Vedeli ste, že až 17% reštaurácií na svete sú pizzerie? A možno aj práve preto patrí pizza k najobľúbenejším jedlám všetkých čias. Môžete si ju pripraviť podľa svojej chuti, dokonca aj ako fitness alternatívu. Bezlepková pizza ako chutné fitness riešenie priamo pre vás.
Možno vás prekvapíme, ak vám povieme, že prvá forma pizze nepochádzala z dobre známeho Talianska. Predchodca dnešnej pizze pochádza ešte z antického Grécka. Volala sa plakountos a išlo o guľatý plochý kúsok chleba. Tento chleba Gréci naložili zeleninou, zemiakmi, korením a olivovým olejom.
Obsah článku
Pizza ako tradičná talianska špecialita
Hoci predchodca pizze pochádza ešte z antických čias, dnešná komerčná pizza naozaj vznikla v slnečnom Taliansku. A to konkrétne v 18. storočí v meste Neapol.
Išlo však o pizzu, ktorá nemala žiadnu oblohu. Vtedajšia pizza bola známa len ako okrúhle chutné kúsky cesta. A možno práve preto bola dosť lacnou záležitosťou a predávala sa primárne chudobným občanom Talianska.
Prvá pizza s tradičnou chutnou oblohou bola Margherita. Za vznikom tohto obľúbeného druhu pizze stojí zaujímavý príbeh. Pizza Margherita vznikla na počesť talianskej kráľovnej Margherity, ktorá ju veľmi rada na svojich návštevách ochutnávala.
Prvými prísadami, ktoré sa dostali na pizzu kráľovnej Margherity boli paradajky, mozzarella a bazalka.
Pizza vo svete fitness
Pizza je pomerne kalorické jedlo, ktoré sa veľmi nespojuje s fitness svetom či zdravým životným štýlom. A svoju veľkú časť na tejto kalorickej bombe zohráva určite aj samotné cesto či tučné prílohy.
Množstvo kalórií na pizzy záleží aj od jej druhu a samotnej prípravy. Určite viac kalórií bude mať pizza so salámou a klobásou, ako tradičná Margherita či vegetariánska pizza.
Jeden trojuholník pizze obsahuje až neuveriteľných 396 kJ. Pri prepočte na celú pizzu to vychádza približne 3000 kJ.
Pre predstavu vám prinášame rozloženie nutričných hodnôt jedného plátku bežnej syrovej pizze:
- Kalórie: 285
- Tuky: 10,4 g
- Sodík: 640 mg
- Sacharidy: 35,7 g
- Vláknina: 2,5 g
- Cukry: 3,8 g
- Bielkoviny: 12,2 g
Aj napriek tomuto kalorickému rozloženiu ide o veľmi obľúbené jedlo, či už medzi mladšími alebo staršími. Ako si ju však vylepšiť tak, aby vám občasné „zhrešenie“ tejto dobroty nepokazilo váš fitness cieľ?
4 tipy na prípravu menej kalorickej pizze bez výčitiek
Cesto
Ide o základ, ktorý predstavuje najväčšiu časť pizze. Ak chcete ušetriť prebytočné kalórie už na začiatku, siahnite po zdravšej alternatíve cesta. V tomto smere môžete zvoliť buď celozrnnú alebo bezlepkovú verziu.
Mäso
Hoci mäso nie je v tomto prípade hriech, mali by ste namiesto tučného mäsa zvoliť radšej chudšie a zdravšie alternatívy.
Ideálnou voľbou je napríklad kuracie mäso. Prípadne, ak budete mať chuť na nejakú špecialitu, odporúčame pridať do prílohy prosciutto, avšak všetko s mierou.
Syr
Syr je už sám o sebe veľmi sýtou a kalorickou potravinou. Preto sa oplatí v tomto smere so syrom šetriť a radšej si dopriať viac inej zdravšej oblohy. Ak si však neviete predstaviť pizzu bez poriadnej kopy syra, voľte radšej menej tučné alternatívy s menším percentom tuku v sušine.
Bezlepkové cesto ako zdravšia a menej kalorická alternatíva
Nie je cesto ako cesto, a preto aj v prípade fitness pizze treba zvoliť ľahšiu a menej kalorickú alternatívu. Aké sú hlavné benefity bezlepkového cesta a prečo by ste si mali zvoliť túto alternatívu? Odpoveď nájdete nižšie v článku.
Čo je to to lepok a ako funguje bezlepková diéta
Glutén, inak nazývaný lepok predstavuje proteín, ktorý sa nachádza vo väčšine zŕn. Lepok, ktorý sa nachádza v pšenici, jačmeni, raži a tritikale môže spôsobiť vážne zdravotné problémy alebo inú necitlivosť.
V prípade bezlepkovej diéty, teda po diagnostikovaní celiakie váš imunitný systém nepriaznivo reaguje na lepok a poškodzuje vaše črevo. Aby ste v tomto prípade zlepšili svoj zdravotný stav, musíte zo stravy odstrániť všetok lepok. To v tomto smere predstavuje jedinú liečbu celiakie.
Aké sú výhody bezlepkovej diéty a použitia bezlepkového cesta pri príprave domácej pizze
Dodá vám viac energie
Dodržiavanie bezlepkovej diéty môže pomôcť znížiť hladinu cholesterolu a zlepšiť vaše trávenie. To znamená, že sa celkovo budete cítiť oveľa lepšie a budete mať viac energie. Nebudete sa cítiť po jedle takí plní a nebude vám tak ťažko.
Pomáha pri nadúvaní
Aj keď samotné jedenie bezlepkových potravín vám chudnutie nezaručí, bezlepkové potraviny vám môžu pomôcť znížiť nadúvanie. Väčšina ľudí práve naopak zažíva pocit nafukovania pri konzumácií potravín s obsahom lepku.
Udržuje inzulín pod kontrolou
Klasické cesto je plné rýchlych sacharidov, ktoré vás za sekundu vystrelia do nebies a o chvíľu na to zažijete prudký pád. V prípade bezlepkového cesta nejde o tak rýchly zdroj sacharidov, preto aj inzulínové výkyvy nie sú až také výrazné ako pri klasickom pizza ceste.
Znižuje riziko chorôb
Aj keď z vás bezlepková pizza neurobí Supermana, môže vám pomôcť znížiť riziko určitých nebezpečných ochorení.
Ide o ochorenia ako srdcové choroby, rakovina či vírus. A to z toho dôvodu, že bezlepkové jedlá sú často plné antioxidantov, ktoré fungujú ako pancier vášho tela pred nebezpečnými chorobami.
Bojuje proti akné
Akné je často výsledkom zápalu v našom tele. Keďže bezlepkové potraviny pomáhajú zmierniť zápal, tak v tom prípade vám aj vaša bezlepková pizza pomôže získať jasnejšiu pleť.
Znižuje vypadávanie vlasov
Celiakia a intolerancia lepku sú spojené s nutričnými nedostatkami, ktoré následne spôsobujú vypadávanie vlasov. Práve začatie bezlepkovej diéty môže pomôcť zvrátiť tento typ vypadávania vlasov. Naopak dokáže pomôcť zvýšiť hustotu vlasov a zlepšiť ich štruktúru.
Zlepšuje zdravie kostí
Nediagnostikovaní pacienti s celiakiou často trpia vážnym nedostatkom vápnika. Je to spôsobené práve zlou absorpciou živín. Táto zlá absorpcia vápnika je spojená so zvýšeným rizikom problémov s kosťami. Odborne nazývané osteoporóza a osteopénia.
Vedci v tomto smere zistili, že pacienti s celiakiou, ktorí dodržiavali bezlepkovú diétu, zaznamenali výrazné zlepšenie minerálnej hustoty kostí. A to je už naozaj dobrá správa pre všetkých.
Bezlepková pizza jednoducho a rýchlo krok za krokom
Ingrediencie
- Olivový olej od oka
- 2 lyžičky jablčného octu
- ½ lyžičky sódy bikarbóny
- 1 veľké vajce z voľného chovu
- 250 ml polotučného mlieka
- 1 lyžička jemnej morskej soli
- 1 x 7 g vrecúška sušeného droždia
- 2½ čajovej lyžičky práškového cukru
- 400 g bezlepkovej chlebovej múky
- 1 čajová lyžička xantánovej gumy
Rajčinový základ
- 1 strúčik cesnaku
- ½ zväzok čerstvej bazalky (15 g)
- 1 x 400 g plechovky slivkových paradajok
- 2 x 125 g guľôčkovej mozzarelly
Postup prípravy
Krok č. 1
V prvom kroku si predhrejte rúru na 220°C. Do rúry vložte pizza kameň alebo veľký plech na pečenie, aby sa stihol dostatočne v predstihu predhriať.
Krok č. 2
V kroku číslo dva si zohrejte mlieko v malom hrnci na miernom ohni tak, aby bolo vlažné. Potom dajte 50 ml tohto mlieka do menšieho hrnca spolu s droždím a cukrom. Následne zmes dobre premiešajte a odstavte na niekoľko minút, až kým nezačne droždie bublať.
Krok č. 3
Medzitým si do veľkej misy preosejte múku, xantánovú gumu a soľ a v strede urobte jamku. V samostatnej miske zmiešajte vajce, 3 lyžice olivového oleja a zvyšné mlieko. Následne túto zmes nalejte do jamky spoločne s nabublaným droždím.
Zmes postupne premiešame, až kým vám v miske nevznikne hladké cesto.
Krok č. 4
V malom hrnčeku zmiešajte sódu bikarbónu a ocot a potom ho rýchlo vmiešajte do zmesi. Cesto vložte do mierne naolejovanej misy, prikryte vlhkou utierkou a nechajte na teplom mieste kysnúť približne asi 1 hodinu. Alebo dovtedy, kým nezdvojnásobí svoj objem.
Krok č. 5
Pokým vám bude cesto kysnúť, máte čas si pripraviť tekutý rajčinový základ.
Odložte si bokom lístky bazalky, ktoré budete neskôr potrebovať. Následne nasekajte stonky bazalky nadrobno. Takisto ošúpte cesnak a nasekajte ho tiež nadrobno.
Následne vo veľkej panvici zohrejte na miernom ohni kvapku olivového oleja, potom pridajte stonky bazalky a cesnak. Varte niekoľko minút alebo dozlatista. Keď bude zmes uvarená, nalejte do nej konzervované paradajky, rozdeľte ich zadnou časťou drevenej lyžice a varte 5 až 10 minút alebo do zhustnutia.
Túto zmes premiestnite do mixéra spolu s polovicou odložených lístkov bazalky, rozmixujte do hladka a podľa svojej chuti dochuťte morskou soľou a čiernym korením.
Krok č. 6
V tomto korku sa vráťte sa opäť k cestu.
Akonáhle cesto zdvojnásobí svoju veľkosť, rozdeľte ho na štyri rovnako veľké kusy a vrch posypte múkou. Každú časť vyvaľkajte približne na 30 cm priemer a hrúbku 2 mm.
Takýto základ pizze položte na predhriaty kameň alebo plech na pečenie. Keď budete mať pizzu položenú na kameni, na vrch rozotrite pripravenú paradajkovú omáčku. Okolo okraja nechajte medzeru približne 2 cm hrubú.
V poslednom kroku na vrch natrhajte mozzarellu a vložte do horúcej rúry na 10 až 12 minút. Prípadne dokým nebude pizza do zlata a do chrumkava upečená.
Nakoniec na ňu rozložte odložené lístky bazalky a môžete podávať.
Dobrú chuť!