Cvikla je koreňová zelenina, ktorá má v kuchyni všestranné využitie. Môžete si z nej urobiť chutné cviklové placky, alebo ju pridať do šalátov či polievok. Takisto je obľúbená kvôli svojim zdravotným benefitom ako protizápalové účinky, prevencia vzniku rakoviny či demencie.
Cvikla sa pestuje už tisíce rokov. Pochádza z oblasti Stredomoria, kde ju starovekí Rimania či Gréci používali nielen ako potravu, ale aj pre jej liečebné účinky.
Je typická svojou krvavo červenou farbou, ktorá vám môže zafarbiť ruky, oblečenie a dokonca aj moč. Rovnako obsahuje prospešné živiny a látky, medzi ktoré patrí vláknina, antioxidanty, vitamíny a minerály, a to vrátane vitamínu C, kyseliny listovej, draslíka a železa.
Viac o blahodarných účinkoch cvikly a chutných receptoch sa dozviete v novom článku.
Obsah článku
Zdravotné benefity cvikly
Cvikla je všestranná zelenina, ktorá nielen dobre chutí, ale takisto má aj rôzne zdravotné benefity pre naše zdravie.
Obsahuje antioxidanty, ktoré pomáhajú ochraňovať organizmus pred poškodením voľnými radikálmi. Takisto podporuje zdravie srdca, zlepšuje trávenie a prispieva k lepšiemu obehovému systému.
Aké sú ďalšie zdravotné benefity cvikly?
Má protizápalové vlastnosti
Medzi hlavné výhody repy patria jej protizápalové účinky, ktoré sú spojené s vysokým obsahom betalaínov.
Štúdia z roku 2014 ukázala, že betalaínové kapsuly s extraktom z červenej repy pomohli zmierniť bolesť kĺbov spôsobenú osteoartrózou.
Zlepšuje trávenie a funkciu čriev
Červená cvikla obsahuje veľké množstvo vlákniny, pričom v jednej šálke nájdete až 3,8 g.
Takisto vláknina obsiahnutá v cvikly podporuje peristaltiku čriev. To znamená, že ak vás trápi zápcha, cvikla bude v tomto prípade pre vás tým správnym riešením.
Okrem úpravy trávenia napomáha odbúravaniu toxínov v organizme a chráni vašu pečeň pred poškodením.
Ako prevencia a liečba rakoviny
Jednou z hlavných výhod cvikly je, že slúži ako prevencia proti vzniku rakoviny. A to tak, že betalaíny vo farbive pomáhajú zabraňovať vzniku rakovinových tumorov cez niekoľko mechanizmov, vrátane brzdenia protizápalových enzýmov.
Vedeli ste, že cvikla má protirakovinové pôsobenie známe ako Ferencziho efekt? Ferenczi zistil, že flavonoidy z cvikle majú schopnosť zvýšiť príjem kyslíka do buniek a udržovať tak hladinu vitamínu C, ktorý je dôležitou protirakovinovou zbraňou.
Pomáha pri anémií a raste buniek
Železo je nevyhnutnou súčasťou hemoglobínu, ktorý prenáša kyslík z pľúc do organizmu, čo je potrebné na rast, vývoj a funkciu buniek. Takýto nedostatok železa vedie k určitému typu anémie, s ktorou si vie poradiť aj cvikla.
Už doktori v 16. storočí ordinovali svojim pacientom repu, pretože boli príliš bledí. Oni to síce vtedy ešte nevedeli, ale cvikla vďaka vysokému obsahu železa pomáha pri anémii.
A to konkrétne kyselina listová, ktorá sa podieľa na tvorbe červených krviniek, pričom ovplyvňuje aj delenie buniek a rast tkaniva.
Skvelý pomocník pri športe a chudnutí
Šťava z červenej repy zlepšuje okysličovanie svalov počas cvičenia, čo má za následok zvýšenie tolerancie cvičenia počas vytrvalostného tréningu.
Takisto aj čo sa týka chudnutia, tak cvikla vám bude v tomto smere skvelým pomocníkom. A to tak, že vás výborne prečistí, pomôže vám s trávením a naštartuje spaľujúce mechanizmy v tele.
Ďalšie benefity cvikly:
- zdravé srdce a cievy,
- bojuje proti demencii,
- na dobrú náladu,
- krajšia pokožka a vlasy,
- chráni pečeň pred toxínmi,
- podporuje imunitu,
- pomáha pri opici a veľa ďalších.
Ako si môžete pripraviť cviklu aj u vás doma
Cvikla má sladkastú a ľahko zemitú chuť, pričom ju môžete u vás doma použiť rôznymi spôsobmi. Môžete ju konzumovať surovú, varenú, pečenú alebo nakladanú, pričom sa skvelo hodí do šalátov, polievok alebo príloh.
Tu vám prinášame tipy a triky, ako môžete cviklu využiť aj u vás v kuchyni.
Varená cvikla
Cviklu môžete uvariť a použiť ako prílohu alebo základ pre rôzne jedlá. Stačí ju očistiť, nakrájať na kúsky a uvariť vo vriacej vode, kým nezmäkne. Potom ju môžete podávať samotne, alebo ju pridať do šalátov, polievok či omáčok.
Pečená cvikla
Cviklu môžete aj upiecť v rúre, čo jej dodáva jemnú sladkosť a karamelovú chuť.
Očistite ju, nakrájajte na plátky alebo kocky a položte na plech s trochou oleja alebo ju zabaľte do alobalu, aby nevytiekla šťava. Potom ju osoľte, podľa chuti pridajte korenie alebo citrónovú šťavu.
Cviklu pečte pri teplote 180 °C približne 40 minút do mäkka. Môžete ju podávať ako samostatné jedlo, pridať ju do šalátov alebo použiť ako prísadu do sendvičov a wrapov.
Do šalátov
Ak ste fanúšikom šalátov, tak cvikla bude v tomto prípade vašou ďalšou chutnou ingredienciou.
Pripravíte si ju tak, že si ju najprv nakrájate na tenké plátky alebo postrúhate na hrubom strúhadle. Takto spracovanú cviklu zmiešate s ostatnými prísadami, pričom získate chutnú a farebnú alternatívu k bežným šalátom.
Cviklový džús
Ak máte radi čerstvé džúsy alebo smoothie, tak s cviklou si pripravíte osviežujúci a zdravý nápoj raz-dva.
Cviklu očistite, nakrájajte na menšie kusy a dajte do mixéra alebo odšťavovača. Získanú šťavu môžete piť samotnú alebo ju zmiešať s inými ovocnými šťavami.
Okrem toho môžete cviklu použiť aj na prípravu rôznych jedál, ako sú zemiakovo-cviklové placky, cviklový hummus, cviklový pyré alebo cviklové prílohy k mäsu. Fantázie sa medze nekladú.
Záver
Cvikla je vynikajúca koreňová zelenina, ktorá má v kuchyni všestranné využitie. Môžete ju jesť surovú, varenú, pečenú alebo nakladanú, či ju použiť ako prísadu do šalátov, polievok alebo ako samostatnú prílohu. Okrem svojej výraznej farby a zaujímavej chuti takisto ponúka aj množstvo zdravotných výhod.
Je bohatým zdrojom vitamínov, minerálov a antioxidantov, ktoré podporujú imunitný systém a zdravie srdca. Vďaka svojmu obsahu vlákniny pomáha udržiavať tráviaci systém zdravý a reguluje hladinu cukru v krvi.
Takisto obsahuje látky s protizápalovými a detoxikačnými vlastnosťami.
Niekoľko chutných receptov na fitness cviklové placky
Nižšie vám prinášame niekoľko chutných receptov na cviklové fitness placky, na ktorých si pochutí naozaj každý.
Bezlepkové cviklové placky
Suroviny
- 3 ks stredne veľká surová cvikla
- 2 ks zemiak
- 1 ks jemne nakrájaná červená cibuľa
- 1/2 ČL mleté čierne korenie
- 1 ČL mletá rasca
- 2 štipky soľ
- 2 ČL majorán
- 3 strúčiky cesnaku
- 2 ks vajce
- 4 PL bezlepková múka
- 300 ml olej
Postup
- Vo veľkej mise si pripravte cesto, pričom cviklu a zemiaky nastrúhajte na hrubom strúhadle, pridajte na jemno nakrájanú červenú cibuľku a koreniny ako soľ, čierne korenie, mletá rasca, majorán.
- Ďalej pridajte do cesta pretlačený cesnak a vajíčka. Cesto poriadne premiešajte tak, aby sa všetky ingrediencie spojili.
- Medzitým si na panvici rozpáľte olej a lyžicou tvarujte z cesta malé placky, ktoré opekajte z každej strany cca 2-3 minúty.
- Cviklové placky servírujte samostatne alebo ako prílohu.
Cviklové palacinky s bryndzou a so špenátom
Suroviny
- 150 g hladká špaldová múka
- 2 ks menších vajec
- 1 ks stredne veľká (uvarená) červená repa
- štipka soľ
- 1-1,5 dl mlieko
- 1 PL olej (na potretie panvice)
- 60 g bryndza
- 1 PL Lučina
- 1 PL neochutený biely jogurt
- Soľ a čierne mleté korenie podľa chuti
- 1-2 hrste špenátové listy
- 1-2 ks jarná cibuľka
Postup
- Uvarenú červenú repu rozmixujte na jemné pyré, pridajte do misy vajíčka, múku, soľ a mlieko podľa potreby, pričom z týchto ingrediencií vymiešajte cesto.
- Potom na olejom jemne potretej panvici klasicky upečte palacinky, ktoré necháte vychladnúť.
- Medzitým si urobíte plnku tak, že zmiešate bryndzu, Lučinu, jogurt, soľ a korenie. Každú cviklovú palacinku potrite plnkou, posypte posekanou jarnou cibuľkou a špenátovými listami.
- Takto naplnené placku zrolujte a nechajte stuhnúť v chladničke.
Cviklové placky s ovsenými vločkami
Suroviny
- 3 ks cvikly
- 2 ks vajcia
- 1 ks šalotky / cibule
- 1 ks mrkvy
- 200 ml jogurtu
- 1 PL sušenej pažítky / 1 zväzok čerstvej
- 200 g ovsených vločiek
- 2 PL citrónovej šťavy
- ½ ČL medu
- 100 g feta syra
- soľ, čierne korenie a tymian
Postup
- Nastrúhajte cviklu a mrkvu na hrubom strúhadle, potom nadrobno nakrájajte cibuľu alebo šalotku. Ak máte čerstvú pažítku, môžete z nej na nadrobno nakrájať takisto jednu polovicu.
- Všetky nakrájané suroviny dajte do misky, pridajte vajíčka a ovsené vločky, v prípade, že máte sušenú pažítku, pridáme aj tú. Takto pripravené cesto osoľte, okoreňte a nechajte trochu odpočívať.
- Medzitým si pripravte dresing, pričom stačí v miske zmiešať jogurt, med a citrónovú šťavu a pridať druhú polovicu pažítky.
- V poslednom kroku na oleji klasicky upečte placky, ktoré necháte vychladnúť. Takto pripravené cviklové placky podávajte s dresingom a posypané feta syrom.
Prajeme dobrú chuť!