DomovMagazínBolesť lakťa - Čo ju spôsobuje? Ako jej predchádzať?

Bolesť lakťa – Čo ju spôsobuje? Ako jej predchádzať?

Bolesť lakťa pri cvičení, prípadne pri akejkoľvek inej činnosti, je pomerne častý jav. Takáto bolesť môže výrazne znepríjemniť bežné fungovanie a je potrebné ju čo najskôr liečiť. Bolesť lakťa môže mať veľké množstvo príčin a niekedy býva až tak závažná, že sa prenáša do paží. Určite však netreba podliehať ihneď panike. Najčastejšou príčinou bývajú potlačené nervy, čo sa dá pomerne rýchlo odstrániť. Je dôležité však túto bolesť čím skôr identifikovať a liečiť.

Bolesť lakťa

Lakeť je veľmi dôležitý kĺb, ktorý má veľa funkcií. Umožňuje pohyb celého predlaktia a ruky a vďaka tomu zabezpečuje vykonávanie množstva činností.

Ak čokoľvek spôsobí poruchu lakťa, bežné činnosti sa môžu stať veľmi komplikované, čo znemožňuje bežné fungovanie.

Lakeť a jeho funkcia

Lakeť je zložený kĺb, v ktorom sa stretávajú tri kosti – je to rammená kosť, lakťová kosť a vretenná kosť. 

Medzi týmito kosťami sú spojenia, ktoré umožňujú pohyb lakťa. Koniec každej z týchto kostí pokrýva chrupka, vďaka ktorej je pohyb vykonávaný spojením dvoch plôch kostí ľahký.

Okrem iného sa tu nachádzajú aj väzy a úpony svalov, ktoré spevňujú samotný kĺb a zabezpečujú jeho ohybnosť.

Najčastejšie príčiny bolesti lakťa

Bolesť lakťa môže mať množstvo príčin. Najčastejšie je to úrazový charakter, avšak v niektorých prípadoch sa za bolesťou môže skrývať tiež niečo, čo je potrebné lepšie identifikovať.

Veľmi časťou príčinou bolesti sú následky úrazov. Tie sa môžu udiať pri športe, ale aj pri bežnom živote.

V niektorých prípadoch býva lakeť iba narazený, avšak niekedy dochádza k jeho vykĺbeniu alebo dokonca zlomenine lakťa, ktorého liečenie je už náročnejšie.

Najčastejšou príčinou bývajú pády na lakeť alebo silný úder do lakťa, preto si treba za každých okolností dávať pozor. 

Vznik bolesti lakťa

Niektoré poranenia alebo vo všeobecnosti bolesť lakťa vzniká úrazom a niekedy sa prejavuje bolesť lakťa pri cvičení.

Podľa príčin a vzniku môžete túto bolesť rozdeliť na nasledovné druhy:

  • úrazové bolesti,
  • bolesti z chronického preťažovania kĺbu,
  • bolesti z chorôb postihujúcich lakťový kĺb.

Úrazové bolesti

Takéto prípady bolesti lakťa sú pomerne časté. Najčastejšie sa udejú pádom na lakeť alebo v dôsledku tvrdého úderu v oblasti lakťa, čo sa stáva pri športe, ale aj kdekoľvek inde.

Bolesť tiež môže vzniknúť nadmernou záťažou na lakeť, a to pri dvíhaní ťažkých predmetov, pri hode loptou, a podobne.

Najmä pri rôznych športových úrazoch dochádza k nadmernému natiahnutiu alebo dokonca pretrhnutiu svalových vlákien, prípadne svalov.

Liečba úrazov spojených s poškodením lakťa je vo väčšine prípadov jednoduchá. Je založená na nezaťažovaní končatiny, jej chladení alebo v aplikácií masti, ktorá má NSA účinky.

NSA = nesteroidné antiflogistiká – látky s analgetickými, antipyretickými a protizápalovými účinkami, t.j. znižujú bolesť, horúčku a zápal). Keď bolesť pominie, kĺb sa opäť primerane zaťažuje.

Naopak, medzi vážnejšie úrazy patria:

  • vykĺbenie – vzniká väčšinou pádom na lakeť a je typické u starších ľudí; prejavuje sa zmeneným tvarom, prípadným opuchom a hematómom. 
  • zlomenina – vzniká pádom alebo priamym úderom na kosť. Fixácia trvá zvyčajne 3 až 5 týždňov.

Bolesť lakťa z chronického preťažovania

Táto bolesť je typická pri opakovaní určitého športu alebo aj v práci, prípadne pri činnosti v bežnom živote. 

Medzi takúto bolesť lakťa patrí burzitída, čo je šľachový vačok, ktorý sa nachádza v okolí kĺbu a podieľa sa na prenose záťaže, a entezopatia, čo je poškodenie miesta, kde je šľacha a väz.

Vznik burzitíd zapríčiňujú mechanické faktory, preťaženie, a podobne.

V niektorých prípadoch býva jej príčinou aj infekcia. Burzitídy sa dokáže prejaviť bolesťami, bolestivým pohybom a poruchou funkcie kĺbu.

Na druhej strane bývajú v prípade entezopatie dva druhy, a to humeru entezopatia mediálneho epikondylu humeru. 

Časté choroby spôsobujúce bolesť lakťa

V neposlednom rade existuje aj niekoľko chorôb, ktoré postihujú lakťový kĺb. Bolesť nemusí byť typicky jedným zo základných syndrómov. Medzi tieto choroby patrí:

  • reumatoidná artritída – tá najčastejšie postihuje práve lakeť. Imunitný systém vtedy napáda zdravé bunky a tkanivá v tele a spôsobuje zápal alebo opuchnutie kĺbu.
  • osteoartritída – kĺbová chrupka krehne a tým pádom sa uvoľňuje do kĺbu. Tým pádom tieto časti plávajú v kĺbovej tekutine a môžu viesť k zápalu a bolesti lakťa.
  • osteochondritída dissecans – toto zriedkavé ochorenie postihuje hlavne deti a mladistvých. Dochádza k tomu, že časť kosti blízko kĺbu odumrie, odlomí sa s chrupkou a spôsobuje bolesť pri pohybe.

Ako môžete predchádzať bolesti lakťa?

Prevencia je základ pri každej aktivite a dokážete vďaka nej predísť mnohým starostiam. V prípade lakťa dokážete eliminovať akúkoľvek bolesť týmito spôsobmi:

  • dôkladné rozcvičenie pred každou športovou aktivitou,
  • správne vykonávanie a technika daného športu,
  • posilňovanie svalových skupín na ruke a predlaktí,
  • vyhýbanie sa cvikom, ktoré by mohli byť nadmerne zaťažujúce,
  • vyhýbať sa stereotypným otáčavým pohybom zápästia,
  • dbať na regeneráciu.

Bolesť v lakti môže pochádzať z vnútornej alebo vonkajšej strany lakťa, v niektorých prípadoch môže „vystreľovať“ až po celej ruke.

Najlepší spôsob ako zabrániť do budúcna bolesti lakťa, je nájsť príčinu bolesti a následne eliminovať faktory, ktoré ju spôsobili. Osobne kvôli bolesti lakťa už nehádžem loptu na kôš z polky ihriska a taktiež sa ani nepretláčam (armwrestling)

Ďalšie spôsoby, ako znížiť bolesť lakťa:

  1. Masáž – masáž môže pomôcť v mnohých oblastiach ľudského života a taktiež môže pomôcť aj pri problémoch s lakťom. Ak je bolesť spôsobená svalovým napätím alebo obmedzením mäkkým svalových tkanív, masáž môže pomôcť.
  2. Strečing – ak sú lakte stuhnuté, riskujeme poškodenie mäkkého tkaniva. Preto je strečing veľmi dôležitý.
  3. Omega 3 – Omega 3 mastné kyseliny sú veľmi dôležité mikroživiny, ktoré prospievajú rôznym orgánom vášho tela. Tiež zabraňujú zápalu, trombóze a ateroskleróze. Omega 3 nájdete v rybách, Chia semienkach alebo aj vo výživových doplnkoch. Viac na túto tému…

Čo je to tenisový lakeť

Jedná sa o ochorenie svalových a šľachových úponov lakťového kĺbu. Patrí medzi entezopatie (ochorenie šliach). Vyskytuje sa asi u 3 % populácie, a to rovnako u mužov aj u žien. Prejavuje sa na vonkajšej strane lakťa.

Potom tiež existuje alternatíva, ktorá sa nazýva oštepiarsky (golfový) lakeť a tá sa objavuje na vnútornej strane lakťa.

Problémom pri tejto bolesti je, že zvyčajne vystreľuje aj do iných častí tela, napríklad, do ruky, paže, ramena alebo krku.

Bolesť prichádza zvyčajne postupne. Najprv sa bolesti spravidla vyskytujú krátko po námahe, neskôr sa bolesť stáva trvalou. Môže sa tiež objaviť opuch, začervenanie alebo zvýšená teplota v mieste zápalu.

Aj keď nie je bolesť lakťa úplne typickou, rozhodne ju netreba podceňovať, pretože môže byť veľmi nepríjemná.

V prvom rade sa jej snažte predchádzať a ak aj identifikujete nejakú bolesť, snažte sa ju riešiť čím skôr.

4.2/5 - (4 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Dominika Koštialiková
Dominika Koštialiková
Učarovali mi latinskoamerické a afro tance, ktorým sa venujem už 8 rokov. Okrem toho posledných 5 rokov milujem fitness. Zbožňujem cestovanie, šport a aktívny životný štýl. Moje rady a tipy s vami zdieľam v mojich článkoch.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.