierniť alebo úplne odstrániť príznaky.
Čo jesť pri intolerancií na laktózu?
Vo všeobecnosti sa malé množstvá laktózy zvyčajne dajú tolerovať bez problémov. Laktóza je lepšie spracovateľná v potravinách s vyšším obsahom tukov, ako napríklad smotana na šľahanie. Tuky spomaľujú vyprázdňovanie žalúdka, čím sa laktóza uvoľňuje do tenkého čreva postupne, čo zmierňuje tráviace ťažkosti. Obvykle sú dobre tolerované aj fermentované mliečne výrobky, ako sú jogurty a kefíry. Takisto zrejúce a tvrdé syry obsahujú iba minimálne množstvo laktózy, a preto väčšine ľudí s intoleranciou nevyvolávajú žiadne problémy.
Dnes existuje množstvo potravín bez laktózy, ktoré nájdete označené, ako „lactose free“, „laktofree“ alebo „lacto zero“. Tieto produkty obsahujú len veľmi malé množstvo laktózy – maximálne 10 mg na 100 g alebo 100 ml. Bežne tak v obchode nájdete bezlaktózové mlieka, smotany, jogurty, syry, maslá, nátierky a rôzne pochutiny. Veľkej obľube sa tešia aj rastlinné alternatívy, ako sójové, mandľové alebo kokosové produkty.
Bezlaktózové doplnky stravy
Vegan proteín Kompava
Hľadáte kvalitný belaktózový proteín? Vegan proteín značky Kompava je 100% prírodný, vyrobený z hrachu, konope a ryže s obsahom 60 % bielkovín. Obsahuje pravé holandské kakao, ktoré mu dodáva lahodnú chuť. Navyše, je ľahko straviteľný, takže vám nezaťaží žalúdok. Pridaná vláknina môže podporiť zdravé trávenie. Neobsahuje glutén ani cholesterol a zloženie je obohatené o rastlinné BCAA, ktoré podporujú rast a regeneráciu svalov. Dostupný je v príchutiach: čokoláda-škorica, čokoláda-pomaranč a čokoláda-višňa. Tento proteín obzvlášť ocenia vegetariáni, vegáni, diabetici, celiatici a ľudia, ktorých trápi intolerancia na laktózu. Je tiež vhodný pre deti od 8 rokov.
OptiMass Beef Anabolic Gainer – Amix
Opti-Mass je kvalitný bezlaktózový gainer navrhnutý pre tých, ktorí chcú efektívne zvýšiť svalovú hmotu a silu. Je postavený na hovädzom proteínovom izoláte HydroBeef a vyváženom sacharidovom matrixe, čo zaručuje vysoký obsah bielkovín a optimálne využitie energie. Tento gainer je ideálnou voľbou pre ľudí, ktorí majú problémy s laktózou, keďže je úplne bez laktózy. Má nízky obsah tukov a neobsahuje aspartám. Sladený je prírodnými sladidlami stéviou a sukralózou.
Vegan Protein Extreme – The Protein Works
Jedným z bezlaktózových proteínov je aj Vegan Protein Extreme. Ide o funkčný rastlinný proteín bez cukru, ktorého jadro tvorí sójový a hrachový izolát. V zložení nájdete aj proteín z hnedej ryže či zo slnečnicových a tekvicových semienok. Cennou zložkou je aj komplex tráviacich enzýmov DigeZyme. Dostupný je v príchutiach: vanilkový krém, slaný karamel a čokoláda. Táto zmes bielkovín poteší nielen vegánov, ale aj ľudí s laktózovou intoleranciou.
100 % Beef Professional – Protein Nutrition
Hovädzí proteín od firmy Protein Nutrition oceníte, ak chcete vybudovať čistú svalovú hmotu. Výrobcovia si dali záležať pri výbere kvalitných surovín. Tento proteín pochádza z certifikovaného hovädzieho dobytka pasúceho sa vo Švédsku. Je hypoalergénny, 100 % bez GMO, neobsahuje laktózu, glutén, palmový olej ani xantánovú gumu. Navyše, má nízky obsah tuku a vyznačuje sa rýchlou absorpciou priamo do svalov.
Vegan proteín – BioTech USA
Vegánsky proteín BioTech USA je zložený z ryžových bielkovín a hráškových bielkovín. Zloženie je obohatené o Quinoa múku, prášok z bobúľ acai a prášok z bobúľ goji. Je vhodný pre všetkých vegetariánov, vegánov i pre osoby, ktoré trápi intolerancia na laktózu a glutén. Dostupný je v 5 príchutiach: vanilkový koláč, čokoláda – škorica, lesné ovocie, banán a lieskový oriešok.
Na čo si dávať pozor pri bezlaktózovej diéte?
Laktóza sa môže nachádzať aj v potravinách, v ktorých by ste ju možno nečakali. Buďte obozretní pri údeninách, chlebe, pečive, sladkostiach, slaných pochutinách, polotovaroch, omáčkach, dochucovadlách, nátierkach, instantných potravinách a mnoho ďalších. Vždy si preto čítajte etikety na produkte.
Laktóza sa tiež pridáva ako pomocná látka do niektorých liekov a výživových doplnkov, čo môže byť problémom pre ľudí citlivých aj na malé množstvo laktózy.
Pred použitím akéhokoľvek lieku, doplnku stravy, zdravotníckeho produktu alebo dietetickej potraviny si vždy dôkladne prečítajte priložený návod alebo informácie pre používateľov.
Záver
Intolerancia na laktózu sa môže vyskytnúť kedykoľvek počas života. Aj keď môže ovplyvniť náš každodenný život, správnym prístupom k strave a výberu potravín je možné ju efektívne zvládnuť. Dnes je na trhu množstvo bezlaktózových alternatív, ktoré vám umožnia vychutnať si svoje obľúbené jedlá bez obáv. V prípade, že sa u vás objavili niektoré zo spomenutých príznakov, včasná diagnostika vám môže pomôcť predchádzať nepríjemným zážitkom.
Máte intoleranciu na laktózu? Ak áno, podeľte sa s našimi čitateľmi o svoje skúsenosti. Budeme radi, ak pridáte aj vaše tipy na stravovanie.