DomovŠportBojové športyKimono - Vyberáme kvalitný úbor na karate a judo

Kimono – Vyberáme kvalitný úbor na karate a judo

O bojových športoch a pomôckach dôležitých pri ich vykonávaní, sme už v minulosti písali.

Dnes sa pozrieme na vec, ktorá je pre tých, ktorí cvičia judo alebo karate jednoducho nepostrádateľná.

Reč je o tradičnom japonskom kimone, bez ktorého sa nezaobíde žiadny úspešný zápasník juda, karate, jiu jitsu alebo takewonda.

Čo je to kimono? Aká je jeho história? Ako si správne vybrať to najlepšie kimono pre vás? Odpovede na všetky tieto otázky sa dozviete v tomto článku.

Čo je to kimono?


Ide o tradičný odev ázijských kultúr, ktorý je populárny najmä v Japonsku. Slovo kimono vzniklo spojením dvoch slov. Slova ki, čo vo voľnom preklade znamená nosiť a slova mono, ktoré znamená vec.

kimono na karate a judo

Tradičné japonské kimono má väčšinou množstvo variantov a taktiež vzorov. Najviac z nich je ušitých zo štyroch samostatných kusov látky spojených do tvaru písmena T. Uviazané je nakoniec pásom, ktorý sa v Japonsku nazýva aj  „obi“.

Najlepšie kimono – náš výber


Najčastejšími vzormi sú rôzne listy, kvety či vtáky.

Kimono však nie je len odev zápasníkov bojových umení, ide tiež o spoločenské šaty. Existuje niekoľko štýlov kimona, ktoré sa rozdeľujú podľa pohlavia či spoločenského statusu človeka.

Kimoná s voľnými rukávmi nosia napríklad dámy na formálne udalosti. Typ takéhoto kimona sa nazýva furisode.

Kimono sa najčastejšie vyrába z prírodných materiálov, ako sú ľan, hodváb či konope. V dnešnej dobe sa už však začínajú používať aj látky ako bavlna či polyester. Prírodné materiály však stále prevládajú. Kimono z týchto materiálov sa odporúča aj zápasníkom bojových umení.

Evolúcia kimona

Vôbec prvé zmienky o tomto type oblečenia sú z obdobia Heian, ktoré trvalo od 8. do 12. storočia nášho letopočtu.

V tomto období sa objavili prvé prototypy kimona. Tie sa veľmi podobali kimonám, ktoré poznáme aj dnes. O niekoľko sto rokov neskôr sa tento odev transformoval do takzvaného kosode. Išlo o typ oblečenia s krátkymi rukávmi.

Toto oblečenie v období od roku 1603 do roku 1868 nosili prakticky všetci. Bolo naozaj veľmi obľúbené, a to najmä kvôli tomu, že každý si na naň mohol dať čokoľvek chcel.

Potom prišla opäť revolúcia a kosode sa pretransformovalo na tradičné kimono, ktoré poznáme dodnes. Spočiatku ho nosili len dámy, až postupom času sa kimono začalo využívať aj pri bojových umeniach, kde zostalo ako bojový odev doteraz.

Kvalitné kimono

Hľadáte kvalitné kimono? Vyskúšajte nasledujúce produkty. Sú kvalitné a za super cenu.

Ako si vybrať správne kimono?


Jednotkou, ktorou sa označuje kimono je „oz“. Táto jednotka určuje plošnú hmotnosť, ktorá je pri výbere veľmi dôležitá.

Kimoná s plošnou hmotnosťou na úrovni 8, 9 a 10 sú vhodné pre deti, ženy alebo pre začiatočníkov a mierne pokročilých zápasníkov.

Kimoná s oz nad 10 do 12 sú vhodné pre pokročilejších a pre profesionálnych športovcov. Pre inštruktorov karate alebo juda sú vhodné kimoná s hmotnosťou 16 oz.

Veľkosť kimona

Veľmi dôležitým faktorom pre správny výber kimona je jeho samotná veľkosť. Vyberá sa podľa vašej výšky a kimoná sú väčšinou odstupňované po 10 cm.

Zákazníka môže niekedy zmiasť hmotnosť kimona, ktorá je na ňom uvedená. Niektorí výrobcovia totiž uvádzajú hmotnosť v „oz“, čo však nepredstavuje plošnú hmotnosť, ale celkovú.

Aby ste sa vyhli tomuto problému, vždy sa predávajúceho radšej opýtajte samostatne na plošnú a tiež na celkovú hmotnosť kimona.

Pri veľkosti všeobecne platí, že kimono by na vás nemalo ovísať. Zápasník totiž potrebuje, aby mu dobre sedelo, aby neobmedzovalo jeho cvičenie.

Pozor treba dať najmä pri výbere kimona pre deti, kde rodičia na základe skúseností s iným oblečením väčšinou vyberajú väčšie veľkosti.

Pri deťoch ale obzvlášť platí, že kimono musí sedieť. Deti si totiž zdokonaľujú svoju techniku, a to s o číslo väčším kimonom, môže byť problém.

Ako príklad uvádzame zápasníka, ktorý meria 175 centimetrov. Veľkosť jeho kimona by mala byť 170. Najlepšie je však vždy dané kimono vyskúšať.

Podobné merania veľkosti kimona platia ako pre deti, tak aj pre ženy.

Kimono na karate


Kimono na karate sa odborne často nazýva aj ako karate-gi. Tento druh kimona sa skladá z dvoch častí. Ide o nohavice a blúzu. Tieto časti sú, samozrejme, doplnené o opasok.

Kimoná na karate sú väčšinou vyrobené z pevných materiálov, najčastejšie sú však z bavlny.

Vyrábajú sa procesom, ktorý sa nazýva sanforizácia. Ide o kompresívne zrážanie textílii, vďaka ktorému sa textil pri praní menej zráža.

Veľkosť pri výbere kimona na karate sa určuje presne podľa spôsobu, ktorý sme popísali vyššie.

Jedinou výnimkou sú kimoná, ktoré sa používajú na cvičenie zostavy KATA. Tie sú oproti klasickému kimonu o niečo kratšie. Majú kratšie rukávy aj nohavice a celkovo sú ľahšie ako klasické kimoná.

kimono na karate a judo

Kimono na judo


Judistické kimoná sa nazývajú aj ako gi. Podobne ako kimono na karate aj kimono na judo sa skladá z troch častí. Tvoria ho nohavice, kabát a opasok.

Judo je oproti karate o niečo dynamickejší šport, a preto sa pri výbere kimona určite oplatí investovať do kvality a kvalitných materiálov. Najčastejšie je ním bavlna.

Dámske kimono

Ako sme spomínali v úvode článku, kimono sa už od začiatku nevyužívalo len na bojové športy.

Niektoré kimoná s vyšívanými vzormi sa dajú použiť aj ako spoločenské oblečenie.

Kimono má skutočne veľmi univerzálne využitie.

Dámy svoje kimono môžu použiť ako veľmi pohodlné oblečenie na doma. Často sa dámske kimono využíva aj ako štýlové oblečenie na pláž či veľmi praktické oblečenie do sauny.

Vďaka kvalitným materiálom, z ktorých sú tieto kimoná vybavené, ho môžete nosiť prakticky kdekoľvek. Vďaka rôznym farebným kombináciám a vzorom, je dámske kimono elegantným a praktickým oblečením.

Čo si obliecť pod kimono?


Ak ste si mysleli, že pod kimonom zápasníci už nič nenosia, tak ste sa mýlili. Nie je to pravda.

Vo veľmi málo prípadoch má športovec pod kimonom len spodnú bielizeň. Väčšina pod týmto úborom nosí rôzne tričká alebo takzvaný rashguard.

Rashguard je priliehavé tričko s dlhým rukávom, ktoré môže slúžiť aj k vašej ochrane. Rukáv totiž siaha až po zápästie, ktoré je tak chránené. Ak vám totiž súper vyhrnie kimono, stále tam je spomínaný rashguard.

Opasok


Opasok je okrem nohavíc a kabáta veľmi dôležitou súčasťou kimona. Má vždy isté farebné prevedenie, ktoré ukazuje najvyšší technický stupeň konkrétneho zápasníka. Aj pri opasku si však treba dať pozor a mať ho správne uviazaný.

Taktiež si treba skontrolovať, či máte jeho správnu dĺžku.

Ako vybrať správnu veľkosť opaska?

Správna veľkosť opaska sa najčastejšie vypočítava podľa vašich telesných parametrov.

Základom je optimálna dĺžka opaska, ktorá väčšinou činí od 20 do 40 centimetrov. Keď takýto opasok máme,  výpočet správnej veľkosti na našu postavu je potom veľmi jednoduchý.

Ráta sa 2x obvod vášho pása plus 2x požadovaná optimálna dĺžka koncov opaska. K tomuto všetkému si pripočítajte 15 centimetrov, ktoré potrebujete ako prídavok pre uzol.

Číslo, ktoré vám vyjde je vaša celková optimálna dĺžka opaska.

Čo sa týka jeho viazania, jestvuje niekoľko typov. Niektoré si môžete nájsť na internete, no väčšinou odporúčame spýtať sa vášho trénera, ktorý s tým určite bude mať skúsenosti, poradí vám a názorne vám ho uviaže.

Ako správne zaviazať kimono?


Správne a úplne zaviazané kimono dosiahnete nasledujúcim spôsobom:

  • Pri nohaviciach musíte vždy dotiahnuť v páse aj viazaciu šnúrku.
  • Pri blúze sa vždy viažu obe šnúrky po oboch stranách. Ako náhle sú uviazané, môžete si zaviazať samotný opasok.
  • Opasok sa vždy kupuje osobitne od kimona. Pri jeho viazaní treba dbať hlavne na to, aby bol uviazaný pod hrudníkom. Mal by vám pohodlne sedieť a nikde by vás nemal tlačiť.

Správne uviazanie kimona je veľmi dôležité. Pri cvičení totiž musí byť váš pohyb plynulý a prirodzený. Ak by bolo kimono zaviazané zlým spôsobom, pravdepodobne by ste si pokazili celý zážitok z cvičenia juda alebo karate.

Ako sa správne starať o vaše kimono?


Ak chcete, aby vám vaše kimono vydržalo čo najdlhšie, je dôležité dopriať mu aj poriadnu starostlivosť.

Kimono, podobne ako iné oblečenie, perieme úplne klasicky a môžeme ho prať aj s inou bielizňou.

Väčšinou sa perie na 40 stupňoch a neodporúča sa pri jeho praní používať rôzne agresívne pracie prostriedky.

Taktiež pri jeho praní radšej zainvestujte do kvalitného pracieho prostriedku bez vysokého obsahu bieliacich látok.

Kvalitná prací prostriedok je naozaj veľmi dôležitý, pretože pri zvolení nevhodného prostriedku sa vám môže vaše kimono poškodiť a časom aj úplne zničiť.

Čo sa týka odstraňovania špinavých škvŕn z kimona, určite neodporúčame agresívne čistiace prostriedky.

Ako sme spomínali, pri výrobe kimona sa používajú špeciálne technológie. Kimoná sú vyrobené zo šijacích nití, ktoré sa používajú kvôli extrémnej pevnosti.

Používaním agresívnych čistiacich prostriedkov sa tieto nite začínajú uvoľňovať a ich častým používaním sa vám môže celé kimono rozpadnúť.

Záver


Výber kimona je pri bojových športoch naozaj dôležitým krokom. Na správnu dĺžku, veľkosť a hmotnosť by si mali dávať pozor najmä rodičia, ktorí zvyknú svojim deťom kupovať väčšie veci.

Kimono pre deti však musí byť podobne ako kimono pre dospelých pohodlné a pevné.

Veríme, že vám tento článok pomohol a pri výbere svojho prvého kimona sa vyhnete chybám, ktoré sme popísali vyššie v článku.

3.7/5 - (9 hlasov)
1 komentár
  1. Super, pomohlo mi to vybrať kimono pre malého, začal chodiť na karate pred pol rokom a doteraz chodil len v teplákch tak už bolo na čase kúpiť poriadne kimono. Ďakujem za článok, veľmi pomohol.

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Andrej
Andrej
Športu sa venujem odmalička. Hrám futbal a vo voľnom čase rád cvičím. Aj preto som sa rozhodol založiť tento web. Neustále sa v tejto problematike vzdelávam. V mojich článkoch sa budem snažiť priblížiť vám môj pohľad na vec.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.