DomovVýživové doplnkySpaľovače tukovClenbuterol: podceňovaný spaľovač alebo nebezpečný doping?

Clenbuterol: podceňovaný spaľovač alebo nebezpečný doping?

Snaha zhodiť posledné kilogramy tuku a ukázať na leto brutálnu formu mnohých dovedie až na pokraj zakázaných chodníčkov. Obľúbené sú nielen legálne spaľovače tukov, ale, čo si budeme klamať, dnes sa pomerne jednoducho dostaneš aj k zakázaným látkam. Ako je na tom clenbuterol?

Čo je to clenbuterol?

Začneme pekne zostra: clenbuterol je zakázaná látka, ktorú radíme medzi tzv. beta-2 agonistov. V zozname zakázaných látok ho nájdeš v sekcii „S3“ – je tam napríklad spolu s liekmi proti astme.

V menších dávkach tieto látky rozširujú dýchacie cesty, takže sú „obľúbené“ hlavne vo vytrvalostných športoch (cyklistika, bežecké lyžovanie, plávanie…), kde je príjem kyslíka jedným z najdôležitejších faktorov úspechu.

Vo väčšom množstve majú beta-2 agonisti aj anabolické a lipolytické účinky (spaľujú tuk) – a tu sa dostávame k tomu, prečo je clenbuterol v strede záujmu mnohých fitness nadšencov, ale aj profesionálnych kulturistov.

Clenbuterol nepatrí k anabolickým steroidom

Clenbuterol je často označovaný ako náhrada anabolických steroidov, nie je to ale úplne správne označenie. Clenbuterol má iba minimálne anabolické účinky, oveľa významnejšia je jeho schopnosť „zrýchliť metabolizmus“. Narozdiel od anabolických steroidov neovplyvňuje tvorbu pohlavných hormónov.

Niektorí makači ale clenbuterol kombinujú práve s anabolikami, aby dosiahli synergický účinok: získať maximum svalov a vyrysovať čo to dá.

Clenbuterol pri liečbe astmy

Clenbuterol má podobné vlastnosti ako salbutamol, čo je liek bežne používaný pri liečbe astmy. Má to však háčik – clenbuterol je asi 100x silnejší – pôvodne bol vyvinutý na liečbu koní.

(Na liečbu koní pôvodne slúžila aj známa kĺbovka od Alavisu 😊, tá dnes ale existuje aj vo variante pre ľudí a nemá nebezpečné vedľajšie účinky.)

Dostupné bezpečné alternatívy

V porovnaní s podobnými látkami má clenbuterol dlhší polčas rozpadu (25 – 40 hodín) a až 70 – 80 % môže byť absorbovaných cez trávenie. Dá sa preto jednoducho jesť vo forme tabletiek a neostávajú stopy po vpichovaní.

Bežná dávka clenbuterolu pri astme je orálne podaných 20 – 40 µg dvakrát denne – vo väčšine európskych krajín ani v USA sa však na takýto účel bežne nepoužíva. Už táto dávka môže spôsobiť poruchy srdcového rytmu a narušiť rovnováhu elektrolytov.

Športovci zneužívajú clenbuterol najčastejšie formou tabliet v dávkach 40 µg jeden alebo dva razy denne, dá sa ale zohnať aj vo forme sirupu, injekcií alebo aerosólu. steroidy doping

Aké vedľajšie účinky má clenbuterol?

Clenbuterol pôsobí na rovnaké receptory ako adrenalín alebo noradrenalín. Do veľkej miery to ovplyvňuje aj to, ako sa jeho užívanie na našom tele prejavuje.

Adrenalín aj noradrenalín sú hormóny nadobličiek, ktoré nás majú pripraviť „na akciu“: zvyšujú množstvo glukózy v krvi, aby sme mali k dispozícii rýchlo využiteľnú energiu. Zostrujú zmysly, zrýchľujú srdcovú frekvenciu – a podobné nežiaduce účinky má aj užívanie clenbuterolu – ibaže vo väčšom merítku. Ktoré sú to?

  • nadmerné potenie
  • nepokoj
  • neovládateľné chvenie
  • búšenie srdca (až 170 úderov za minútu)
  • zrýchlené dýchanie (až 44 dychov za minútu)
  • pokles hladiny draslíka – môže spôsobiť poruchy srdcového rytmu
  • zvýšenie hladiny glukózy

Dlhodobé zneužívanie clenbuterolu spôsobuje hypertrofiu srdca, zvyšuje krvný tlak a spôsobuje kôrnatenie ciev.

Aj keď počas tréningu budeš cítiť príjemné teplo a pocit, že ti patrí svet, nenechaj sa oklamať: v dlhodobom merítku vedie clenbuterol k zhoršeniu výkonu, kondičky aj výkonnosti srdca a ciev.

Ako sa prejaví predávkovanie?

Ak to niekto s clenbuterolom preženie, najprv sa objaví bolesť hlavy, búšenie sdrca, palpitácie a silný tras svalov (tzv. tremor). Vo vyšších dávkach je to srdcová ischémia, extrémne nízke hodnoty draslíka, metabolická acidóza a hyperglykémia.

Objaviť sa môže zvracanie, úzkosť aj psychóza. Ďalej boli pozorované:

  • zvýšenie hladiny kreatín fosfokinázy
  • zvýšenie hladiny troponínu
  • bolesti na hrudi

Skutočné množstvo clenbuterolu nemusí zodpovedať informáciám na obale!

Minulý rok vyšla prípadová štúdia, ktorá skúmala smrť 61-ročného bodybuildera. Bol známy tým, že viac ako 15 rokov užíval anabolické steroidy a iné zakázané látky. Jeho žena ho našla približne o polnoci bez známok života. Manželka uviedla, že deň pred smrťou trpel jej muž silnými bolesťami hlavy a zvracaním.

Polícia našla v dome tabletku clenbuterolu a stanozololu. Ako sme písali v úvode článku, najčastejšie užívané dávky sú okolo 0,04 mg 1 – 2 razy denne. Rovnaké množstvo bolo uvedené aj na krabičke clenbuterolu, ktorý našli u zosnulého.

A vieš, aká bola skutočnosť po rozbore? Obsah clenbuterolu bol 0,073 mg, čo je takmer dvojnásobok deklarovaného množstva! Jeho srdce vážilo takmer 700 gramov (priemer pre muža s jeho výškou a hmotnosťou je najviac 350 gramov!).

Existujú ale výskumy, ktoré športovcov usvedčujú zo zneužívania clenbuterolu v niekoľkonásobne vyšších dávkach. Väčšinou išlo o prípadové štúdie z nemocnice, resp. márnice 😊.clenbuterol spaľovanie tukov

Aké sú výhody clenbuterolu?

  • hypolipdemické účinky (napomáha spaľovaniu tuku)
  • mierne anabolické účinky (zvyšuje množstvo svalovej hmoty)

Clenbuterol a štúdie na zvieratách: čo potvrdili?

Pochopiteľne, okrem prípadových štúdií zneužívania clenbuterolu, neexistuje veľa výskumov, ktoré by skúmali efekt jeho zneužívania pre účely nárastu svalov alebo redukcie tuku.

Musíme sa teda odraziť aspoň z toho, čo máme – výskumy na zvieratách a obmedzené množstvo štúdií na ľuďoch. Tie zistili, že clenbuterol podporuje lipolýzu (rozpad tukového tkaniva) aj glykolytickú kapacitu a súčasne minimalizuje rozpad svalových bielkovín.

Clenbuterol môže spôsobiť až smrť

Známy je prípad inak zdravého 17-ročného bodybuildera, ktorý po zneužití clenbuterolu zomrel na srdcové zlyhanie. Pravdepodobne ho zapríčinilo zúženie koronárnej cievy, do ktorej sa dostala krvná zrazenina.

Clenbuterol: ktorí športovci zhrešili?

Veľa sa povráva o tom, že cyklistika je plná dopingu. V roku 2010 bol odhalený Španiel Alberto Contador, ktorý v tom roku vyhral Tour de France. Jeho vzorka moču bola pozitívna na clenbuterol a okrem dvojročného zákazu činnosti mu bolo odobraté aj víťazstvo.

Clenbuterol (spolu s erytropoetínom a morfínom) našli aj belgickému cyklistovi Frankovi Vanderbrouckemu. Jeho kariéra po tomto incidente veľmi rýchlo skončila, v roku 2009 zomrel na pľúcnu embóliu, pričom sa povrávalo, že svoju úlohu zohrali aj drogy.

Čím nahradiť clenbuterol, aby si sa vyhol rizikám?

Clenbuterol aj anabolické steroidy sú síce zakázané, ale rozšírené. Prečo? Odpoveď je jednoduchá: fungujú. A čo by niektorí ľudia neurobili pre vidinu top formy, že?clenbuterol anabolické steroidy doping

Ak ale patríš k ľuďom, pre ktorých je zdravie na prvom mieste, máš k dispozícii niekoľko legálnych a úplne bezpečných alternatív.

Synefrín

Synefrín je látka rastlinného pôvodu získavaná zo šupiek pomarančovníka horkého, obmedzene ho nájdeš aj v iných citrusoch. Jeho účinky sú podobné efedrínu alebo noradrenalínu.

Aj napriek častým otázkam – synefrín nie je Svetovou antidopingovou agentúrou zakázaný. Je iba zaradený do tzv. Monitorovacieho programu, ktorý skúma, ako by bolo možné ho v športe zneužiť.

Má pravdepodobne najsilnejší vplyv na spaľovanie tukov spomedzi legálne dostupných spaľovačov tuku. Zvyšuje tvorbu tepla. Najvyššie hodnoty dosahuje 1 – 2 hodiny po užití.

Jeho najväčšia výhoda oproti iným spaľovačom je, že neovplyvňuje srdcovú činnosť: nespôsobuje búšenie srdca ani neovplyvňuje krvný tlak. Je teda všeobecne celkom dobre znášaný – a účinný.

Kofeín

Kofeínové tabletky sú asi najbezpečnejším a najúčinnejším nakopávačom pred tréningom. Nezvyšuje spaľovanie tukov v pravom slova zmysle, ale vďaka väčšej výdrži zo seba dokážeš na tréningu vydať viac ako bežne.

Kompletný článok o kofeíne, jeho dávkovaní aj o tom, na to či dať pri jeho užívaní pozor, si môžeš prečítať tu.

EGCG

Zelený čaj je odporúčaný v každom druhom článku o chudnutí 😊. Niečo do seba rozhodne má, aj keď, tak ako ostatné spaľovače, nespôsobí zázračné chudnutie a gro práce ostáva stále na tebe.

Zelený čaj zvyšuje spaľovanie tukov vďaka látke EGCG – epigalokatechín galát. Je častou súčasťou spaľovačov tukov, ale efektívne ho do seba dostaneš aj každodenným popíjaním zeleného čaju. Je to lacné a výskumy okrem mierneho zvýšenia spaľovania tukov preukazujú mnoho ďalších pozitívnych účinkov.

Ľudia, ktorí pravidelne pijú zelený čaj, sa dožívajú v priemere viac a majú menšie riziko vzniku srdcovo-cievnych ochorení.

Ako si vybrať ten najlepší spaľovač?

Je iba málo kategórií doplnkov stravy, kde hrá významnejšiu úlohu marketing než účinnosť. Často sú v spaľovačoch pridávané látky s minimálnym účinkom, sú použité v menšom množstve obsahujú zakázané látky alebo sú jednoducho predražené.

Ak hľadáš ten najlepší spaľovač na trhu, nenechaj si ujsť tento článok, v ktorom sa venujeme všetkému, čo potrebuješ o výbere správneho spaľovača vedieť.

Možno ťa budú zaujímať aj naše ďalšie články o spaľovačoch:

TOP 4 alternatívy

4.2/5 - (6 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Erika
Erika
Masérka, mama, športovkyňa. Vyštudovala Regeneráciu a výživu v športe, momentálne študuje kondičné trénerstvo na Masarykovej univerzite. Venuje sa silovému tréningu a súťaží v klasickom silovom trojboji. Verí, že zdravá strava a pohyb dokážu robiť zázraky s telom aj dušou :-)

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.