DomovVýživové doplnkyAminokyselinyCystein - Poznáte jeho účinky (kompletný prehľad)

Cystein – Poznáte jeho účinky (kompletný prehľad)

Cystein je sírna aminokyselina, ktorá v ľudskom tele plní rôzne dôležité funkcie. Je to jedna z proteinogénnych aminokyselín a je tiež známa ako L-cystein alebo D-cystein.

Je semi-esenciálna, čo znamená, že telo si časť cysteínu, ktoré potrebuje, dokáže vyrobiť samo v pečeni zo špeciálnych prekurzorových molekúl – serínu, metionínu a homocysteínu- zatiaľ čo zvyšná časť cysteínu sa očakáva od potravín, poprípade doplnkov výživy.

Cystein

Cystein a jeho výskyt v potravinách

Cysteín sa nachádza ako bielkovinová zložka najmä v živočíšnych a rastlinných potravinách bohatých na bielkoviny. Vysoké množstvá obsahujú napríklad mliečne výrobky, ryby, morské plody, mäso, vajcia a syry, strukoviny, orechy a huby.

V potravinárskom priemysle sa používa ako prísada na úpravu múky (E 920) a ako príchuť mäsa a praženia vo vegetariánskych jedlách. Pridáva sa aj do dojčenskej mliečnej výživy.

Poznámka: poznáme dve formy cysteinu – L- a D-cystein. V ľudskom tele hrá úlohu iba L-cystein. N-acetyl-L-cysteín (NAC) je acetylovaná forma L-cysteínu. V porovnaní s L-cysteínom je NAC vo všeobecnosti lepšie tolerovaný a menej náchylný na oxidáciu. Používa sa okrem iného ako prostriedok proti kašľu pri ochoreniach dýchacích ciest.

V závislosti od stravovacích zvyklostí, Európania skonzumujú celkovo 2 000 až 4 000 miligramov cysteínu a metionínu denne. V Spojených štátoch sa príjem samotného cysteínu odhaduje na 1000 miligramov denne.

Ryby a plody mora

Cystein a jeho funkcie v tele

Cystein sa uvoľňuje pri trávení bielkovín v žalúdku a tenkom čreve. Absorbuje sa cez transportéry v črevnej stene. Potom sa dopraví do pečene alebo distribuuje cez krvný obeh. Bunky ho absorbujú a využívajú na metabolizmus.

Je obsiahnutý takmer vo všetkých bielkovinách v tele a plní špeciálne funkcie.

Stabilizuje trojrozmernú štruktúru bielkovín a ako zložka mnohých enzýmov zabezpečuje ich funkciu (napríklad ako aktívne centrum v cysteínových proteázach) .

Bunky síce dokážu veľmi dobre absorbovať cystein, ale rýchlo oxiduje a potom je prítomný ako cystín. Ten sa prijíma podstatne horšie. Preto sa často používa v mikroživinových prípravkoch zlúčenina N-acetylcysteín.

Pri rozklade cysteínu vznikajú látky ako močovina, amoniak, kyselina močová, zlúčeniny síry a kreatinín. Vylučujú sa močom. Asi 80 až 85 percent odchádza z tela cez obličky. Zvyšok, ktorý sa nevstrebe v čreve, sa likviduje stolicou.

Acetyl L-Cystein kapsuly

Acetyl L-Cystein kapsuly

  • 500 mg Acetyl L-cysteinu v jednej dávke
  • vhodné pre vegetariánov aj vegánov
  • zdroje energie a podpora imunitného systému
  • balenie postačí na 100 dní
  • vynikajúci pomer cena/objem

Cystein – účinky

Cysteín spolu s aminokyselinami glutamínom a glycínom tvorí telu vlastný antioxidant glutatión, ktorý vedci klasifikujú ako najsilnejší vo vode rozpustný antioxidant v tele na inaktiváciu škodlivých voľných radikálov.

Okrem toho cysteín tvorí prekurzor aminokyseliny podobného taurínu, ktorý má dôležité funkcie v kardiovaskulárnom systéme, tráviacom a nervovom systéme.

Oxidačný stres a detoxikácia

Cysteín prispieva k oxidačnej rovnováhe (redoxná rovnováha). Je prekurzorom taurínu, sírovodíka a glutatiónu.

Tieto zlúčeniny ovplyvňujú chemické procesy a zachytávajú radikály. Pritom inhibujú oxidačný stres, najmä na proteínových zlúčeninách a bunkových obaloch (membránach). Glutatión sa podieľa aj na detoxikácii škodlivých cudzorodých látok.

Pre dobrú antioxidačnú ochranu odporúčajú odborníci na mikroživiny 30 až 50 miligramov cysteínu spolu s ďalšími antioxidantmi, napríklad vitamínmi C a E.

Srdce a stetoskop

Anti-Aging, cukrovka a kardiovaskulárne zdravie

Cystein je stavebným kameňom glutatiónu – jedného z najdôležitejších antioxidantov. Glutatión chráni bunky pred voľnými radikálmi a inhibuje zápal. Jeho nedostatok zohráva kľúčovú úlohu pri starnutí a rozvoji chorôb, ako sú kardiovaskulárne choroby, rakovina a cukrovka.

L-Cysteine

L-Cysteine

  • L-cystein v práškovej forme
  • denná dávka 0,5 g prášku sa rozpúšťa v 50 ml vody
  • pre celkové zdravie a vitalitu
  • balenie postačí na 200 dávok
  • skvelý pomer cena/výdatnosť

Metabolizmus sacharidov

Cysteíin a z neho vzniknutý sírovodík sú signálne látky, ktoré ovplyvňujú hladinu cukru v krvi, znižujú sekréciu inzulínu. Pri cukrovke sa vyskytujú narušené hladiny cysteínu aj sírovodíka – presný dôvod zatiaľ nie je známy.

Pri tejto diagnóze je však evidentne dôležitý antioxidačný účinok cysteínu: oxidačný stres totiž znižuje účinok inzulínu (inzulínovú rezistenciu).

Metabolizmus tukov

Cystein a jeho prekurzor metionín sú dôležité pre tvorbu niektorých tukov. Tie sú potrebné na stavbu bunkovej membrány. Cystein a sírovodík aj v tomto prípade pôsobia ako signálne látky a zvyšujú ukladanie tukov v bunkách. Sírovodík tiež znižuje zápal v tukovom tkanive.

Podporuje hojenie rán

Ako súčasť štrukturálnych proteínov a enzýmov je cystein potrebný na obnovu tkanív.

Má antioxidačné, protizápalové a prekrvenie podporujúce vlastnosti.

To je dôležité pre dobré hojenie rán. Cystein môže zlepšiť hojenie rán zvonka (koža) aj zvnútra (sliznica).

Znižuje krvný tlak

Sírovodík z cysteínu pôsobí na cievy. Okrem iného zvyšuje vazodilatačný účinok signalizačnej látky oxidu dusnatého (NO) a tým prispieva k znižovaniu krvného tlaku.

Cystein - Meranie tlaku

Posilňuje vlasy a nechty

Keratín je najbežnejší proteín vo vlasoch a nechtoch. Cysteín je zodpovedný za zosieťovanie keratínu. Keratín zase robí vlasy a nechty pevnými. Rýchlosť rastu, hrúbka vlasov a tvorba bielkovín vo vlasoch závisia od prísunu cysteinu. Jeho nedostatok pravdepodobne negatívne ovplyvní zdravie vlasov aj nechtov.

V prípade vypadávania vlasov by mal byť cystein určite suplementovaný

Vzhľadom na sľubné výsledky stojí za vyskúšanie 50 až 100 miligramov cysteinu denne. Prípravok by sa mal užívať štyri až šesť mesiacov.

Buduje svaly

Cystein je dôležitým stavebným kameňom bielkovín vo svaloch. Najmä športovci by ho mali mať k dispozícii dostatočné množstvo. Predpokladá sa, že cysteín zlepšuje aj funkciu svalov.

Stimuluje imunitný systém

Cystein a z neho vytvorený sírovodík regulujú imunitnú odpoveď. Už mierne zvýšenie hladiny cysteínu stimuluje aktivitu a tvorbu niektorých imunitných buniek. Naproti tomu aktívny imunitný systém využíva viac cysteínu, takže sa ho čoraz viac stráca pri ochoreniach s imunodeficienciou (ako je HIV). V tejto situácii by sa imunitná funkcia mohla zlepšiť doplnením N-acetylcysteínu.

Sírovodík z cysteinu má tiež protizápalový účinok. K dispozícii sú napríklad údaje o priaznivom vplyve pri reumatizme, astme, sennej nádche a gastrointestinálnych ochoreniach.

N-acetyl L-cystein – GymBeam

N-acetyl L-cysteín - GymBeam

  • bioaktívna forma cysteinu
  • podporuje imunitný systém a prirodzenú detoxikáciu tela
  • jedno balenie postačí na 3 mesiace
  • aj táto forma cysteinu je prekurzorom glutatiónu

Detoxikuje

Cysteín je dôležitý pre detoxikáciu od cudzorodých látok, ako sú napríklad lieky.
Glutatión dokáže podporovať detoxikáciu pečene premenou látok, ktoré sa nedajú vylúčiť.

Pomocou enzýmov sa naviaže na určité znečisťujúce látky, vďaka čomu sa stanú rozpustnými vo vode. Glutatión umožní vylučovanie látok žlčou a močom.

Cystein sa podieľa AJ na detoxikácii od alkoholu

Cystein – príznaky nedostatku

Jednoznačné príznaky nedostatku nie sú zaznamenané. Cystein sa však podieľa na mnohých metabolických procesoch a imunitných funkciách a preto jeho nedostatočný prísun má za následok oxidačný stres alebo zvýšenú náchylnosť na infekcie.

Zlý stav pokožky a vlasov, ako aj zlé hojenie rán môžu tiež naznačovať jeho nedostatok.

Cystein - Žena s padajúcimi vlasmi

Kto je vystavený zvýšenému riziku nedostatku cysteinu?

  • Podvýživa – pri nevyváženej strave je možný nedostatočný prísun cysteínu alebo prekurzora metionínu. Pri ochoreniach tráviaceho traktu sa môžu zle odbúravať aj bielkoviny a vstrebávať aminokyseliny do krvi. Okrem toho cystein často nie je súčasťou umelej výživy prostredníctvom infúzií.
  • Vegetariáni a vegáni – pri vegetariánskej alebo vegánskej strave nie je zloženie bielkovín vždy optimálne. Mnohé zdroje bielkovín obsahujú príliš málo metionínu, bez ktorého cysteín nemôže vzniknúť.
  • Alkoholové ochorenie pečene  – ovplyvňuje dostupnosť cysteinu. Dochádza k zvýšenému oxidačnému stresu a vysokej spotrebe glutatiónu. Cystein je potrebný na produkciu nového glutatiónu. Celková podvýživa v dôsledku závislosti od alkoholu a metabolických porúch ďalej bráni prísunu cysteinu.
  • Vek a chronické ochorenia – Aako starneme, zvyšuje sa potreba antioxidantov, ako je glutatión. Oxidačný stres sa zvyšuje, zatiaľ čo hladiny cysteinu klesajú. Potreba sa zvyšuje aj pri mnohých chorobách. Patria sem infekcie, ochorenia dýchacích ciest (CHOCHP, bronchitída), poškodenie pečene, reuma a zápaly kĺbov (artritída), Parkinsonova choroba a kalcifikácia ciev (arterioskleróza).

N-Acetyl L-Cysteine

N-Acetyl L-Cysteine

  • biologicky dostupnejšia forma L-cysteinu
  • vhodné pre vegetariánov a vegánov
  • bez aróm, farbív a konzervačných látok
  • priaznivý vplyv na pečeň, dýchacie cesty a imunitu
  • prášková forma – balenie postačí na 200 dávok

Užívanie

Cysteín sa odporúťa užívať s jedlom. Zlepšuje to toleranciu žalúdka. Ak je potrebné súčasne užívať aj prípravky s vysokými dávkami minerálov, je vhodný dvojhodinový interval. Patrí sem napríklad železo alebo zinok. Cystein by mohol zlepšiť ich vstrebávanie, čo sťažuje kontrolu dávkovania.

Upozornenia a možné interakcie

  • vyžaduje sa opatrnosť pri užívaní liekov na cukrovku a začínajúcej cukrovke
  • cystein môže inhibovať účinok antibiotík
  • buďte opatrní ak užívate lieky na krvný tlak (nitráty)
  • vyžaduje sa opatrnosť pri liečbe Parkinsonovej choroby, nervových ochorení a Downovho syndrómu
  • cystein sa neodporúča počas tehotenstva a dojčenia
  • buďte opatrní, ak máte glutamátovú intoleranciu
  • buďte opatrní, ak trpíte ochorením obličiek alebo obličkovými kameňmi
  • pri rakovinových diagnózach sa poraďte so svojím lekárom

Záverom

Cysteinové doplnky výživy sú veľmi obľúbené predovšetkým vďaka svojim účinkom, ktoré spomaľujú proces predčasného starnutia a podporujú rast vlasov.

Odborníci však dvíhajú prst – nevidia potrebu jeho doplnkového užívania u ľudí, ktorí nepotrebujú ďalšie suplementy, alebo lieky, konzumujú vyváženú stravu a nejavia žiadne známky nedostatku cysteinu.

 

Zdroje informácií:

5/5 - (14 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Georgina Tašká
Georgina Tašká
S láskou k písanému slovu a aktívnemu životu spájam tieto dve vášne a snažím sa vytvárať pútavý a informatívny obsah, ktorý motivuje a inšpiruje čitateľov k zmene životného štýlu. Verím, že slová majú moc podnietiť zmenu a transformovať životy.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.