Chránič zubov je nevyhnutnou záležitosťou zvlášť ak sa venujete športom, pri ktorých môžete veľmi jednoducho prísť o časť svojho chrupu. Medzi tieto športy nepatria len bojové umenia, ale i kolektívne športy. Hlavnou úlohou chrániču na zuby je ochrana zubov pred vyrazením. Predné zuby majú jeden koreň a tak je ich vyrazenie jednoduchou a zároveň bolestivou záležitosťou. Ako vybrať správny chránič na zuby?
Obsah článku
Naši odborníci vybrali najlepšie chrániče na zuby
Prečo investovať do kúpy chrániča na zuby?
Každý z nás už určite prežil zubný kaz. Nepríjemné ochorenie zubov, ktoré je napriek svojej veľkosti mimoriadne bolestivé a nepríjemné.
Vďaka tomu sme zistili, že zuby bolia omnoho viac, ako by sme si dokázali predstaviť. Vyrazené predné zuby bolia niekoľkonásobne viac.
Okrem toho, že si prežijeme množstvo bolesti, budeme musieť myslieť na následné opravenie zlomených či prípadné nahradenie vyrazených zubov.
A to rozhodne nie je lacná záležitosť.
Oveľa rozumnejším riešením je hneď od začiatku myslieť o krok vpred.
Investícia do kvalitného chrániča na zuby je najrozumnejším krokom.
Chránič na zuby na hokej je doplnením povinnej výbavy rovnako ako chránič na zuby na MMA.
V prípade chráničov na zuby môžete myslieť na dva typy:
- bežný chránič na zuby
- chránič na zuby na mieru
Každý ľudský chrup je odlišný a chránič na zuby na mieru môže byť výhodou v prípade ortodontického problému.
Krivé zuby či inak formovaný zubný oblúk môžu byť dôvodom, prečo siahnuť po chrániči na zuby na mieru. Ten presne sadne na zubný oblúk a zabezpečí stopercentnú ochranu.
Bežne vyrábané chrániče zubov však tiež predstavujú skvelú ochranu a ich používaním môžete predísť zraneniam a následnej strate zubov.
Na čo hľadieť pri kúpe chrániču na zuby?
Ak sme vás presvedčili, že chránič na zuby je skvelá vec, je na čase sa pustiť do seriózneho výberu.
Pri výbere vás samozrejme bude zaujímať niekoľko dôležitých faktorov, medzi ktoré patria:
- typ chráničov na zuby
- použitý materiál
- veľkosť
Typ chráničov na zuby
Dôležitým rozdeľovacím kritériom je, akú plochu chránič na zuby pokrýva. Medzi základné typy radíme:
- chránič na jeden zubný oblúk
- chránič na oba zubné oblúky
- chránič na zuby na mieru
Chránič na jeden zubný oblúk je typom, s ktorým sa pravdepodobne stretnete najčastejšie.
Jeho hlavnou úlohou je chrániť horný zubný oblúk, ktorý je najnáchylnejší na poškodenie. Je jednoduchším a menším typom a veľmi často je používaný pri bojových športoch.
Je to z dôvodu, že umožňuje jednoduché a lepšie dýchanie i pri extrémne namáhavej aktivite.
Chránič na oba zubné oblúky je už o niečo sofistikovanejší ako predchádzajúci typ, masívnejší a rozhodne i ťažší. Je používaný pri kolektívnych športoch, pri bojových umeniach mu dáva prednosť len málo zápasníkov.
Je to z dôvodu, že im neumožňuje rovnako jednoduché dýchanie ako predchádzajúci model.
Nájdu sa však i výnimky, pretože v prípade chráničov na zuby hrá dôležitú úlohu i osobný faktor a preferencie konkrétneho športovca.
Posledným typom je chránič na zuby na mieru a ten je vyrábaný špecializovanými zubármi, ktorí vedia vytvoriť model presne podľa vašich anatomických predpokladov.
Cena chráničov na zuby na mieru je vyššia, ale dáva im prednosť veľká časť športovcov, pretože im umožňuje skvelo dýchať a zároveň mať skvelo chránené zuby.
Ani strojček na zuby nemusí byť prekážkou pri výbere chrániču na zuby. V tom prípade je však rozumným krokom poradiť sa o výbere so svojim lekárom, ktorý vám presne odporúči či vytvorí typ vhodný pre vás.
Zabránite tak i prípadnému poškodeniu zubného strojčeka.
I pri výbere samotného chrániča na zuby je rozumné poradiť sa so zubným lekárom.
Napriek tomu, že máte pocit, že váš chrup dokonale zapadá do štandardov, opak môže byť pravdou.
Ak len začínate so športom, v ktorom je potrebný chránič na zuby, pravdepodobne najlepším riešením bude pre vás chránič na jeden zubný oblúk.
Jeho použitie je jednoduché a nasadzuje sa veľmi ľahko. Rovnako umožňuje voľné dýchanie a to je veľká výhoda, kým si na chránič na zuby zvyknete.
Použitý materiál
Vo väčšine prípadov sú chrániče vyrobené zo zmesi materiálov. Najčastejšie sa v ich zložení vyskytuje:
- prírodná guma
- termoplastický materiál
- gél pre vyplnenie vnútorného priestoru
Každý výrobca si chráni svoje charakteristické zloženie, vďaka ktorému sú jeho chrániče na zuby výnimočné. Pri výbere je dobré prejsť niekoľko rôznych značiek, vďaka čomu zistíte, ktorý chránič sa vám pozdáva najviac.
Vnútorný gél vytvára mäkké prostredie, vďaka ktorému je hryzenie do chrániča pohodlnejšie.
V prípade, že sa na zuboch nachádza zubný strojček, je lepšie ak je chránič zo strany obrátenej k zubom mäkší. Pri nasadení je rovnako potrebné dbať na to, aby chránič na zubnom strojčeku dokonale priliehal a zároveň nepôsobil nepohodlne.
Rozvoj moderných a odolných materiálov priniesol i to, že dnes sa na trhu pohybujú ochutené chrániče na zuby.
Nie je ničím výnimočným naraziť na produkty, ktoré sú ochutené jahodami či vanilkou.
Aróma sa zvyčajne drží na povrchu chráničov niekoľko týždňov a potom nenávratne zmizne.
Z hľadiska funkčnosti sú ochutené chrániče na zuby hlavne marketingovým typom a mnoho športovcov ich filozofiu neschvaľuje. Môžu však byť formou spríjemnenia nosenia chrániča pre športovcov detského veku.
Veľkosť
Chrániče na zuby sú vo väčšine prípadov dostupné v dvoch veľkostiach:
- junior
- senior
Veľkosť junior je odporúčaná pre deti do 11 rokov, potom sa plynulo prechádza na veľkosť senior. Správne zvolená veľkosť je kľúčová pre dokonalú ochranu celého zubného oblúku prípadne oboch zubných oblúkov.
Nepodceňujte výber správneho chrániča na zuby už od úplného začiatku.
Problémom je, že dnes sa na trhu objavuje i množstvo zavádzajúcej reklamy.
Chrániče na zuby sľubujúce, že pri ich používaní nebudete mať problém s hovoreným prejavom. Hlavnou funkciou chrániča je ochrana predných zubov, nie slovný prejav.
Investujte do chrániča, ktorý si bude skvelo plniť svoju úlohu a pri jeho nosení sa budete cítiť v pohode. Všetky ostatné detaily nasledujú až za jeho hlavnou úlohou.
Často dochádza k tomu, že pri nosení chrániču na zuby si športovci sťažujú na následnú bolesť zubov.
Bolesť zubov znamená, že chránič na zuboch nesedí dokonale a tlačí na ne. Riešením môže byť práve chránič na zuby vyrobený na mieru.
Ako sa starať o chránič na zuby?
Chránič prichádza pri každom vložení do úst do kontaktu s našimi zubami a ústnou dutinou. Tým pádom je v nevyhnutnom kontakte i s baktériami a zubným plakom.
Po každom vybraní myslite na to, že chránič je potrebné správne vyčistiť. V opačnom prípade bude jeho povrch skvelým miestom pre ďalšie množenie baktérií.
Pre jednoduché čistenie chrániču zubov môžete použiť i antibakteriálne tablety. Tie fungujú jednoducho: chránič spolu s tabletou ponoríte do vody a počkáte presne určený čas.
Tableta obsahuje antibakteriálne látky a spoľahlivo očistí chránič od nánosu slín.
Sliny spolu s obsiahnutými sacharidmi a baktériami sú skvelé miesto pre ďalšie množenie baktérií.
Chránič na zuby by ste mali vyčistiť minimálne teplou vodou po každom použití.
Rovnako efektívne však chránič na zuby vyčistíte i s použitím bežnej zubnej pasty a kefky na zuby. Dbajte na to, aby ste pokryli všetky plochy chrániču a dokonale ho vyčistili.