Kto by nemiloval burgre? Chrumkavá žemľa, hovädzia placka, roztopený syr a bohatý majonézový dresing. Čo tak si pripraviť zdravšiu alternatívu burgru, ktorá bude ale stále chutná? Ak súhlasíte, v tomto článku vám dáme pár tipov, ako pripraviť chutný fitness vegánsky burger.
Vegánska strava sa stala v posledných rokoch populárnou nielen medzi samotnými vegánmi, ale aj medzi športovcami a ľuďmi, ktorí sa zaujímajú o zdravý životný štýl. Vegánske jedlá pozostávajú výhradne z rastlinných produktov, pričom vylučujú akékoľvek živočíšne produkty. Podľa mnohých výskumov má vegánska strava navyše mnoho výhod pre naše zdravie.
Vegánske burgre 🍔 môžete do vášho jedálnička zaradiť aj keď pravidelne športujete, chudnete či máte vysokú hladinu cholesterolu. Množstvo vegánskych burgrov dokonca chutí skoro rovnako ako klasické mäsové burgre.
Obsah článku
- Prinášame vám 5 FIT receptov na najlepšie fitness vegánske burgre
Ako sa líši vegánsky burger od klasického?
Pod pojmom klasický burger máme na mysli burger vyrobený z mletého hovädzieho, bravčového alebo kuracieho mäsa. Vegánský burger je typický svojou plackou, ktorá je vyrobená z rastlinných surovín, ako sú strukoviny, zelenina, huby alebo obilniny.
Žemle klasického burgra často obsahujú bielu múku a vaječné bielka. Na druhej strane, vegánske žemle sú zvyčajne vyrobené s použitím zdravších surovín, ako napríklad múka z cíceru, špaldová múka, škrob alebo chia semienka.
Vegánské burgre sú často dochucované rôznymi bylinkami a koreninami na zvýraznenie chuti. Klasickú majonézu môžeme nahradiť vegánskym rastlinným jogurtom.
Ktoré potraviny nahradia mäso v burgri?
- Fazuľa
- Cícer
- Hrach
- Šošovica
- Šampiňóny
- Červená repa
- Zemiaky
- Mrkva
- Rajčiny
- Ovsené vločky
- Quinoa
- Orechy
- Semienka
- Dochucovadlá
A čo vegetariánsky burger?
Vegetariánsky burger je síce podobný vegánskemu burgru, avšak umožňuje do receptu zahrnúť aj niektoré živočíšne produkty, stále však s výnimkou mäsa.
Vegetariánsky burger môže používať široké množstvo náhrad mäsa, ako vegetariánske klobásky, sójové produkty či tofu.
Nevyhýba sa ani vajciam či syrom. Môže byť dochutený majonézou, bielym jogurtom či iným dresingom. Vegetariánske burgre sú bohaté na bielkoviny, vlákninu a iné živiny.
Prinášame vám 5 FIT receptov na najlepšie fitness vegánske burgre
1. Jednoduchý vegánsky burger
Suroviny
- 6 ks veľkých sladkých zemiakov
- 2 čl olivového oleja
- 2 ks červenej cibule nakrájanej na kocky
- 2 ks červených chilli papričok (zbavených semienok)
- 1 lyžica mletého kmínu
- 1 lyžička mletého koriandra
- 1 konzerva sladkej kukurice
- nasekaný zväzok koriandra
- 200 g kukuričnej kaše (polenty)
- žemle, salsa, cibuľa, šalátové listy a iná obľúbená zelenina
Postup
Krok č. 1
Rúru zohrejte na 200 ºC. Zemiaky nechajte v šupke, položte ich na plech a pečte po dobu asi 45 minút, dokým nie sú mäkké. Po vybratí z rúry ich nechajte vychladnúť. Medzitým si na malej panvici zohrejte olej, pridajte cibuľu, chilli a smažte kým nezmäkne.
Krok č. 2
Zemiaky ošúpte a pridajte ich do misky s chilli a cibuľou. Zemiaky s ostatnou hmotou popučíte do hladka, pridáte korenie, kukuricu, koriander a polovicu polenty. Zo zmesi vytvarujete cca 10 placiek. Každú placku opatrne ponorte do zvyšnej polenty. Placky nechajte aspoň 30 minút stuhnúť, aby sa ingrediencie spojili. V tejto fáze môžete placky aj zabaliť a dať zmraziť.
Krok č. 3
V prípade, že idete placky rovno piecť, rozohrejte olej na panvici a pečte ich cca 10 minút z každej strany, kým pekne nezhnednú. Prípadne zohrejte rúru na 200 ºC a pečte ich na olejom vymastenom plechu asi 15 minút. Placku podávajte vo vopred pripravenej žemli s obľúbenou omáčkou a zeleninkou.
2. Vegánsky burger z červenej repy a quinoy
Suroviny
- 2 lyžice repkového oleja
- 1 ks červenej cibule nakrájanej na kocky
- 1 lyžica rasce
- 2 strúčiky cesnaku nakrájané nadrobno
- 200 g uvarenej quinoy
- 2 veľké uvarené cvikle (150 g), najemno nastrúhané
- 50 g hladkej múky
- 2 lyžice mletých ľanových semienok
- ½ malého zväzku koriandra
Postup
Krok č. 1
Rúru zohrejte na 220 °C. Na malú panvicu dajte 1 polievkovú lyžicu repkového oleja a pridajte cibuľu, rascu a cesnak. Smažte spolu na strednom ohni do zlatista. Vzniknutú zmes potom vyklopte do misky. Ďalej pridajte uvarenú quinou, cviklu, múku, ľanové semienka, koriander a miešajte, kým sa všetky ingrediencie nespoja. Okoreňte a nechajte aspoň pár minút odležať.
Krok č. 2
Zmes rozdeľte na štyri časti. Bude dosť sypká, preto si vždy pred tvarovaním placiek namočte ruky. Vzniknuté placky naukladajte na vymastený plech a dajte do rúry na 15 minút. Otočte ich a pečte aspoň ďalších 10 minút.
Krok č. 3
Medzitým si pripravte dresing, žemle a vašu obľúbenú zeleninu. Na záver, keď sú placky hotové, si môžete poskladať burger podľa vašich predstáv.
3. Vegánsky burger z čiernej fazule
Suroviny
- 1 polievková lyžica olivového oleja
- polovica nakrájaného póru
- 5 ks nasekaných šampiňónov
- 30 g tymiánu
- 140 g nakrájaného tofu
- 1 čl horčice
- 2 lyžice omáčky tamari
- 240 g konzervovanej čiernej fazule
- 3 lyžice ovsených otrúb
- 2 lyžice uvarenej hnedej ryže
- 2 lyžice nasekaných lieskových alebo vlašských orechov
- 4 – 6 žemlí
Postup
Krok č. 1
Na panvici najprv rozohrejte olej a orestujte na ňom pór, šampiňóny, tymián a tofu. Pridajte horčicu, tamari omáčku, polovicu čiernej fazule a poriadne premiešajte. Premiestnite zmes do mixéra a na hrubo ju zmixujte. Zmixovaná zmes by mala byť dostatočne hrubá, aby sa z nej dali vytvarovať fašírky. Následne do nej pridajte zvyšok čiernej fazule, ovsené otruby, ryžu a nasekané orechy. Zmes potom dobre premiešajte.
Krok č. 2
Zmes rozdeľte na 4-6 rovnomerne veľkých častí, z ktorých si rukami vytvarujte karbonátky. Tie potom môžete obaliť v múke, aby vám lepšie držali tvar.
Krok č. 3
Placky smažte 4-5 minút z každej strany na rozohriatej panvici, kým nie sú zvonka chrumkavé. Ako dresing môžete použiť domáci kečup či vegánsku majonézu. Hotové karbonátky nakoniec vložte do žemle s paradajkami, cibuľou, šalátom a dresingom.
4. Vegánsky burger z cíceru a orieškov
Suroviny
- 400 g cíceru
- 340 g plechovka cukrovej kukurice
- ½ zväzku čerstvého koriandra (15 g)
- ½ lyžičky mletej papriky
- ½ lyžičky mletého koriandra
- ½ lyžičky mletého kmínu
- 1 ks citrónu
- 3 vrchovaté lyžice špaldovej múky
- repkový olej
- šalátové listy
- 2 veľké zrelé paradajky
- kečup
- 4 žemle
Postup
Krok č. 1
Uvarený cícer a kukuricu z konzervy sceďte a potom vyklopte do mixéru. Následne pridajte listy koriandra, korenie, múku, štipku soli, najemno nastrúhanú citrónovú kôru a všetko zmixujte. Pozor, zmes si musí zachovať textúru, nemala by byť hladká.
Krok č. 2
Na múkou posypanej doske rozdeľte hmotu na 4 rovnako veľké placky, ktoré by mali byť hrubé asi 2 cm. Následne ich dajte do chladničky na 30 minút stuhnúť.
Krok č. 3
Na panvici si zohrejte kvapku oleja, potom pridajte karbonátky a smažte ich aspoň 10 minút dozlatista. Po 10 minútach ich otočte a nechajte prepiecť aj druhú stranu. Medzitým si pripravte zeleninu a dresing.
5. Jednoduchý vegánsky burger so šošovicou
Suroviny
- 1 šálka suchej šošovice
- ½ šálky vlašských orechov
- 2 ½ šálky vody
- ½ čajovej lyžičky soli
- 1 lyžica olivového oleja
- 1 ks strednej cibule nakrájanej na kocky
- 1 ks mrkvy nakrájanej na kocky
- 1 lyžička mletej papriky
- 1 lyžica sójovej omáčky
- 1 šálka ovsených vločiek
- 1 šálka strúhanky alebo špaldovej múky
Postup
Krok č. 1
Šošovicu povarte vo vode so soľou asi 45 minút, kým šošovica nezmäkne a nevstrebe väčšinu vody. Na panvici nechajte rozohriať olej a následne na ňom orestujte cibuľu a mrkvu do mäkka.
Krok č. 2
Vzniknutú zmes zmiešajte v miske s uvarenou šošovicou. Následne pridajte korenie, nadrobno nasekané vlašské orechy, sójovú omáčku, ovsené vločky a múku.
Krok č. 3
Zo zmesy tvarujte karbonátky, ktoré potom nechajte cca 30 minút odstáť. Potom ich smažte na panvici alebo dajte piecť do rúry pri teplote 200 °C na cca 15 minút. Spolu so zeleninou a dresingom vyskladajte burger a máte hotovo.
Ak vyskúšate niektorý z receptov, budeme radi, ak sa s nami podelíte o vaše dojmy.
Prajeme dobrú chuť!