DomovŠportKolobežkyElektrokolobežky - Vyberáme tie najlepšie (TOP 5)

Elektrokolobežky – Vyberáme tie najlepšie (TOP 5)

Hľadáte dopravný prostriedok na rýchle a praktické presúvanie sa po meste? Rozmýšľali ste už nad elektrokolobežkou? Alebo ste o nej ešte vôbec nepočuli? Elektrokolobežka sa stáva čoraz populárnejšia a v mestách ju budeme vídať čoraz častejšie. Niet sa čomu čudovať. Je rýchla, pohodlná a hodí sa pre mladých ľudí ako aj pre starších ľudí. Elektrokolobežka má zároveň dostatočne pevnú a spoľahlivú váhu, takže má dobrú nosnosť, a tak vás spoľahlivo prepraví kamkoľvek si budete želať. V tomto článku si povieme viac o tom, aké druhy elektrokolobežiek na trhu sú, aká je ich cena a ako si vybrať tú správnu pre vás.

Najlepšie elektrokolobežky

Čo je to elektrokolobežka?

Elektrokolobežka má oproti bežnej kolobežke jednu obrovskú výhodu, a tou je elektrický pohon.

Kým na tomto bežnom dopravnom prostriedku bez elektropohonu prebieha pohyb tak, že sa nohou zasúvate po ploche, najväčšou výhodou elektrobežky je, že to všetko robí za vás.

Vďaka tomu zvládne aj oveľa viac kilometrov ako bežná kolobežka a stáva sa z nej ideálny dopravný prostriedok na jazdu do práce, na voľný čas či do obchodu.

Dnes sa z elektrobežiek stal naozajstný hit. Je možné ich stretnúť v každom veľkom meste a užíva si ich množstvo ľudí bez ohľadu na vek.

V súčasnosti dokonca fungujú aplikácie a spoločnosti, ktoré si môžete jednoducho požičať prihlásením sa do spomínanej aplikácie a, samozrejme, zaevidovaním svojej platobnej karty.

Poplatok za jazdu na takejto elektrokolobežke po meste však nie je vysoký. Ak si chcete však vychutnať to pravé pohodlie a flexibilitu, je rozhodne správne zauvažovať o kúpe vlastnej.

Toto sú tie najväčšie výhody elektrobežiek:

  • Sú rýchle;
  • Skvelý dopravný prostriedok pri dopravnej zápche;
  • Nie sú pre človeka únavné;
  • Sú skladné;
  • Šetria životné prostredie;
  • Sú tiež ideálne na zábavu.

Na elektrobežku nie je potrebné žiadne vodičské oprávnenie. Niektorí výrobcovia síce uvádzajú na svojich produktoch minimálnu odporúčanú hranicu veku, ale ďalšie pravidlá stanovené nie sú.

Keď si budete vyberať elektrobežku, pravdepodobne si ju budete hľadať z konkrétneho dôvodu alebo na konkrétny účel, na ktorý by vám mala elektrobežka slúžiť.

Niektorí sa potrebujú presúvať efektívne do práce, iní by potrebovali skôr dopravný prostriedok na voľný čas alebo na spoznávanie mesta a okolia.

Elektrobežky majú niekoľko základných druhov, ktoré sa líšia malými odlišnosťami, a to najmä z hľadiska povrchu, do akého sú určené. Sú to:

Elektrokolobežky do mesta

Hodia sa na jazdu do obchodu, školy alebo práce, prípadne na voľný čas a spoznávanie mesta. Sú ideálne na jazdu po ceste alebo po chodníku, pretože ich kolesá sú menšie.

Ich výhodou je, že sú malé a ľahké, preto sa vám práve tieto kolobežky budú veľmi ľahko prenášať, jednoducho s nimi vojdete aj do mestskej hromadnej dopravy.

Základnou nevýhodou je, že majú zvyčajne menšiu batériu práve na to, aby boli ľahké, a preto nebudú mať dlhý dojazd. Zvyčajne kvôli bezpečnosti nemajú ani vysokú maximálnu rýchlosť.

Elektrokolobežky do terénu

Ak budete pravdepodobne chcieť jazdiť aj na iných povrchoch, ako je cesta či chodník, je lepšie zaobstarať si kolobežku do terénu. Tá bez problémov zvládne aj nie práve ideálny povrch.

Má väčšie gumené kolieska, ktoré slúžia na tlmenie nerovností. Sú o niečo masívnejšie a zvyčajne majú tiež dlhšiu výdrž batérie, ktorá je však ovplyvnená štýlom jazdy a rýchlosťou, ktorú zvolíte.

A samozrejme, majú aj vyššiu maximálnu rýchlosť. Práve preto sú aj o niečo drahšie.

Z technického pohľadu má elektrobežka akumulátorový elektrický pohon elektromotoru. Nasadanie a rozjazd je oveľa pohodlnejší a rýchlejší než na elektrickom bicykli, preto je veľmi praktická aj v prípadoch, keď treba často zastavovať, napríklad na semaforoch.

Stačí sa niekoľkokrát odraziť a potom už za vás jazdenie prevezme elektromotor a vy ho už iba riadite.

Na elektrokolobežke môžete jazdiť aj bez pomoci motora. Takáto jazda je však o niečo náročnejšia, pretože je ťažšia oproti klasickej kolobežke a tiež bojujete s odporom elektromotora.

Muz s elektrokolobezkou

Hlavné benefity elektrokolobežiek:

Elektrokolobežka je naozaj skvelý a praktický dopravný prostriedok, ktorý ocenia mnohí. Čím je taká výnimočná?

  • Chráni životné prostredie – ešte lepšie povedané je to, že neznečisťuje životné prostredie. Je to naozaj ekologický dopravný prostriedok, ktorý je vďaka jeho pohonu batériou maximálne ekologický. Toto kritérium je čím ďalej, tým dôležitejšie. Potom stačí elektrokolobežku iba nabiť a môžete takýmto šetrným spôsobom k prírode jazdiť opäť.
  • Parkovanie – na rozdiel od bicykla či motorky sa elektrokolobežka tiež veľmi dobre parkuje. Dajte si však pozor v niektorých mestách, a najmä ich historických častiach, kde môžu byť rôzne obmedzenia alebo len vyhradené miesta na parkovanie, ale toto je skôr výnimkou. Inak je naozaj skladná a viete ju odložiť takmer kdekoľvek. Taktiež sa s ňou dá prakticky cestovať.
  • Technológia a aplikácie – výrobcovia dnes tiež vyvíjajú rôzne softvéry a aplikácie, aby bola jazda čo najviac užívateľsky príjemná. Vďaka tomu si môžete elektrokolobežku jednoducho spárovať aj s mobilným telefónom a sledovať tak priemernú rýchlosť či vzdialenosť.
  • Zábava – v neposlednom rade je jazda na elektrokolobežke naozaj zábavná. Nemusíte sa však ničoho báť, pretože jazdenie je skutočne jednoduché a tiež bezpečné.

Značky elektrokolobežiek

Od kedy prišli elektrokolobežky na trh, mnohí výrobcovia sa predbiehajú v rôznych parametroch a funkčnosti, ktoré do elektrokolobežiek pridávajú.

Dnes je na trhu množstvo výrobcov a je si teda z čoho vyberať.

Ak sa rozhodnete kúpiť si elektrokolobežku, práve výrobca môže byť jedným z vašich rozhodujúcich kritérií pri výbere. Predstavme si tých najväčších hráčov a ich výhody.

Elektrokolobežka Xiaomi

Čínska spoločnosť Xiaomi je jedným z najpopulárnejších aj najväčších výrobcov elektrokolobežiek. Ich kvalita elektrokolobežiek je dnes na veľmi dobrej úrovni a dajú sa tiež jednoducho napájať na mobil.

Táto spoločnosť má v portfóliu okrem elektrokolobežiek aj smartfóny, aplikácie či spotrebnú elektroniku. Je to pomerne mladá značka, pretože bola založená iba v roku 2010 podnikateľom Leim Junom.

Cieľom tejto značky je prinášať vysokú kvalitu za stále dostupnú cenu. Dnes má spoločnosť sídlo v Pekingu v Číne a svoje pobočky má aj v Tichomorí, Brazílii či Indii.

Ďalšie značky elektrokolobežiek

Okrem Xiaomi sú na trhu, samozrejme, činné aj iné druhy značiek kolobežiek. Všetky sú na zhruba podobnej kvalite a líšia sa v niektorých funkcionalitách, takže bude záležať na vás, ktorú z nich si vyberiete.

Ninebot

Je nepochybne ďalšou skvelou značkou a kúpou ich elektrobežky nemôžete trafiť vedľa. Vo svojom portfóliu má okrem elektrokolobežiek aj jedno kolky alebo sebwaye, vďaka čomu má množstvo panentov.

Cityboss

Značka Cityboss sa zameriava predovšetkým na mestské elektrobežky a tie sa môžu pýšiť aj skvelým dizajnom. Sú zvyčajne ľahké a dobre sa prenášajú.

Denver Elektronics

Táto dánska značka bola založená v roku 1990. Svoje elektrobežky predáva najmä v ostatných krajinách Európy.

Podobne ako ďalšie severské krajiny, vyznačuje sa vysokou kvalitou. Jej elektrobežky spĺňajú najprísnejšie bezpečnostné a kvalitatívne normy a štandardy.

Cena elektrokolobežky

Cena elektrobežiek sa odvíja od rôznych kritérií. V prvom rade závisí, akého výrobcu si zvolíte. Niektoré značky sú drahšie v porovnaní s inými. Taktiež sú spravidla o niečo drahšie elektrokolobežky do terénu než mestské elektrokolobežky.

Dôvodom je, že majú silnejšiu batériu a takisto aj materiál je pevnejší a odolnejší.

Keď si budete vyberať elektrokolobežku, pravdepodobne vás prekvapí, že sa stretnete s rôznymi cenami. Tým, že o jej parametroch a kvalite rozhoduje množstvo kritérií, cena sa rôzni. Ak sa však chcete naozaj spoľahnúť na to, že budete mať kvalitný model, ktorý vám dlho vydrží, nevyberajte si najlacnejšiu alternatívu.

Cenu ovplyvňuje predovšetkým druh motora, typ batérie a dojazd. Rovnako ako pri iných druhoch produktoch cena tiež závisí od dizajnu a nosnosti, či od spomínanej značky, akú si vyberiete.

Tie najlacnejšie modely sa pohybujú v cenách od 100 do 200 Eur.

Pri týchto modeloch však treba počítať s tým, že konštrukcia nebude taká kvalitná, batéria nebude mať najlepšiu výdrž a rýchlosť nebude tiež najvyššia. Optimálne je teda zainvestovať o niečo viac. Tie najdrajšie modely pre skutočne náročných sa pohybujú v cenách okolo 1 000 Eur.

Taktiež je potrebné počítať s tým, že občas budete potrebovať aj náhradné diely, ako sú, napríklad kolesá, alebo iné časti a súčiastky. Ku elektrokolobežkám si tiež môžete dokúpiť množstvo príslušenstva – vaky, nosítka, a podobne.

Elektrokolobezky na ceste

Vyberte si tú najlepšiu elektrokolobežku

Podobne aj pri iných druhov produktov a prepravných prostriedkov máte aj v tomto prípade veľmi široký výber a rozhodnúť sa správne sa môže stať nemožné.

 

Keď sa však zameriate na niekoľko dôležitých kritérií, ktoré sú pre vás dôležité, určite si nájdete elektrobežku, ktorá vám bude vyhovovať.

Rozhodujte sa najmä podľa nasledovných kritérií:

  • Kde budete s elektrokolobežkou jazdiť? – toto je asi to najdôležitejšie kritérium pre vás. Väčšina ľudí si volí elektrokolobežku do mesta, ale ak chcete naozaj skôr niečo na výlety, táto vám stačiť nebude. Ak chcete jazdiť po meste, potrebujete sa s ňou presúvať mestskou hromadnou dopravou, potom je pre vás tá prává.
  • Aký je váš rozpočet – ďalším dôležitým kritériom, ktorý musíte zohľadniť pri výbere kolobežky je rozpočet, ktorý na ňu máte. Elektrokolobežka nie je ani v tej najjednoduchšej verzii najlacnejšia, preto si dobre rozmyslite, koľko do nej chcete investovať. Vyššia cena sa rovná aj o niečo vyššia kvalita, ale v niektorých prípadoch si priplatíte aj za značku.
  • Čo je pre vás dôležité? – okrem terénu, v ktorom budete jazdiť, sú pre vás tiež určite dôležité ďalšie detaily. Je to rýchlosť alebo výdrž batérie? Zohľadnite pri výbere aj tieto faktory.
  • Nerozhodujte sa podľa veku – vek v tomto prípade nerozhoduje. Samozrejme, elektrokolobežka nie je vhodná pre malé deti, ale opačný prípad, čiže starší ľudia sa nemusia obmedzovať. Práve naopak, môže to byť skvelý dopravný prostriedok pre ľudí, ktorí majú problém prejsť dlhšie vzdialenosti pešo.
  • Skladnosť – rôzne druhy elektrobežiek majú aj rôzny systém skladania a sú rôzne veľké, ťažké a objemné. Toto môže byť teda tiež pre vás dôležitým kritériom.

Hlavné parametre elektrokolobežiek:

Okrem batérie má elektrokolobežka množstvo ďalších parametrov, ktoré sú dôležitou súčasťou vášho výberu a tiež v konečnom dôsledku ovplyvnia vašu spokojnosť s výberom. Medzi tieto parametre patria:

  • Rám – rám kolobežky býva väčšinou vyrobený z duralu a nosnosť závisí predovšetkým od rámu. Najčastejšia nosnosť je od 100 do 120 kilogramov, čo by malo byť v každom prípade dostatočné.
  • Batéria – spomínaná batéria ovplyvňuje dojazd elektrokolobežky. Okrem toho však závisí aj od štýlu a rýchlosti vašej jazdy, preto sa príliš nečudujte, ak batéria nebude stačiť na dojazd uvedený výrobcom. Dojazd sa najčastejšie uvádza v kilometroch alebo v minútach. Podľa toho tiež viete odhadnúť, na aké veľkú vzdialenosť sa môžete vydať. Dojazd závisí tiež od kvality batérie, ktorá je v elektrokolobežke a na teréne, v ktorom sa pohybujete. Kapacita batérie sa pohybuje od 4,4 – 13 Ah. Nabíjanie zvyčajne trvá 4 až 4,5 hodiny.
  • Riadenie – závisí od konkrétneho modelu. Niektoré elektrokolobežky majú jeden základný rýchlostný stupeň, iné už majú v ponuke aj niekoľko rôznych rýchlostných stupňov. Tie najkvalitnejšie druhy dnes ponúkajú dokoncu tempomat, rekuperáciu či brzdný systém.
  • Brzdy – brzdy bývajú na elektrokolobežkách rôzne. Môžu byť kotúčové, bubnové. V niektorých, najmä starších typoch býva použitý systém brzdy v zadnom blatníku. Drahšie modely majú aj elektrické brzdenie a niektoré modely majú tiež gyroskopické systém riadenia.

Čo je to gyroskopické systém riadenia?

Takýto systém umožňuje ovládanie elektrokolobežky potlačením riadidiel smerom vpred alebo opačne, a to pritiahnutím smerom k jazdcovi.

Tento systém má jednu veľkú výhodu a tou je, že dokážete spomaliť plynule, a teda sa vyhnete náhlemu a prudkému brzdeniu.

Ďalšie parametre:

  • Kolesá – tie predovšetkým závisia od toho, či máte elektrokolobežku do mesta alebo do terénu. Ak máte tú do mesta, kolesá sú menšie a ľahšie. Ak máte elektrokolobežku do terénu, kolesá sú hrubšie. Vo všeobecnosti môžu byť kolesá nafukovacie, podobne, ako na bicykli, alebo bezdušové. Na začiatok je najlepšie, ak začnete jazdiť na menších kolesách.

Výhody a nevýhody jednotlivých kolies:

  • Bezdušové kolesá - sú vyrobené z pevného materiálu a nezastaví ich defekt. Po istom čase ich však bude potrebné vymeniť, pretože sa nevyhnú odieraniu. Taktiež je skôr pravdepodobné, že budete na nich cítiť akýkoľvek nerovný povrch.
  • Nafukovacie kolesá - sa lepšie prispôsobujú nerovnostiam a tlmia nárazy. Nie je potrebné ich vymieňať, samozrejme, iba v prípade, ak dostanete defekt. Sú o niečo drahšie ako bezdušové kolesá.
  • Motor – zvyčajná rýchlosť býva od 15 do 40 km/hodinu. Býva buď reťazový alebo nábojový s rôznym výkonom. Detské elektrokolobežky mávajú väčšinou do 100 W. Tie silnejšie až do 200 či dokonca 350 W.
  • Materiál – elektrokolobežky nie sú vyrobené z veľkého množstva materiálov. Zvyčajne na nej nájdete iba 2 alebo 3 rôzne materiály, z ktorých je vyrobená. Najčastejšie to býva oceľový rám s hliníkovými riadidlami a vidlicou. Na jednoduchšie prenášanie je lepšie zvoliť si už spomínaný materiál karbón alebo odľahčený hliník.

zena na elektrokolobezke v meste

Aké kritériá sú ďalej dôležité pri výbere elektrokolobežky?

To, z akého materiálu je elektrokolobežka vyrobená, akú má batériu a motor predurčuje ďalšie faktory, podľa ktorých sa môžete rozhodovať.

 

Každý z nich je svojím spôsobom dôležitý, ale na druhej strane tiež určite máte svoje priority, podľa ktorých sa v konečnom dôsledku rozhodnete.

Najdôležitejšie kritériá sú:

  • Dojazd – dojazd je ovplyvnený druhom batérie, ktorý v elektrokolobežke je. Štandardný dojazd je 20 až 40 kilometrov. Rozsah je pomerne široký z dôvodu, že tiež veľmi záleží, aký štýl jazdy si zvolíte. Dojazd tiež ovplyvňuje váha jazdca a miera stúpania. Ak však zvolíte priemerne rýchlu jazdu bez stúpania, štandardne vám batéria bez problémov vydrží na 40 kilometrov jazdy. Batéria s väčšou výdržou tiež výrazne ovplyvňuje cenu kolobežky.
  • Maximálna rýchlosť – maximálna rýchlosť závisí od elektromotora a tiež od konkrétneho výrobcu a typu elektrickej kolobežky. Pamätajte si, že pokiaľ chcete jazdiť s elektrokolobežkou po meste, nepotrebujete, aby bola extrémne rýchla, ale ani pomalá.

Ako predĺžiť dojazd?

Ako sme už spomínali, celkový dojazd elektrokolobežky výrazne ovplyvňuje štýl, akým jazdíte.

Tu je niekoľko cenných rád, ktoré zabezpečia, že vaša batéria vydrží čo najdlhšie, a teda si predĺžite aj samotný dojazd:

  • Jazdite radšej pomalšie, nie príliš prudko, ale plynule;
  • Nejazdite zbytočne rýchlo, ak to nie je potrebné, tiež nejazdite agresívne;
  • Preferujte rovinatý terén, nie kopce alebo prevýšenie;
  • Snažte sa nemať so sebou veľký náklad, iba ak je to nevyhnutné;
  • Aj pre dlhšiu životnosť elektrokolobežky sa vyhýbajte príliš veternému počasiu a dažďu;
  • Zahustenie kolies (ak sú nafukovacie).

Samozrejme, toto sú iba odporúčania, neznamená to, že v takýchto podmienkach nesmiete jazdiť.

Jednou z výhod elektrokolobežky je, že je naozaj prispôsobená takmer akémukoľvek počasiu a povrchu, ale je vhodnejšie sa vyhýbať úplne zlým podmienkam, aby vám elektrokolobežka vydržala čo najdlhšie v neporušenom stave.

Predovšetkým na jazdu v rôznom teréne a hlavne vtedy, ak ste začiatočník, je dobré nezabúdať na príslušenstvo ako je prilba či chrániče. Prečítajte si tiež článok o tom, ako vybrať prilbu.

Elektrokolobežka je síce investíciou, ktorá určite nie je tá najlacnejšia, ale keď ju budete mať, určite sa z nej stane obľúbený a praktický dopravný prostriedok a oceníte jej mnohé výhody.

Aj práve preto, že niečo stojí, je jej výber dobré starostlivo zvážiť. Nepochybne však budete na konci vaša spokojnosť a stale sa na dlhé obdobie vaším spoločníkom na cesty alebo do terénu.

Najobľúbenejšie kategórie kolobežiek

Náhľad

Výhody

Hodnotenie

Zobraziť v obchode

Skladacie elektokolobežky

Najnovší trend vo svete kolobežkovania
Skladné, svižné a praktické
Nízke prevádzkové náklady
Zaručená radosť z jazdy
Mestské elektrokolobežky

Najrozšírenejší typ elektrických kolobežiek
Jednoduché ovládanie
Zvládnu každé mestské zákutie
Nízka hmotnosť
Elektrokolobežky s veľkými kolesami

Ideálne pre dlhšie výjazdy a dobrodružstvá
Vhodné na cestu aj do terénu
Zaujímavý typ kolobežiek
Výhodná cena
Náhradné diely k elektrokolobežkám

Pomôcky na prenos kolobežky
Doplnkové sedlá pre deti
Brašny a úložné priestory
Široký výber za super cenu
4/5 - (9 hlasov)
1 komentár
  1. Tento rok sme prvý krát so sebou brali na dovolenku aj kolobežku a musím povedať, že je to bomba. V Chorvátsku sme na nej pobehali celkom dosť z mesta. Oplatilo sa neľutujem ani cent. 🙂

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Dominika Koštialiková
Dominika Koštialiková
Učarovali mi latinskoamerické a afro tance, ktorým sa venujem už 8 rokov. Okrem toho posledných 5 rokov milujem fitness. Zbožňujem cestovanie, šport a aktívny životný štýl. Moje rady a tipy s vami zdieľam v mojich článkoch.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.