Výber športu, ktorý splní všetky vaše očakávania môže byť niekedy náročný. Aktivita by nemala byť len o nepretržitej fyzickej záťaži, ale má prinášať aj nadšenie pre šport a dobrý pocit z vykonanej činnosti. Pokiaľ ide o jazdu na bicykli, máte na výber spomedzi outdoorovej a indoorovej verzie. Čím sa každá z nich vyznačuje? Je jedna možnosť lepšia než tá druhá?
Šport pomocou outdoorového bicykla
Jednou z hlavných výhod, ktorú ponúka klasický bicykel, je únik pred monotónnym prostredím. Kvalitný tréning v prírode alebo v meste zruší stereotypy bežného dňa, čo je v dnešnej dobe cenený benefit. Bicykle sa vo všeobecnosti rozdeľujú na viacero druhov. Horské bicykle umožňujú kontakt s prírodou zblízka a prístup do mnohých oblastí, do ktorých sa pri jazde s autom nedostanete. Cestné bicykle poskytujú účelný spôsob, ako prekonávať veľké vzdialenosti za krátky čas. So súčasným navyšovaním mestských cyklotrás sa zároveň nemusíte obávať rizika zo stretu s motorovými vozidlami.
Bicykle majú rôzne možnosti využitia.
Najčastejšie ide o prostriedok na cvičenie, pričom priemerný človek dokáže každý týždeň prejazdiť značné množstvo kilometrov. Obľúbené uplatnenie nachádzajú aj pri dochádzaní do práce a to nielen vo veľkých mestských oblastiach. Keby sme mali na týchto bicykloch hľadať aj nedostatky, pravdepodobne by išlo o závislosť od premenlivého počasia.
Zatiaľ čo stacionárne bicykle možno využívať takmer za každých podmienok, tradičné verzie podliehajú momentálnemu prírodnému stavu.
Dážď, búrka alebo silný vietor sa tak môže stať veľkou prekážkou. Medzi iné nevýhody sa zaraďuje tiež aspekt starostlivosti – v tomto prípade je údržba časovo náročnejšia.
Ako sú na tom stacionárne bicykle?
Stacionárne bicykle sú základom fitnescentier. Čo sa týka princípu fungovania, obidva druhy majú veľa podobností.
Avšak práve stacionárne bicykle po istom čase navodzujú monotónnu atmosféru. Sedíte v rovnakej polohe a pri každom tréningu používate tie isté svaly.
Hoci kvalita kardio cvičenia sa nezníži, stacionárny bicykel nedokáže vytvoriť taký zážitok z jazdy ako tradičný outdoorový typ. Táto skutočnosť nanešťastie otvára dvere slabšej motivácii a zapáleniu pre tréning.
Aby sme nehovorili len o negatívach, je vhodné spomenúť aj zrejmé benefity. Nezávislosť od aktuálneho počasia, nenáročná údržba a kontrola nad „trasou“ sú len jedny z viacerých výhod stacionárnych bicyklov. Vo výsledku majú outdoorové a indoorové bicykle podobné vlastnosti, všeobecne nie je vždy jednoduché poraziť klasický bicykel.
To však neznamená, že stacionárne bicykle strácajú svoj význam. V závislosti od osobných preferencií si každý športovec môže vytvoriť vlastné konečné rozhodnutie.
Zdroj obrázku: Soloviova Liudmyla / Shutterstock.com