Feta syr je pravdepodobne najznámejším zo všetkých gréckych syrov. Tento syr sa často vyrába z ovčieho mlieka, ale môže sa čiastočne vyrábať aj z kozieho mlieka.
Názov dostal už v 17. storočí (iba názov, syr je oveľa starší) a znamená „plátok“. Je odvodený od spôsobu krájania tohto syra. Feta sa totiž krája na plátky a následne sa ukladá do sudov.
Je to mäkký, biely, slaný syr, ktorý je veľmi výživný a je výborným zdrojom vápnika.
V stredomorskej kuchyni sa tento syr používa vo všetkých druhoch jedál, od predjedál až po dezerty.
V tomto článku sa vám budeme snažiť priblížiť všetko dôležité o feta syre.
Obsah článku
Čo je feta syr?
Ako sme už spomenuli, feta syr je mäkký syr bielej farby, ktorý sa zvyčajne vyrába z ovčieho a kozieho mlieka.
Ide o jeden z najstarších syrov na svete, ktorý je známy svojou bohatou arómou a zaujímavou orieškovou chuťou.
Feta je vynikajúci zdroj živín, ako je vápnik a bielkoviny, obsahuje tiež veľké množstvo sodíka a nasýtených tukov. 100 gramov feta syru obsahuje približne 265 kcal.
Je veľmi obľúbená u fitness nadšencov, a to hlavne z dôvodu, že má nižší obsah tuku ako väčšina ostatných syrov. Považuje sa preto za zdravšiu voľbu ako klasické syry.
Keďže sa feta nevyrába z kravského mlieka, ale z mlieka oviec a kôz, je ľahšie stráviteľný pre väčšinu ľudí.
V týchto regiónoch sa feta vyrába z mlieka oviec a kôz chovaných na miestnej tráve. Práve toto prostredie dáva syru jeho jedinečné vlastnosti.
Vďaka svojej drobivej štruktúre je veľmi obľúbenou prísadou do šalátov alebo ako príloha k mäsu a iným pokrmom.
História fety siaha do Grécka, konkrétne až do 8. storočia pred naším letopočtom.
Výroba syra z kozieho mlieka bola v gréckych dedinách populárnou tradíciou, miestni na to používali rôzne tradičné techniky.
Ako sa feta vyrába a ako chutí?
V Európe sa feta môže vyrábať iba z plnotučného ovčieho mlieka alebo zo zmesi ovčieho a kozieho mlieka. Zákonný limit je stanovený na obsah maximálne 30 % kozieho mlieka.
Feta je často propagovaná ako zdravší syr v porovnaní s inými syrmi vyrobenými výlučne z kravského mlieka.
Chuť
Chuť fety je rôzna, záleží totiž na spôsobe prípravy. Ak je vyrobená z ovčieho mlieka je skôr štipľavá a ostrá. Keď je vyrobená z ovčieho mlieka v kombinácii s kozím mliekom je jemnejšia.
Feta sa vyrába v kockách, tak ako vidíte na obŕazkoch a je relatívne pevná na dotyk. Pri krájaní sa však drobí a v ústach vám po nej zostane krémový pocit vďaka jej jemnej textúre.
Výroba
Pravá grécka feta sa vyrába z ovčieho mlieka alebo zo zmesi ovčieho a kozieho mlieka.
Mlieko používané na výrobu syra je zvyčajne pasterizované, ale môže byť aj nepasterizované.
Po pasterizácii mlieka sa pridajú potrebné kultúry mliečneho kvasenia na oddelenie srvátky od tvarohu, ktorý je vyrobený z bielkovinového kazeínu. Potom sa pridá syridlo na stuhnutie kazeínu.
Po dokončení tohto procesu sa tvaroh vytvaruje odkvapkaním srvátky a umiestnením tvarohu do foriem na 24 hodín.
Keď je tvaroh dostatočne pevný, nakrája sa na kocky, osolí a umiestni sa do drevených sudov až na tri dni. Potom sa syr umiestni do slaného roztoku a nechá sa dozrieť približne dva mesiace.
Nakoniec, keď je syr pripravený na distribúciu do obchodov, je zabalený do tohto roztoku, aby sa zachovala jeho čerstvosť.
Feta syr – nutričné hodnoty
Feta sa zdá byť zdravou voľbou. 100 gramov feta syru obsahuje (zdroj):
- Kalórie – 265 kcal
- Bielkoviny – 14 g
- Tuky – 21 g
- Nasýtené tuky – 14 g
- Sacharidy – 4 g
- Vláknina – 0 g
- Cukry – 0 g
- Vápnik – 493 mg
- Cholesterol – 89 mg
Obsahuje tiež vitamíny A a K, kyselinu listovú, kyselinu pantoténovú, železo a horčík.
Feta má nižší obsah tuku a kalórií v porovnaní s ostatnými vyzretými syrmi ako napríklad čedar alebo parmezán. Obsahuje tiež viac vápnika a vitamínov B ako iné syry (mozzarella, ricotta, tvaroh alebo kozí syr).
Sacharidy
Feta má veľmi nízky obsah sacharidov. Aj preto je veľmi obľúbená v zdravom životnom štýle. Je to spôsobené tým, že neobsahuje takmer žiadny cukor ani vlákninu. Ak sa snažíte schudnúť alebo ste napríklad v rysovačke, feta je to pravé presne pre vás!
Tuky
Feta má zvyčajne vysoký obsah nasýtených tukov.
Nadmerný príjem potravín s nasýtenými tukmi je spojený s vyšším rizikom kardiovaskulárnych ochorení. Dávajte si preto pozor a fetu (ako aj ostatné plnotučné potraviny) konzumujte s mierou.
Proteín
100 gramov feta syru obsahuje až 14 g bielkovín, vďaka čomu je feta celkom dobrým zdrojom bielkovín.
Vysoký obsah bielkovín má na svedomí živočíšne syridlo používané na výrobu tohto syra.
Živočíšne syridlo je enzým vyrobený z teľacieho žalúdka, čo znamená, že feta syr nie je vhodný pre vegetariánov a vegánov.
Vitamíny a minerály
Feta obsahuje zaujímavé množstvo vápnika a vitamínu B12, ktoré sú vhodné pre správny vývoj kostí a poskytujú prirodzenú energiu.
Feta obsahuje tiež fosfor, meď, zinok, mangán, selén a vitamín B6. Má tiež relatívne nízke množstvo železa, horčíka, draslíka a vitamínu A.
Koľko kalórií má feta syr?
Feta syr má 265 kalórií (zdroj).
Výhody feta syru
Môže podporovať zdravie kostí
Feta syr je dobrým zdrojom vápnika, fosforu a bielkovín. Všetky tieto zložky preukázateľne podporujú zdravie kostí.
Vápnik a bielkoviny pomáhajú udržiavať dostatočnú hustotu kostí a zabraňujú osteoporóze.
Ovčie a kozie mlieko (z ktorých je feta vyrobená) obsahuje viac vápnika a fosforu ako kravské mlieko. Začlenenie potravín vyrobených z týchto surovín do vašej stravy vám môže pomôcť dosiahnuť odporúčaný denný príjem vápnika.
Je ľahšie stráviteľný
Feta je oveľa ľahšie stráviteľná a je oveľa menej alergénna a protizápalová, preto je vhodná pre ľudí, ktorí sú mierne alergickí na mliečne výrobky.
Obsahuje tiež probiotiká, ktoré podporujú trávenie a fungovanie imunitného systému.
Dobrý zdroj vitamínov
Feta môže byť tiež zaujímavým doplnkom k vašej strave. Ak chcete načerpať vitamíny z iných zdrojov ako len z ovocia a zeleniny, feta je to pravé.
Nižší obsah tuku
Feta má v porovnaní s mnohými inými druhmi syra nižší obsah tuku a kalórií. Je preto vhodná do diéty (v rozumnom množstve).
Dobrý zdroj bielkovín
Feta syr je, okrem dobrých tukov a vápnika, aj zaujímavým zdrojom bielkovín. Bielkoviny sú základnou stavebnou zložkou pre vaše svaly, preto ak sa snažíte o vybudovanie peknej postavy, určite odporúčame zaradiť ju do svojho jedálnička.
Nevýhody
Mäkké, nepasterizované syry ako feta môžu obsahovať baktériu Listeria monocytogenes, ktorá môže u dospelých spôsobiť mierne príznaky podobné chrípke.
Baktéria však môže byť dosť škodlivá pre nenarodené deti a tehotným ženám sa vo všeobecnosti odporúča, aby nekonzumovali nepasterizované syry.
Obsahuje tiež laktózu. Ľudia s alergiou alebo intoleranciou na laktózu by sa mali vyhýbať konzumácii nevyzretých syrov vrátane feta syru.
Záver
Feta lahodný a zdravý syr, ktorý je bezpečný pre väčšinu ľudí. Má vysoký obsah bielkovín a vápnika.
Môžete si ho pridať do šalátu alebo ako prílohu k vášmu obľúbenému mäsu. Jedzte ho s mierou a všetko bude v poriadku.