Doplnky stravy nie sú iba o tom získať maximálne množstvo svalov a vysekať na kosť. Čoraz viac idú do popredia produkty, ktoré sľubujú rôzne zdravotné benefity, ktoré však priamo nemusia súvisieť iba s cvičením alebo výzorom. Jedným z takýchto produktov je aj inozitol.
Dnes sa bližšie pozrieme na pomerne neznámy doplnok stravy, ktorý však dosahuje skvelé výsledky v klinických štúdiách na podporu plodnosti, menštruačných dysfunkcií či liečbe metabolických ochorení.
Obsah článku
- Čo je to inozitol?
- Kde výhodne kúpiť Inozitol?
- Aké funkcie má inozitol v tele?
- Aké funkcie má inozitol?
- Aké účinky má inozitol?
- Inozitol a jeho vplyv na zdravie srdca a ciev
- Vstrebávanie inozitolu
- Ako prijať dostatok inozitolu?
- Inozitol a syndróm polycystických vaječníkov (PCOS)
- Inozitol vyzerá nádejne aj pri liečbe neplodnosti
- Dávkovanie a vedľajšie účinky
- Čo si z toho vziať?
Čo je to inozitol?
Inozitol možno poznáš aj pod názvom „cyklohexán-1,2,3,4,5,6-hexol“.
Nie, robíme si srandu, určite ho pod týmto názvom nepoznáš – a nebudeme klamať, nepoznali sme ani my 😊. Ide o chemický názov zlúčeniny, ktorú zjednodušene poznáme ako inozitol.
Z chemického hľadiska ide o cylický polyol – teda jeho štruktúra je veľmi podobná alholovým cukrom, o ktorých si už určite niekedy počul (napríklad sorbitol, manitol – používajú sa pri osladzovaní žuvačiek a sladkostí bez cukru).
Inozitol existuje v deviatich izomérických formách, ktoré sa líšia postavením hydroxylovej skupiny.
Predominantnou a najstabilnejšou formou inozitolu je myo-inozitol, ktorý bol kedysi mylne považovaný za vitamín skupiny B. Dodnes o ňom niektorí hovoria ako o vitamíne B8, je to však nesprávne a zastaralé tvrdenie.
Za vitamíny sú totiž považované látky, ktoré si naše telo nedokáže vytvoriť v potrebnom množstve – a sme odázaní na ich príjem zo stravy. Zistilo sa však, že inozitol si dokážeme vytvoriť v potrebnom množstve z glukózy, takže miesto B8-ky je stále voľné 😊.
Kde výhodne kúpiť Inozitol?
Aké funkcie má inozitol v tele?
Inozitol sa nachádza v každej živej bunke v našom organizme.
Už sme spomínali, že inozitol existuje vo viacerých formách, pričom každá má v našom tele trochu iné účinky.
Napríklad D-chiro-inozitol bol pôvodne objavený v súvislosti s inzulínovými receptormi.
V doplnkoch stravy najčastejšie nájdeš formu myo-inozitol, ktorá je v našom tele najčastejšia a môžu z nej vznikať iné izoméry.
Aké funkcie má inozitol?
- štrukturálna zložka bunkových receptorov
- nevyhnutný pre bunkový rast a život
- rozvoj a funkcia periférnych nervov
- tvorba kostných buniek
- podporuje činnosť reprodukčného systému
- nevyhnutný pri dozrievaní vajíčok
Myo-inozitol a D-chiro-inozitol môžu byť tiež súčasťou manažmentu diabetu, resp. inzulínovej rezistencie.
Myo-inozitol reguluje vstup glukózy dobuniek, D-chiro-inozitol zase pomáha riadiť tvorbu glykogénu.
Vo forme doplnku stravy myoinozitol aj D-chiro-inozitol vyzerajú sľubne v prípade inzulínovej rezistencie a syndrómu polycystických ovárií (PCOS)
Aké účinky má inozitol?
- podporuje zdravý rast buniek
- podporuje návrat ovulácie v prípade PCOS
- zlepšuje činnosť vaječníkov
- zvyšuje počet kvalitných a zrelých vajíčok
- slúži ako podporná liečba pri umelom oplodnení
- znižuje hladinu tukov v krvi
- znižuje hladinu celkového aj LDL cholesterolu
Inozitol a jeho vplyv na zdravie srdca a ciev
V tejto súhrnnej práci sledovali 14 randomizovaných kontrolovaných výskumov, ktoré sa zaoberali suplementáciou inozitolu v prípade metabolických ochorení (najčastejšie diabetes, resp. Inzulínová rezistencia).
Výsledky boli celkom pozitívne: inozitol viedol k zníženiu hladiny lipidov v krvi, celkového aj LDL cholesterolu – avšak hladina HDL cholesterolu ostala nezmenená.
Vstrebávanie inozitolu
Výhodou inozitolu je veľmi dobré vstrebávanie: až 99,8 % prijatého inozotolu sa vstrebe v tráviacom trakte.
V tomto výskume napríklad skúmali, aký vplyv bude mať na vstrebávanie inozitolu pridanie alfa-laktalbumínov.
Ide o bielkoviny, ktoré sa prirodzene nachádzajú napríklad aj v mliečnych výrobkoch a srvátkovom proteíne. Pridanie alfa-laktalbumínov síce nezmenilo vrcholnú koncentráciu (najvyššiu), ale o niečo zrýchlilo vstrebávanie vďaka zvýšenej priepustnosti čriev.
Ako prijať dostatok inozitolu?
Myo-inozitol sa prirodzene vyskytuje v živočíšnych a rastlinných bunkách aj v baktériách. Buď voľne, viazaný vo fosfolipidoch alebo ako súčasť kyseliny fytovej. Aj to je dôvod, prečo ho každý deň prijímame v strave.
Najviac sa ho nachádza v čerstvom ovocí (najmä citrusoch) a zelenine, čo je o dôvod viac, prečo si dať konečne pozor na ich dostatočný príjem (aspoň 600 gramov denne).
Vysoké množstvá sú aj v orechoch (mandle, vlašské, para orechy), semenách a strukovinách.
Priemerná americká strava pred 30 rokmi obsahovala približne 900 mg inozitolu. Bežná strava obsahuje maximálne 1500 mg myo-inozitolu na 1800 kcal. Minimálne množstvo inozitolu sa pohybuje niekde okolo 225 mg.
V oboch prípadoch však ide iba o odhad, pretože skutočné množstvo inozitolu v strave sa veľmi ťažko meria: množstvo inozitolu sa môže líšiť v závislosti od pôvodu potraviny alebo stupňa zrelosti – nie je to však dôvod „vykašľať“ sa na zdravú stravu, však 😊.
Jedna zaujímavosť – v tejto štúdii, kde ešte v 80. rokoch skúmali množstvo inozitolu v najbežnejšie využívaných potravinách – označili ľudia, ktorí jedli stravu s nízkym obsahom inozitolu ako „planú, nie veľmi chutnú“. Naopak, vyšší obsah inozitolu bol spojený s vyššou palatabilitou.
Inozitol a syndróm polycystických vaječníkov (PCOS)
Odhaduje sa, že PCOS trpí 6 – 10 % žien v plodnom veku. Ide o jednu z najčastejších príčin dysfunkcií menštruačného cyklu, hirsutizmu (nadmerné ochlpenie) a ženskej neplodnosti.
PCOS býva diagnostikovaný, ak žena spĺňa aspoň 2 z 3 kritérií, ktoré sú:
- chýbajúca ovulácia alebo tzv. oligoovulácia
- klinické príznaky alebo biochemický nález spojený s nadmernou sekréciou androgénov (testosterón)
- polycystické vaječníky (s vylúčením ostatným možných diagnóz)
Poruchy menštruačného cyklu a vysoké hladiny mužských pohlavných hormónov ženám spôsobujú nadmerne mastnú pleť, akné, lupiny, vypadávanie vlasov či nadmerné a tmavé ochlpenie.
Sprievodné známky nadmernej produkcie mužských pohlavných hormónov sú však „to najmenej“: PCOS totiž výrazne znižujú až úplne zastavujú schopnosť otehotnieť.
Ako do toho spadá inozitol?
Jedna z jeho foriem – myoinozitol – reguluje príjem glukózy a zúčastňuje sa tvorby FSH (folikul stimulačný hormón). Druhá najčastejšia forma – D-chiro-inozitol úzko súvisí s inzulínom podmienenou nadprodukciou testosterónu.
Konkuruje inozitol tradičným liekom?
V tejto štúdii bolo 120 pacientiek náhodne rozdelených do dvoch skupín. Prvá skupina užívala denne 1500 mg meftormínu (liek bežne používaný na liečbu PCOS). Druhá skupina užívala denne 4 gramy myoinozitolu a 400 µg kyseliny listovej.
Polovici pacientiek zo skupiny s metformínom sa vrátila spontánna ovulácia, z toho 18 % otehotnelo.V druhej skupiny sa po liečbe myoinozitolom a kyselinou listovou vrátila ovulácia až v 65 % prípadov, z čoho 30 % žien následnej otehotnelo.
Závery tejto štúdie kladú liečbu myo-inozitolo a kyselinou listovou na popredné priečky ku konzervatívnej liečbe metformínom.
Review (Gateva a kol., 2018) o účnkoch inozitolu na plodnosť a liečbu PCOS hovorí, že liečba myoinozitolom, D-chiro-inozitolom, resp. ich kombináciou (v pomere 40:1) by mohla tvoriť ďalšiu z alternatív dodnes známych terapií.
Inozitol vyzerá nádejne aj pri liečbe neplodnosti
Základom pre otehotnenie je kvalitné vajíčko. Zistilo sa, že kvalitné vajíčka majú vo folikulárnej tekutine vysoké množstvá myo-inozitolu. Práve vysoké koncentrácie myo-inozitolu sú potrebné pre dozrievanie folikulov a pri správnom embryonálnom vývoji.
Dávkovanie a vedľajšie účinky
Odporúčaná denná dávka inozitolu nie je presne stanovená a líši sa naprieč výrobcami. V štúdiách, kde bolo cieľom navrátiť ovuláciu, užívali pacientky 2 razy denne 2 gramv inozitolu (spolu 4 gramy za deň).
Na niektorých produktoch nájdeš odporúčanie na 2 gramy, niektoré dokonca idú pod 1 gram denne.
Užívanie inozitolu je považované za bezpečné a bolo preverené viacerými výskumami: účastníci užívali 4 až 30 gramov po dobu až 12 mesiacov.
Mierne nežiaduce účinky boli pozorované pri užívaní viac ako 12 gramov inozitolu denne: bolesti hlavy, hnačka. U psychiatrických pacientov spôsobili vyššie dávky inozitolu nespavosť, bolesť hlavy či ospalosť.
Čo si z toho vziať?
Inozitol je bezpečný a vedou podložený doplnok stravy, ktorý dosahuje skvelé výsledky v prípade porúch menštraučného cyklu a plodnosti u žien či metabolických ochorení súvisiacich s metabolizmom sacharidov a tukov.
Aké sú tvoje skúsenosti s inozitolom? Budeme radi, ak sa s nami podelíš v komentároch.
Zdroje:
CLEMENTS JR, Rex S.; DARNELL, Betty. Myo-inositol content of common foods: development of a high-myo-inositol diet. The American journal of clinical nutrition, 1980, 33.9: 1954-1967.
GATEVA, Antoaneta; UNFER, Vittorio; KAMENOV, Zdravko. The use of inositol (s) isomers in the management of polycystic ovary syndrome: a comprehensive review. Gynecological endocrinology, 2018, 34.7: 545-550.
MONASTRA, Giovanni, et al. Alpha-lactalbumin effect on myo-inositol intestinal absorption: in vivo and in vitro. Current drug delivery, 2018, 15.9: 1305-1311.
TABRIZI, Reza, et al. The effects of inositol supplementation on lipid profiles among patients with metabolic diseases: a systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Lipids in health and disease, 2018, 17.1: 123.