DomovŠportVodné športy5 výhod kajakovania - Ako začať? + (NÁVOD)

5 výhod kajakovania – Ako začať? + (NÁVOD)

Kajakovanie je outdoorový šport, ktorý majú radi mnohí milovníci letných dní. Čo ste o kajakovaní možno nevedeli je to, že má tiež obrovské výhody pre vaše srdce, kĺby a celkovú silu hornej časti tela.

Nezáleží na tom, či ste rekreačný vodák alebo súťažný športovec, kajakovanie má veľa čo ponúknuť pre vaše zdravie a psychickú pohodu. V tomto článku vám predstavíme všetko, čo potrebujete vedieť o tomto vzrušujúcom (ale zároveň relaxačnom) vodnom športe.

Čo je jazda na kajaku?

Na prvý pohľad sa kajak môže zdať na nerozoznanie od kanoe. Existujú však kľúčové rozdiely, vďaka ktorým je kajak jedinečný.

Kajak je menšie, kompaktnejšie plavidlo ako kanoe a jazdci usadení na samostatných sedadlách.

Kvôli menšej veľkosti kajaku sa najlepšie riadi obojstranným pádlom. Keď jazdíte na kajaku, budete držať toto pádlo oboma rukami a ponárať ho do vody na striedavých stranách, aby vás poháňalo dopredu.

žena am už pádlujú na kajaku

Mnohé kajaky sú len pre sólo jazdcov, ale nájdete aj tandemové kajaky, ktoré usadia dve osoby alebo dokonca, príležitostne, až tri osoby.

Pri pádlovaní s partnerom osoba sediaca vpredu riadi rytmus pádlovania, kým osoba vzadu sa riadi pohybmi sediaceho vpredu.

Vybavenie potrebné na jazdu na kajaku

Než sa vydáte za kajakovým dobrodružstvom, je dôležité vybaviť sa správnou výbavou.

Na výlet v teplom počasí a teplej vode si vezmite nasledujúce veci:

  1. Plavky alebo šortky
  2. Tričko s krátkym alebo dlhým rukávom
  3. Neoprénovú obuv do vody
  4. Slnečné okuliare

Pre čo najlepší zážitok z jazdy na kajaku sa uistite, že máte aj nasledujúce položky:

Zdravotné výhody kajakovania

Kajakovanie kombinuje kardiovaskulárnu aktivitu so silovým tréningom s nízkym odporom. Tu sú niektoré zo zdravotných výhod, ktoré môžete očakávať od kajakovania.

Podporuje zdravie srdca

Hľadáte vzrušujúci spôsob, ako získať odporúčaných 150 minút aeróbnej aktivity strednej intenzity na týždeň? Jazda na kajaku môže byť vaším novým obľúbeným športom (zdroj).

Kardiovaskulárne cvičenie je aktivita, ktorá zvyšuje vašu srdcovú frekvenciu a frekvenciu dýchania.

Jazda na kajaku je ideálne aeróbne cvičenie, pretože ide o rytmické cvičenie, pri ktorom si udržiavate pomerne stabilné tempo.

žena na kajaku kajakovanie

Svižné pohyby pri pádlovaní sú ďalšou výhodou kajakovania ako fyzického cvičenia. Nepretržitý pohyb zvyšuje srdcovú frekvenciu a zlepšuje kardiovaskulárne zdravie.

Počas plavby po vodnej ploche závisí tempo a intenzita vašej plavby na kajaku len na vás.

Čím tvrdšie budete pádlovať, tým viac zvýšite svoju srdcovú frekvenciu. Intervaly ľahšieho pádlovania majú tiež svoje výhody.

Udržiavanie stabilného tempa (alebo dokonca striedanie pomalších a rýchlejších intervalov) rozprúdi srdce a urobí z kajakovania fantastickú možnosť cvičenia s pozitívnym vplyvom na zdravie srdca a spaľovanie tukov.

Chudnutie

Pohyb kajaku rýchlosťou asi 8 km/h za hodinu si bude vyžadovať toľko úsilia, ktoré spáli asi 400 kalórií za hodinu.

A tak štyri hodiny pádlovania na kajaku spália cca 1600 kalórií!

Znižuje stres

Sledovať, ako sa vaša loď pohybuje po vode vlastným úsilím, stráviť niekoľko hodín pod holým nebom, na vode, sledovať farby modrej, zelenej, šedej a hnedej, to všetko je relax a skutočne príjemný zážitok.

Párkrát do týždňa na pár hodín sa vďaka tomuto druhu cvičenia bude každý cítiť lepšie!

muž pri kajakovaní s pádlom v ruke

Zvýšená sila hornej časti tela

Je zrejmé, že horná časť tela vykonáva väčšinu akcie pri jazde na kajaku. Pohyb zdvíhania a ponárania pádla a odpor vody sa kombinujú na posilnenie svalov na rukách, ramenách, chrbte a hrudníku.

Nie je prekvapujúce, že štúdia na olympijských kajakároch zistila, že ich postava mala v priemere väčší obvod hornej časti tela ako ostatní športovci.

Správne prevedenie pádlovacieho pohybu zapojí každý sval v hornej časti tela. To znamená, že za hodinu pri rýchlosti 5 km/h urobíte približne 1500 opakovaní pohybov hornej časti tela s nízkym odporom, takže bez ohľadu na to, aké sú vaše fitness ciele, doprajete si skvelé cvičenie a spevníte svoje telo.

Zvýšená sila nôh, zadku a jadra

Napriek zjavnému zameraniu na hornú časť tela nenecháva kajak spodnú časť tela bez záťaže.

Svaly chrbta, ramien, rúk a brucha sú hlavnými hnacími silami, to áno, ale správna a efektívna forma pádlovania si vyžaduje aj zapojenie svalov nôh a sedacích svalov.

Vybudovanie svalovej sily a svalovej vytrvalosti v týchto častiach tela vám pomôže udržať si správnu formu, udržať si stabilné tempo a používať efektívne a efektívne pádlovanie.

Spolu so svalmi na nohách a sedacích svaloch sa pohybom tam a späť pri pádlovaní v sede zapájate aj stred tela, čím podporujete silnejšie a štíhlejšie brušné svaly.

Vaše šikmé svaly, svaly zodpovedné za rotáciu vášho jadra, sú obzvlášť zapojené do pohybu pádlovania doľava a doprava.

Pohyb s nízkym odporom, ktorý je ľahký na kĺby

Cvičenie s vysokým odporom nie je vhodné pre každého. V skutočnosti v niektorých obdobiach života alebo pre ľudí s určitými zdravotnými problémami sú cvičenia s nízkym odporom oveľa lepšou voľbou.

Na rozdiel od behu, tenisu a mnohých kolektívnych športov, kajakovanie nezahŕňa žiadne búšenie končatín o zem.

Kajakovanie je šetrné ku kĺbom, vďaka čomu je vhodné pre ľudí s artritídou alebo pre ľudí s rizikom zranenia.

Aktivity s nízkym dopadom majú ďalšiu výhodu v kratšom čase na zotavenie po tréningu. A štúdia z roku 2015 v časopise Sports Medicine Open dokonca zistila, že cvičenie s nízkym dopadom podporuje kognitívne zdravie u starších dospelých (zdroj).

Čas strávený vonku je skvelý zdroj vitamínu D

Kto by v našom modernom a rýchlom svete nemohol využiť viac čerstvého vzduchu? Výskum ukazuje, že len 20 minút v prírode môže pomôcť znížiť známky stresu.

Vyjsť na kajak na jazero, rieku alebo rybník môže byť veľmi potrebným liekom na stresové faktory každodenného života.

kajaky na pláži kajakovanie

Čas strávený vonku má hlavný bonus, a to je príjem vitamínu D. „Slnečný vitamín“ môže byť jedným z najťažšie získavaných z potravín a mnohí z nás ho v skutočnosti prijímajú viac ako 80 % zo slnečných lúčov.

Keď sa vydáte na kajak, môžete tiež oživiť váš zmysel pre dobrodružstvo a zvedavosť. Kto vie, kam vás váš kajak môže doviesť alebo čo uvidíte po ceste?

Navyše pri kajakovaní zažijete ticho, ktoré čistí hlavu.

Čas osamote môže byť silným prostriedkom na opätovné sústredenie a opätovné spojenie so svojím vnútorným ja.

Duševné zdravie

Aeróbne cvičenie, uvádza Harvard Health Publications, spúšťa uvoľňovanie mozgových chemikálií, ktoré môžu rýchlo zlepšiť vašu náladu.

Ak ste v depresii, strese alebo si len potrebujete vyčistiť myseľ od hektického dňa, pádlovanie na kajaku vám môže poskytnúť skutočný relax.

Pevný stred tela

Core, tvorené hornými a dolnými brušnými svalmi, sa posilňuje prostredníctvom kontroly a rovnováhy pri jazde na kajaku.

Každý ťah pádlom, ktorý urobíte vo vode, vám zapojí stred tela a určite pocítite pálenie, keď sa po skončení kajakovania dostanete na breh.

Ako sa pripraviť na jazdu na kajaku

Ak nebývate priamo pri jazere, možno sa do kajaku nedostanete každý deň. To však neznamená, že nemôžete vykonávať cvičenia doma alebo v posilňovni, ktoré vás pripravia na dni strávené vo vode.

Máme pre vás niekoľko cvičení mimo vody, aby ste sa dostali (alebo zostali) vo forme na kajaku. Pevný stred tela bude vaším základom, vašou hnacou silou, takže skúste zahrnúť plank a cvičenie na stacionárnom bicykli pre lepšiu kondičku.

Odporúča tiež precvičiť hornú a spodnú časť chrbta pomocou veslovacích cvičení s činkami alebo na veslovacom trenažéry. Cvičenia na posilnenie bicepsov a tricepsov môžu zahŕňať bicepsové zdvihy, tricepsové extenzie a tricepsové dipy na lavičke. A nezabudni cvičiť nohy drepmi, výpadmi, mŕtvymi ťahmi a zhybmi. Zadok zapojíte najlepšie s hip thrustmi.

Ak by ste chceli ešte viac zvýšiť svoje zručnosti, môžete dokonca zvážiť virtuálnu jazdu na kajaku. Jedna malá štúdia zistila, že ľudia, ktorí sa zaoberali kajakárskym simulátorom virtuálnej reality, zvýšili ich progres v učení sa tohto športu.

Ako spustiť svoj kajak na vodu

Väčšina výletov začína štartom z postupne sa zvažujúceho pobrežia. Dávajte pozor, aby ste neťahali trup vášho kajaku, najmä na skalnatých, piesočnatých alebo cementových povrchoch:

  • Požiadajte priateľa, aby vám pomohol preniesť loď na miesto, kde ju chcete umiestniť na vodui.
  • Položte ho do plytkej vody, kolmo na pobrežie.
  • Postavte sa nad kajak, obkročmo.
  • Uchopte kokpit a položte zadok na sedadlo v kokpite, potom zdvihnite nohy a zasuňte chodidlá do kokpitu.
  • Zadok pevne vsuňte späť do sedadla a pohodlne usaďte a obe nohy dajte na kolíky na nohy.
  • Uchopte pádlo a použite ho na pádlovanie.
  • Keď neskôr príde čas vystúpiť z lode, jednoducho pádlujte do svojej štartovacej pozície, nastavte podperu a zopakujte kroky v opačnom poradí.

Záver

Pre šport s nízkym dopadom na kĺby, ktorý dokáže rozprúdiť vaše srdce a spevniť svaly, rozhodne odporúčame vyskúšať kajakovanie.

Môže to vyžadovať počiatočnú finančnú investíciu, ale vďaka výhodám pre fyzické a duševné zdravie sa to určite oplatí.

5/5 - (2 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Andrej
Andrej
Športu sa venujem odmalička. Hrám futbal a vo voľnom čase rád cvičím. Aj preto som sa rozhodol založiť tento web. Neustále sa v tejto problematike vzdelávam. V mojich článkoch sa budem snažiť priblížiť vám môj pohľad na vec.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.