Chudnutie je zložitý proces, ktorým si prešli už mnohí z nás. Neustála honba za štíhlou postavou núti ľudí podstupovať rôzne diéty a cvičiť hodiny vo fitness centrách. Výsledky často nie sú také, ako sme si predstavovali, a motivácia klesá. Keď sa kolotoč vo forme priberania a chudnutia začne, zastavuje sa len ťažko. Ako schudnúť zdravo a natrvalo? Čítajte ďalej a dozviete sa.
Obsah článku
Vytvorte si plán
Ako sa to hovorí? Že cieľ bez plánu je len želanie? A tento výrok platí pri chudnutí dvojnásobne. Ak chcete schudnúť prebytočné kilogramy, musíte mať niečo, čo vás bude motivovať.
Vezmite si papier alebo zošit, kde si napíšete svoju počiatočnú váhu. Odmerajte sa a zapíšte si aj miery.
Následne si napíšte to, kam by ste sa chceli dostať. Dopredu upozorňujeme, ciele nesmú byť nereálne. Zbytočne vás demotivujú.
Namiesto toho, aby ste chceli schudnúť 5 kilogramov za týždeň, si chudnutie rozplánujte na niekoľko mesiacov.
Nikam na neponáhľajte a svojmu telu dajte čas. Ak ste doteraz pravidelne necvičili, zo začiatku to môže byť nezvyk. Reakcia každého organizmu je iná. Neočakávajte preto, že hneď po prvom cvičení schudnete.
Do zošita s týmito údajmi si píšte aj priebeh. Niekedy sa vám bude zdať, že prešlo niekoľko týždňov a vy vyzerá rovnako. V takýchto dňoch sa pozrite na svoje zápisy a sledujte, kam ste sa až dostali.
Mať plán je dôležité, a preto naň na začiatku chudnutia nezabúdajte. Pri písaní jednotlivých údajov si pokojne píšte aj to, ako sa cítite. Takéto maličkosti často skvelo motivujú.
Upravte si stravu
Bohužiaľ, bez zmeny jedálneho lístka to nepôjde. Jedlo je základ. Odvíja sa od neho to, či sa vám darí chudnúť a ako.
Je zbytočné, aby ste sa niekoľko hodín potili vo fitness centre, ak sa cestou domov zastavíte vo fastfoode a kúpite si hamburger.
Problém u mnohých začiatočníkov je v tom, že stravu upravia veľmi radikálne. Zo dňa na deň prestanú jesť cukor, vyradia všetky nezdravé potraviny a príjem zredukujú na polovicu.
Je to dobré? Samozrejme, že nie.
Vyradenie nezdravých potravín je síce dobré, no musíte ísť na to pomaly. Ak je telo zvyknuté na určitý príjem cukru a vy mu ho nedáte, zareaguje veľmi zle. Najčastejšími príznakmi môžu byť malátnosť a nedostatok energie. Poprípade zlá nálada.
Príjem cukru znižujte plynule, každý deň. Najprv prestaňte sladiť kávu alebo čaj. Neskôr si dajte namiesto celej len polovicu z tyčinky.
Bielkovinová diéta, o ktorej sme písali aj v tomto článku môže vyzerať aj takto:
Ketónová diéta na 4 týždne | |||
Ochutnávkový balíček na 7 dní | |||
Ketónová diéta na 3 týždne | |||
Ketónová diéta na 2 týždne |
Netreba však zabudnúť na to, že túto diétu je potrebné dodržiavať! Nie je to žiadny zázrak vďaka, ktorému schudnete. Je potrebné vyradiť sladkosti a slané (chipsy atď…). Ideálne je diétu kombinovať s cvičením (doma alebo vo fitku).
V rámci príjmu a jeho redukcie si dávajte pozor. Telo potrebuje dostatok energie na bežné fungovanie. Nehovoriac o tom, že budete pravidelne cvičiť.
Radikálna zmena v jedálničku a príjem malého množstva kalórii znamená len to, že po krátkom čase to s chudnutím vzdáte. Práve tu, v čase plánovania prísneho jedálnička, zapínate kolotoč chudnutia a priberania, ktorý je len veľmi ťažké zastaviť.
Ak si s jedálničkom neviete dať rady, nechajte to radšej na odborníka. Vyhnete sa tak chybe, ktorou by ste si mohli spraviť problémy.
Akým potravinám sa vyhnúť?
Potraviny spravidla delíme na zdravé a nezdravé, poprípade tie „dobré“ a tie „zlé“. Nie každý však do týchto kategórii vie jednotlivé produkty zaradiť.
Pre začiatočníkov si spomenieme tie najhoršie druhy ako napríklad vysokospracované potraviny. Ide o presne tie potraviny, na ktoré si spomeniete, keď sa povie nezdravé jedlo. Patria sem:
- chipsy
- keksy
- čokolády
- cukríky
- polotovary
- sáčkové polievky.
A množstvo ďalších.
Pri týchto potravinách je jeden problém, ktorý ich definuje ako nezdravé. Majú vysokú energetickú hodnotu bez plnohodnotných živín.
Vy ich zjete, no jediné, čo do tela prinesú, sú kalórie, ktoré musíte následne pri cvičení vypotiť a spáliť.
Samozrejme, raz za čas si z nich môžete niečo dať. Stále však v primeranom množstve. Telu takto neuškodia a vy si chudnutie nijako nepokazíte.
Správny pohyb
Hneď po strave je pre chudnutie dôležitý pohyb. Ten by mal byť, pre čo najlepšie výsledky, pravidelný. Rovnako by ste ho mali aj meniť, pretože telo si naň vie veľmi jednoducho navyknúť.
Veľmi efektívne je napríklad chudnutie behom. Beh sa považuje za to najlepšie kardio cvičenie. Viete pri ňom spáliť veľké množstvo kalórií, jednoducho sa pri ňom zahrejete a môžete ho vykonávať kdekoľvek.
Samozrejme, vhodné je aj posilňovanie spojené s kardiom. Myslite však na to, že na chudnutie sa potrebujete zahriať. Medzi obľúbené cviky na chudnutie patria HIIT alebo tabata.
Pri oboch ide o vysoko intenzívne cvičenia s niekoľko sekundovou pauzou.
Niektorí ľudia vyhľadávajú chudnutie z brucha, nôh alebo zadku. Problém je však v tom, že keď raz chudnete, chudnete z celého tela. Nijakým spôsobom neviete ovplyvniť, že schudnete len z jednej partie.
Ak si však chcete vytvarovať napríklad zadok alebo túžite po plochom bruchu, budete musieť posilňovať. Existujú desiatky cvikov na jednotlivé partie tela, vďaka ktorým sa dostanete k vysnívanej postave.
Najdôležitejšia je však kombinácia správneho pohybu a ešte lepšieho jedálnička.
Pitný režim
Pitný režim je sám o sebe veľmi dôležitý. Naše telo potrebuje dostatok tekutín na to, aby mohlo správne pracovať.
Chudnutie je však proces, pri ktorom pravidelne cvičíte. Potíte zo seba veľké množstvo vody. Preto je dôležité, aby ste pitný režim neustále dopĺňali.
Množstvo vody, ktoré potrebujete, by ste si mali vypočítať na základe svojej hmotnosti. Spravidla sa však uvádza, že je najlepšie vypiť 1,5 - 2 litre denne.
Ak patríte k ľuďom, ktorí nemajú dobrý pitný režim, bude pre vás pomerne náročné naučiť sa piť takéto množstvo vody. Začnite preto pomaly.
Keď budete doma, majte pri sebe vždy pohár s vodou. Keď ho budete vidieť, vždy sa napijete. Ak ho však pri sebe mať nebudete, na vodu ľahko zabudnete.
Ak ste v práci, škole alebo v meste, vezmite si so sebou fľašu vody. Pravidelne si ju dopĺňajte a snažte sa vypiť čo najviac.
Spánok
Viete o tom, že spánok sa vo veľkej miere podieľa na tom, či chudnete alebo nie? Mnohé procesy v tele, vrátane chudnutia, ovplyvňujú z veľkej časti hormóny. Je jedno, či ste muž alebo žena.
Ak spíte málo, telo je unavené a dostáva sa do stresových situácií.
Počas stresu sa z nášho tela vyplanuje hormón kortizol, ktorý vo veľkom ovplyvňuje napríklad naše chute.
Taktiež ovplyvňuje to, či je organizmus v poriadku a môže chudnúť alebo by si mal robiť "zásoby", pretože ste v strese a nevie, čo príde.
Čím menej spíte, tým horšie sa vám bude cvičiť. Nielenže budete mať málo energie a z cvičenia nebudete mať radosť, ale taktiež budete mať chute na všetko nezdravé čo sa nachádza v okolí.
A verte nám, keď je človek unavený a bez energie, veľmi jednoducho siahne po čokoládovej tyčinke alebo hamburgeri. Dokonca aj ten, ktorý má veľmi silné sebazaprenie.
Zhrnutie
Chudnutie je pre mnohých ľudí náročným a nepríjemným procesom, počas ktorého si musia odriekať obľúbené potraviny.
Ak si však nastavíte jedálniček správne a budete pravidelne cvičiť, chudnutie môže byť pre vás skvelým obdobím, počas ktorého sa budete cítiť dobre. Stavte na naše rady a schudnite prebytočné kilogramy.
HIIT cvičenie je supiš! mne veľmi pomohlo s poklesom váhy … skombinovala som ho s pilates-om a stravovaním s KetoDiet.sk a cítim sa ozaj zdravšie a živšie
Aj mne sa veľmi páčilo chudnutie s KetoDiet. 8 kíl šlo pomerne hladko dole