DomovVýživaVýživové doplnkyIontový nápoj - ktorý izotonický nápoj je najlepší? (TOP 5)

Iontový nápoj – ktorý izotonický nápoj je najlepší? (TOP 5)

Izotonické nápoje sú dôležitou súčasťou výživy takmer každého športovca, ktorý sa venuje vytrvalostným alebo iným nářočným športom. Ich špeciálne zloženie zaručuje efektívne doplnenie tekutín, energie a elektrolytov, ktoré sú nevyhnutné pre udržanie optimálneho výkonu a prevenciu predčasnej únavy.

Pri správnom užívanú môžu kvalitné iontové nápoje napomôcť lepšiemu športovému výkonu a rýchlejšiemu zotaveniu po športovej aktivite. Čítajte ďalej a dozviete sa viac.

Najlepšie iontové nápoje – náš výber (konzultované s odborníkmi

Kedy piť izotonický nápoj

Izotonické nápoje sú špeciálne nápoje určené pre športovcov. Pomáhajú doplniť tekutiny, elektrolyty a energiu počas vytrvalostnej fyzickej aktivity. Tieto nápoje majú rovnakú osmolalitu ako krvná plazma, čo umožňuje rýchle vstrebávanie a efektívne hydratovanie.

Pýtate sa, či pred tréningom stačí vypiť klasický nápoj?

Samozrejme, že áno.

Na pokrytie strát tekutín postačí buď čistá pitná voda, balená pramenitá voda, alebo ovocný nesladený alebo len mierne sladený čaj s citrónom.

Neuškodia ani silný zelený alebo pravý čierny čaj a dovoliť si môžete aj kávu, za predpokladu, že nie ste dehydrovaní a nemáte problémy s obličkami či žalúdkom.

Nevhodné sú všetky sladené limonády, vrátane minerálok, nápoje s obsahom alkoholu a neriedené džúsy.

Iontové nápoje majú však rôzne výhody a ponúkajú komplexnú pomoc športovcom.

Výhody izotonických nápojov pred tréningom oproti čistej vode sú nasledovné:

Rýchlejšie doplnenie energie

Izotonické nápoje obsahujú sacharidy, ktoré poskytujú rýchlu a efektívnu energiu potrebnú na začatie tréningu. Voda neposkytuje žiadne sacharidy ani energiu.

Efektívnejšia hydratácia

Ionťáky majú rovnakú osmolalitu ako krvná plazma, čo znamená, že sa rýchlejšie vstrebávajú do tela a účinnejšie hydratujú organizmus v porovnaní s čistou vodou.

Doplnenie elektrolytov

Takéto nápoje tiež obsahujú dôležité elektrolyty, ako sodík a draslík, ktoré pomáhajú udržiavať rovnováhu tekutín v tele a predchádzajú svalovým kŕčom. Čistá voda tieto elektrolyty neobsahuje.

Zníženie rizika únavy

Vďaka obsahu elektrolytov a sacharidov izotonické nápoje pomáhajú oddialiť nástup únavy a zlepšujú vytrvalostný výkon už na začiatku tréningu. Voda túto podporu neposkytuje.

 

Podpora svalovej funkcie

Obsah horčíka a vápnika v izotonických nápojoch prispieva k správnej funkcii svalov, čo je dôležité pre optimálny výkon. Voda tieto minerály neobsahuje.

Izotonické nápoje teda ponúkajú komplexnejší prínos pre športovcov pred tréningom v porovnaní s čistou vodou.

iontové nápoje

Ak už chcete „ionťák“, siahnite po hypotonickom

Pokiaľ ale chceme zvoliť už pred výkonom (napríklad behom) iontový nápoj, musíme prihliadnuť na jeho zloženie a z hľadiska osmolality (laicky povedané „hustoty“) nápoja vybrať nápoj s nižším podielom iónov, ako je v krvnej plazme.

Tieto nápoje sú označované ako hypotonické iontové nápoje a môžeme si ich dopriať tiež v priebehu dlhotrvajúcich behov obzvlášť v teplom počasí, kedy je úbytok vody nadradený strate iónov.

 

Čo dodržať pred tréningom

Pred záťažou je nutné byť dostatočne hydratovaný (čiže zavodnený).

Zhruba 20 minút pred začiatkom tréningu môžeme vypiť ešte 3 decilitre tekutín, ale celkové množstvo tekutín za hodinu pred tréningom by nemalo presiahnuť 6 decilitrov.

  • Nápoj pred výkonom by mal byť skôr vlažný, nie ľadový.
  • Nemal by obsahovať príliš veľa voľne rozpusteného CO2.
  • Ak trvá športový výkon dlhšie ako 1 až 2 hodiny, je na mieste siahnuť po iontovom nápoji.

Kvalitné izotonické nápoje

Hľadáte kvalitné izotonické nápoje za prijateľnú cenu? Vyskúšajte nasledujúce produkty. Vyberiete si z rôznych nápojov za super cenu.

Hypotonické nápoje

Ako príklad hypotonických nápojov uvedieme Iso Drink (PROM-IN) a Ionix Drink (Survival).

Balenie prvého z nich obsahuje 500 gramov sypkej zmesi, výrobca druhého tvrdí, že sa z neho vyrobí až 60 litrov nápoja.

U prvého zodpovedá zastúpenie jednotlivých minerálnych zložiek odporúčaným dávkam.

U druhého nájdeme na viac aminokyseliny karnitín, taurín a glutamín a ešte vitamíny skupiny B, čo nie je na škodu.

 

Zato odporúčania od výrobcu, že nápoj je vhodný pre akýkoľvek typ aktivity, a to ako pred tréningom, tak pri výkone a po ňom, a že je dokonca určený aj pre bežné pitie, je zavádzajúce.

Ďalší rozdiel je v type použitých umelých sladidiel, ktoré nájdeme v oboch okrem maltodextrínu a glukózy. Lenže o tom, čo je pre naše zdravie lepšie, sa môžeme kvôli kontroverznosti tejto témy, len dohadovať.

Žiadny z týchto nápojov nehodnotíme ako lepší.

Iso Drink je v poriadku vďaka menšej miere minerálnych zložiek, čo v tomto prípade váš výkon neovplyvní nijako negatívne.

Obsah sodíka, ktorý nápoje určené na konzumáciu pred výkonom a pri výkone musia obsahovať, je dostatočný.

U druhého nápoja je sodíka skôr menej.

Ak je vaším cieľom telo pred výkonom trošičku viac povzbudiť, zvoľte radšej Ionix Drink.

Každopádne si však, pripomeňme to ešte raz, Ionix Drink nehodí pre bežnú konzumáciu ani pre pitie po výkone, kedy je potrebné dodať telu predovšetkým draslík, a to v 3x menšom množstve než sodík.

Cena týchto iontových nápojov sa líši. Iso Drink je o viac ako polovicu lacnejší, ale celkové množstvo hotového nápoja je viac než 4x menšie.

Izotonické nápoje pri výkone a po ňom

Ďalšou skupinou sú izotonické nápoje. Tie majú osmolalitu (látkové množstvo rozpustnej látky v jednotkovej hmotnosti rozpúšťadla) rovnakú ako krv a zvyčajne sa pijú v priebehu tréningu i po ňom.

Táto skupina nápojov je na trhu najväčšia, nesmiete ich však používať nevhodne. Vezmite do úvahy, že naše telo stráca tekutiny prostredníctvom potu, nie krvou, a pot je hypotonický.

Preto môže pri dopĺňaní tekutín izotonickým nápojom v priebehu miernej záťaže dôjsť k vyššiemu príjmu minerálnych iónov, a tým aj k narušeniu osmotickej rovnováhy.

Izotonické nápoje sú teda väčšinou vhodnejšie až po tréningu.

nápoje na cvičenie

Nápoje na konzumáciu pri výkone

Ak hľadáte dobrý spôsob ako konzumovať nápoje pri výkone, riaďte sa podľa týchto pravidiel:

  • V priebehu telesnej záťaže pite nápoj s obsahom sodíka (Na+) a chloridov (Cl).
  • Obsah sodíka a draslíka by mal byť pomere 3 – 4:1.
  • Pri ľahšom tréningu siahnite po hypotonickom nápoji, pre intenzívnejšiu formu tréningu môžete použiť aj izotonický nápoj, ale nie príliš sladký, pretože využitie glukózy pri vysokom výkone viazne.

Kvalitné iontové nápoje

iontový nápoj

Hľadáte kvalitné iontové nápoje za prijateľnú cenu? Vyskúšajte nasledujúce produkty. Vyberiete si z rôznych okuliarov a masiek za super cenu.

Základom športových nápojov je energia

Dôležitým prvkom športového nápoja pre vytrvalostné športy je energia, ktorou sa snažíme nahradiť straty vynaložené tréningom alebo pretekmi.

Bežné iontové nápoje obsahujú spravidla jednoduché sacharidy, ako je glukóza, fruktóza a maltodextríny.

Najvhodnejšie sa z pohľadu využitia v organizme javia maltodextríny, u niektorých jedincov však zase fruktóza. Jej nevýhodou je ale pri množstve vyššom ako 50 gramov nebezpečenstvo hnačky.

Podávaním sacharidov počas výkonu môžeme zabezpečiť predĺženie vytrvalostného výkonu. Záťaž musí spĺňať určitú intenzitu a trvanie, pretože pri jej vysokej intenzite sa príjem sacharidov neuplatní.

Pokiaľ je intenzita zaťaženia do 75 %  (VO2 max – maximálna rýchlosť spotreby kyslíka), je vhodné popíjať každých 20 až 30 minút 100 – 200 mililitrov hypotonického roztoku, aj to však iba za predpokladu, že výkon trvá dlhšie ako hodinu, čo sa týka predovšetkým maratónov alebo dlhších vytrvalostných tréningov.

Iontový nápoj = celé spektrum látok

Množstvo látok v nápojoch je však samozrejme ďaleko širšie. Popri vitamíne C, ktorý je dôležitým antioxidantom, môžeme nájsť v nápojoch zvyčajne vitamíny skupiny B.

Z tých by sme vyzdvihli pre bežcov dôležitý vitamín B1, ktorý zodpovedá za premenu sacharidov na energiu, B2 alebo B3 (teda kyselinu nikotínovú, ktorá ovplyvňuje nielen energetický metabolizmus, ale aj pozitívne pôsobí na psychiku), ďalej pyridoxín (vitamín B6), ktorý hrá dôležitú úlohu v metabolizme bielkovín a podporuje krvotvorbu a je nevyhnutný aj pri tvorbe protilátok.

Pre vytrvalcov sú prínosné napospol všetky vitamíny B.

 

Nápoje na konzumáciu po výkone

Pri konzumácii športových nápojov po samotnom športovom výkone je potrebné dbať na tieto pravidlá:

  • V období zotavenia, teda po výkone, je nutné, aby nápoj obsahoval draslík (K +) a horčík (Mg2 +).
  • Obsah sodíka a draslíka by mal byť v opačnom pomere ako v jeho priebehu, teda 1: 3 – 4.
  • Stopové prvky typu zinok, chróm, selén, železo, ktoré sú zvyčajne súčasťou „ionťákov“, sú v priebehu výkonu nepodstatné a zbytočne telo zaťažujú. Po výkone môžu byť naopak prínosné, ak neužívate iné multivitamíny a minerály v rámci ich suplementácie (doplnenia).

iontový nápoj

Minerály a stopové prvky

Jednotlivé minerály sa môžu vyskytovať v rôznych formách.

Sodík sa zvyčajne pridáva v zlúčenine ako kuchynská soľ (NaCl), ale môže byť v nápoji aj ako uhličitan sodný či difosforečnan sodný.

Draslík nájdeme v tých lacnejších nápojoch ako chlorid draselný alebo v lepšie využiteľnej forme uhličitanu draselného, ​​najvýhodnejší je však v podobe citrátu draselného.

V posledných rokoch sa objavuje aj forma iónov viazaných na aminokyseliny, konkrétne aspartát horečnatý.

Iontové nápoje

Hľadáte kvalitné iontové nápoje? Vyskúšajte nasledujúce produkty. Sú kvalitné a za super cenu.

Za najlepšie sú dnes považované minerály v chelátovej forme, a to vďaka lepšej vstrebateľnosti a ich následnému využitiu.

Aby to však nebolo príliš jednoduché, platí, že čo minerál, to rôzne optimálna podoba pre najvyššiu mieru jeho využiteľnosti pre organizmus.

Príkladom iontového nápoja, ktorý obsahuje vyvážené pomery minerálov a ktorý súčasne obsahuje aj spomínané cheláty, je The Edge (Reflex Nutrition).

Jeho použitie by sme smerovali skôr ako súčasť regenerácie, teda po výkone.

Zdroje:

Pozor na „éčka“ v ioňtákoch

Nápoje obsahujú tiež farbivá, všeobecne ich označujeme ako emulgátory, nazývané aj ako „éčka“.

Ide vlastne o prídavné látky, tzv. aditíva (farbivá, konzervanty, sladidlá, topiace soli a iné pridané látky).

Väčšinou majú syntetický pôvod a pre rýchlu orientáciu v nich nám stačí vedieť zopár základných, ktorých použitie je stále kontroverzné.

Pri nich je potrebné dbať na primerané množstvo. Sú to tieto emulgátory:

  • E 102
  • E 104
  • E110
  • E 122
  • E 124

U citlivejších jedincov či u detí môžu pôsobiť ako spúšťače mnohých negatívnych vedľajších účinkov.

O ich prítomnosti nám môže napovedať aj relatívne nízka cena nápoja, pretože syntetické látky sú pre výrobcov ďaleko jednoduchšie cestou, ako urobiť nápoj lákavý, no zároveň lacný.

 

Cena však neodráža vždy kvalitu výrobku, a to nám spotrebiteľom sťažuje život, pretože bez dôkladného prečítania etikety nie sme schopní posúdiť či je nápoj kvalitný, alebo nie.

Môžeme sa stretnúť s iontovými nápojmi, ktoré svojím zložením úplne zodpovedajú požiadavkám nášho tela, napriek tomu je ich cena skôr nižšia.

Vo väčšine iontových nápojov sú prítomné tiež niektoré aminokyseliny. Ide najmä o glutamín, karnitín, arginín, taurín.

Ich použitím sa snažia výrobcovia nalákať spotrebiteľa na zvýšenie výkonu a povzbudenie organizmu, čo sú ich hlavné prednosti.

iontový nápoj žena v posilňovni

Všeobecné rady pri konzumácii izotonických nápojov

Na záver vám predkladáme niekoľko základných rád na správne používanie športových nápojov:

  • Pozor na už vopred pripravené hotové nápoje, pri ktorých nemôžete ovplyvniť množstvo koncentrácie jednotlivých minerálov. Zvyčajne sa musíte spoľahnúť len na tvrdenia výrobcu, kedy je vhodné nápoj popíjať.
  • Ak sa konzumuje príliš veľké množstvo športových nápojov bez vynaloženia adekvátnej fyzickej záťaže, môže dôjsť k poškodeniu obličiek. Hrozí to najmä u nápojov, ktoré obsahujú veľké množstvo elektrolytov.
  • Vždy si preštudujte etiketu, nápoj totiž môže negatívne pôsobiť aj na samotný výkon.
4.3/5 - (10 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Andrej
Andrej
Športu sa venujem odmalička. Hrám futbal a vo voľnom čase rád cvičím. Aj preto som sa rozhodol založiť tento web. Neustále sa v tejto problematike vzdelávam. V mojich článkoch sa budem snažiť priblížiť vám môj pohľad na vec.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.