DomovMagazínPríznaky celiakie - Poznáte všetky?

Príznaky celiakie – Poznáte všetky?

Celiakia je ochorenie autoimunitného charakteru, ktoré vyvolávajú bielkoviny pšenice, jačmeňa, raži a ovsa. Zmes bielkovín obilných zŕn nazývame vo všeobecnosti lepok a organizmus celiatika naň reaguje veľmi negatívne. Požitie lepku postihuje najmä tenké črevo a spôsobuje pacientovi množstvo nepríjemných sprievodných prejavov.

Prečo vlastne takéto ochorenie vzniká? Vo veľkej miere môže za vznik tejto choroby predovšetkým genetika. Celiakia sa často označuje ako dedičné ochorenie. Pokiaľ teda jeden rodinný príslušník trpí celiakiou je možné, že sa objaví aj u iných členov rodiny.

V súvislosti s neznášanlivosťou lepku sa často spája aj pojem latentná celiakia. Znamená to, že pacient má pozitívne testy na celiakiu, avšak jeho telo nevykazuje žiadne príznaky. Štatistiky vývoja tohto ochorenie ukazujú, že ženy bývajú týmto ochorením postihnuté častejšie ako muži. Predpokladá sa, že množstvo nakazených je vyššie, pretože mnohí pacienti o svojom ochorení ani nevedia.

Príznaky celiakie u dospelých

Príznaky celiakie predstavujú zdravotné ťažkosti spojené predovšetkým s tráviacim systémom. Takéto ťažkosti patria najčastejšie aj medzi prvé príznaky celiakie.

Tráviaci systém má problémy s určitým komponentom stravy, konkrétne s lepkom, čo sa prejavuje najmä častými bolesťami brucha, nadúvaním, či intenzívnou stolicou. Ľudia trpiaci týmto ochorením bývajú často útlej postavy, najmä kvôli zlému vstrebávaniu živín. Vo všeobecnosti sú však príznaky individuálne a prejavujú sa v rôznych kombináciách. 

Typické prejavy sú často zreteľné len u menšiny pacientov trpiacich týmto ochorením. Až viac ako 90% všetkých postihnutých neprejavuje klasické príznaky, majú latentnú celiakiu o ktorej ani nevedia. To môže byť tiež veľmi negatívne pre ich zdravie.

Okrem klasických príznakov spojených predovšetkým s trávením sa často vyskytujú aj ťažkosti vo forme nedostatku energie, únavy, malátnosti, či psychických problémov. Psychika je často napádaná najmä kvôli tomu, že sa úzko spája práve so zdravím črevnej mikroflóry.

Príznaky celiakie u detí

Príznaky celiakie u detí sa výrazne od dospelých nelíšia. Jedná sa taktiež najmä o tráviace ťažkosti. Pokiaľ trpí celiakiou rodičov, je časté, že týmto ochorením trpia aj deti. Každý pacient sa s celiakiou už narodí, no počas života ju môžu “naštartovať” rôzne vírusové ochorenia ako napríklad zápal pľúc.

Vyšetrenie u detí, rovnako ako aj liečba sú totožné s dospelými. Treba byť však opatrní pre testovaní doma, pretože táto metóda sa pri deťoch naozaj neoplatí.

Deti potrebujú mať rozmanitú stravu a prijímať dostatok živín. Pokiaľ dieťa netrpí celiakiou, ochudobňujete ho o potrebné živiny a môžete tak narušiť jeho prirodzený vývin. Preto určite voľte len cestu diagnostiky u špecialistu.

Bezlepková diéta

Bezlepková diéta je jediná možná alternatíva liečby v súčasnosti. Ide o spôsob stravovania, kedy zo svojho jedálnička odstránite všetky potraviny obsahujúce lepok. Vo všeobecnosti je dnes už bezlepková diéta veľmi pestrá, vďaka mnohým alternatívnym potravinám bez obsahu lepku.

Potraviny pre celiatikov sa väčšinou rozdeľujú do 3 kategórií: zakázané, povolené a rizikové. Povolené potraviny, ako už názov prezrádza, sú také, ktoré môžu celiatici jesť neobmedzené. Rizikové potraviny sa vo všeobecnosti považujú sa bezlepkové, avšak je potrebné si pri konkrétnom nákupe prezrieť zloženie. Zakázané potraviny obsahujú lepok a preto sú pre celiatikov zakázané.

Pri nákupe sa celiatici môžu riadiť aj podľa príslušných označení bezlepkových potravín: preškrtnutý klas, prípadne nápis gluten free.

Takto označené produkty sú kvalifikované ako bezlepkové a pre celiatikov vhodné. Ktoré potraviny teda môžeme vo všeobecnosti považovať za bezlepkové?

  • ovocie
  • zelenina
  • ryža
  • kukurica
  • zemiaky
  • strukoviny
  • orechy
  • semienka
  • med
  • sója
  • tofu

Okrem týchto spomenutých potravín, by ste v zozname mohli nájsť ešte omnoho viac tipov na skvelé potraviny bez obsahu lepku. Samozrejme je veľmi vhodné, najmä pri rôznych spracovávaných potravinách, si v obchode prezerať zloženie produktov, aby ste mali 100% istotu.

Stravovanie bezlepkovou diétou môže byť výhodnejšie pre pacientov, ktorí prejdú diagnostikou. Títo pacienti majú totiž nárok na predpísanie bezlepkových potravín, ktoré potom môžu nakupovať výhodnejšie. Bezlepkové potraviny na predpis sú síce v obmedzenej škále, no napriek tomu môžu predstavovať dobrú alternatívu pre základ nákupu do vašej bezlepkovej formy stravovania.

Test na celiakiu

Pokiaľ sa u vás prejavujú príznaky celiakie môžete si urobiť rôzne formy testovania. Prakticky máte na výber z troch možností: domáci test, test z lekárne alebo návšteva doktora. Čo sa týka diagnostiky najpodrobnejší a zároveň aj najprofesionálnejší je test u odborníka.

Test z domova pozostáva z testovania potravín, ktoré vám spôsobujú ťažkosti. Množstvo ľudí môže trpieť neznášanlivosťou rôznych potravín, ktoré potom spôsobujú nežiadúce ťažkosti. Pri realizácii domáceho testu začnete postupne vyraďovať potraviny, ktoré sú najčastejšími alergénmi. Takýmto spôsobom môžete rýchlo a jednoducho zistiť, ktoré potraviny vám spôsobujú ťažkosti.

Príznaky celiakie

Test na celiakiu z lekárne sa vyznačuje predovšetkým vysokou presnosťou a rýchlym posúdením výsledku. Funguje na princípe odobratia krvi z bruška prstu, vďaka čomu dokáže test vyhodnotiť, či sa v krvi nachádzajú protilátky lgA, ktoré sú typické pre celiatikov. Rýchlo, za 10-20€ tak viete zistiť, či máte celiakiu.

Tieto domáce testy však nemusia byť 100% účinné a jedinou overenou a profesionálnou možnosťou ako zistíte, či máte celiakiu je vyšetrenie u gastroenterológa. K špecialistovi sa dostanete jednoducho tak, že popíšete svoje problémy vášmu všeobecnému lekárovi, ktorý vás odporučí na gastroenterologické vyšetrenie. Niektorí všeobecní lekári vykonávajú aj krvný test.

Gastroenterologické vyšetrenie sa nazýva inak aj gastroskopia. Ide o vyšetrenie kedy sa cez ústnu dutinu zavádza do tráviaceho systému tenká trubička s kamerkou . Takéto vyšetrenie trvá približne 10 až 20 minút a vo svojej podstate nie je bolestivé, spája sa skôr s nepríjemnými pocitmi v oblasti žalúdka.

Toto vyšetrenie sa často spája aj s odobratím vzoriek sliznice tenkého čreva. Odobratie vzorky nie je bolestivé avšak pacient by po jej odobratí nemal niekoľko hodín jesť ani piť. Rýchlosť vyšetrenia sa poväčšine spája najmä so skúsenosťou a odbornosťou personálu, rovnako ako aj s náročnosťou úkonu vzhľadom na jednotlivca.

Vo všeobecnosti však tento typ vyšetrenia môžeme považovať za neškodný a ide o jediný hodnoverný spôsob získania informácii o vašom vzťahu s lepkom. Zároveň získate možnosť poradenstva s profesionálom ohľadom nastavenia bezlepkovej diéty a tiež možnosti predpisu bezlepkových potravín.

Tehotenstvo a celiakia

Pre dámy, ktoré čakajú bábätko, prípadne sa oň s partnerom snažia, môže spôsobovať celiakia aj množstvo vedľajších nepríjemných ťažkostí.

Keďže v období tehotenstva telo vyživuje okrem matky aj plod, je ochudobňované o mnohé látky. Mamičky tak môžu mať problémy s nedostatkom energie, ale tiež to môže znamenať aj omnoho horšie následky ako neschopnosť otehotnieť, či časté potraty. 

Ženám, ktoré majú celiakiu sa odporúča plánovať tehotenstvo aspoň rok po začatí bezlepkovej diéty. Toto obdobie je dostačujúce na regeneráciu organizmu a navrátenie pôvodnej sily. Pri dámach, ktorým sa otehotnieť podarilo aj počas diagnostiky alebo v úzkom slede je potrebné najmä sledovať hladiny vápnika, železa, vlákniny a podobne. O všetkom je dôležité intenzívne komunikovať so špecialistami. 

Čo ak mám celiakiu a neriešim tento problém?

Keďže niektorí pacienti o svojej celiakii ani nevedia, prípadne majú problém dodržiavať striktnú diétu, často sa vyskytuje táto otázka: Je celiakia tak vážne ochorenie, že dokáže reálne ohroziť moje zdravie? 

Odpoveďou na túto otázku je bohužiaľ áno. Pokiaľ trpíte celiakiou a nevenujete liečbe pozornosť môžu nastať naozaj vážne zdravotné problémy. Najčastejším problémom sú najmä problémy s tenkým črevom, ktoré dlhodobo môžu viesť až k rakovine tenkého čreva. Často sa tiež celiakia spája aj s problémami odvápnenia kostí, či osteoporózy. 

Aj napriek tomu, že celiakia sa považuje za nevyliečiteľné ochorenie, pretože v súčasnosti na ňu neexistuje liek, dá sa s ňou žiť normálny a plnohodnotný život. Spočiatku sa vám môže zdať, že vám takéto ochorenie naruší normálny chod života, avšak postupne si bez problémov zvyknete a naučíte sa žiť aj s takýmto malým nedostatkom plnohodnotný život.

5/5 - (1 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Andrej
Andrej
Športu sa venujem odmalička. Hrám futbal a vo voľnom čase rád cvičím. Aj preto som sa rozhodol založiť tento web. Neustále sa v tejto problematike vzdelávam. V mojich článkoch sa budem snažiť priblížiť vám môj pohľad na vec.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.